• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Bieruński Szlak Historyczny - etap III

Bieruński Szlak Historyczny - etap III

Aktualności 11 Czerwca 2024

W starobieruńskiej cześci naszego miasta stanęły 3 kolejne tablice typu pylon, które rozmieszczone są w najważniejszych historycznie miejscach. Wydział Promocji Urzędu Miejskiego zrealizował trzeci, już ostatni etap Bieruńskiego Szlaku Historycznego - bardzo ważnego elementu Strategii Promocji Miasta przyjętej uchwałą w 2017 roku. Tablice posadowione są - tam gdzie to możliwe - przy ścieżkach rowerowych, tak, aby zwracały uwagę turystów i dawały im szansę na poznanie niezwykle bogatej historii Bierunia. Zapraszamy również mieszkańców do podążania - najlepiej na rowerze - Bieruńskim Szlakiem Historycznym i odkrywania niesamowitych miejsc.

 

RynekJedna z tablic stanęła na bieruńskim Rynku

 

Bieruński Szlak Historyczny to system pylonów informacyjnych umieszczonych w łatwo dostępnych, istotnych dla historii Bierunia miejscach. Zachęcamy mieszkańców i turystów do podążania szlakiem bieruńskim i poznawania historii naszego wyjątkowego miasta. Tablice są oczywiście oznakowane kodem QR - osoby zainteresowane danym obiektem lub fragmentem historii miasta, mogą poprzez zeskanowanie kodu przeczytać w internecie więcej na temat danego miejsca.

 

Bieruński Szlak Historyczny dzieli się na dwie części - nowobieruńską i starobieruńską. Łącznie składa się na niego 16 pylonów - po 8 w każdej z części. W pierwszej kolejności zrealizowana została część nowobieruńska. Trzy lata temu stanęło tam 8 tablic - DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.  W tym roku dokończone zostały prace nad etapem II - częścią starobieruńską. Własnie stanęły 3 ostatnie tablice (w zeszłym roku pojawiło się 5 tablic - DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ).

 

 

BartłomiejPrzy Kościele Św. Bartłomieja Apostoła również pojawił się pylon

 

 

Teksty historyczne do starobieruńskiej części systemu pylonów informacyjnych opracowane zostały przez Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji). Przy ich powstawaniu Dyrektor Agnieszka Szymula współpracowała z Romanem Golusem, Alojzym Lysko, Sławomirem Pastuszką, Ryszardem Sapkiem i Radną Marią Sitko. Konsultacji merytorycznej, na zlecenie Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego podjął się: Józef Berger.

 

Pylony informacyje umieszczone zostały w następujących lokalizacjach:

BIERUŃ STARY

 

 

 

WalentyJedna z tablic stanęła przy Sanktuarium Św. Walentego

 

 

 

groblaW zeszłym roku zamontowano pylon przy Grobli

 

BIERUŃ NOWY

 

 

HamrowiznaTrzy lata temy pylon stanął na Skwerze Powstańców Śląskich - historyczne centrum Bierunia Nowego

 

 

Każda tablica zawieraja opis historyczny miejsca (w języku polskim i angielskim), rycinę obrazującą najważniejszy z historycznego punktu widzenia element danego miejsca, mapkę na której zaznaczona jest dana lokalizacja i jej odniesienie do innych punktów w mieście oraz komiksowa ilustracja w której Utopiec w gwarze śląskiej wygłasza kwestię związaną z danym miejscem i jego historycznym znaczeniem. (Teksty wygłaszane przez Utopca są autorstwa Marcina Melona).

 

Teksty historyczne do nowobieruńskiej części systemu pylonów informacyjnych opracowane zostały przez Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji) - KLIKNIJ TUTAJ. Przy ich powstawaniu Agnieszka Szymula współpracowała z Henrykiem Ganobisem oraz Norbertem Jarominem i Jarosławem Mokrym.

 

Koordynacja i opracowanie tekstów do starobieruńskiej części Szlaku Historycznego: Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji). Autorzy tekstów: Roman Golus, Alojzy Lysko, Sławomir Pastuszka, Ryszard Sapek, Maria Sitko, Agnieszka Szymula. Konsultacja merytoryczna: Józef Berger - na zlecenie Urzędu Miejskiego.

 

 

Bieruński Szlak Historyczny etap I

Podobne wiadomości:

do góry