• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Zapraszamy do obejrzenia wystaw na bieruńskim Rynku

Zapraszamy do obejrzenia wystaw na bieruńskim Rynku

Aktualności 14 Lipca 2023

Przed nami piękne i słoneczne lato. Do 31 sierpnia na bieruńskim Rynku dostępne będą dwie wystawy plenerowe przygotowane przez Muzeum Miejskie w Bieruniu. Zachęcamy do spacerów po Starówce i do oglądania wystaw.

 

wystawa

 

Pierwsza z wystaw - „Made in Bieruń”, przedstawia historię wybranych bieruńskich warsztatów rzemieślniczych. Nasze miasto,szczególnie w XX wieku, mogło się poszczycić wieloma fachmanami. Buty od Długoniów, meble od Kulasów, fachowe roboty ślusarskie Ludwika Michalika... Wystawa jest pierwszą próbą zarysowania tego, jakże obszernego, tematu. Kolejne poszukiwania i badania cały czas trwają. Mamy nadzieję, że z Państwa pomocą uda się rozwijać ten temat i zapisać kolejne karty tej pasjonującej opowieści. 

 

wystawa

 

 

Druga wystawa, „Obrzędowość doroczna na historycznej ziemi pszczyńskiej”, przybliży Państwu wiele naszych rodzimych tradycji i zwyczajów, praktykowanych po dzień dzisiejszy w Bieruniu i okolicznych miejscowościach. Wystawa powstała jako jeden z rezultatów projektu badawczego Kod kulturowy historycznej ziemi pszczyńskiej, realizowanego w latach 2021-2022 przez naszą instytucję. Projekt został doceniony i dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura ludowa i tradycyjna".

 

wystawa

 

 

Podobne wiadomości:

do góry