• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Palmy wielkanocne dawniej i dziś. NOWY PODCAST!

Palmy wielkanocne dawniej i dziś. NOWY PODCAST!

Aktualności 31 Marca 2023

Palmy wielkanocne dawniej i dziś
Nowy podcast na kanale!

Jak tworzono kiedyś wielkanocne palmy, a jak wygląda to dziś? Co symbolizuje jemioła, która w niektórych palmach może się znaleźć? A także przed jakimi chorobami ma nas ochronić zwyczaj połykania bazi z bieruńskiej palmy? O tym wszystkim można usłyszeć w nowym, wielkanocnym odcinku podcastu „Zakochaj się w Bieruniu”.

Nowy odcinek podcastu.

 

Palma wielkanocna to kluczowy symbol Wielkanocy. Jak wspominają bierunianie, kiedyś w kościele była tylko jedna taka msza, na którą przychodzili niemal wszyscy mieszkańcy. Palmę trzeba było mocno wyciągnąć w górę, żeby dosięgły jej krople wody święconej. Bodajże wówczas można było odnieść wrażenie, że w kościele powstał las.

wielkanocne palmy

 

To jedna z historii, jaka przybliża słuchaczom podcastu „Zakochaj się w Bieruniu” Agnieszka Szymula - etnolog i dyrektor Muzeum Miejskiego w Bieruniu.

 

 

Będzie też o tradycji zbierania roślin, jakie powinny znaleźć się w bieruńskiej palmie, a także o krzyżykach, jakie wyrabiano z trzonka wielkanocnej palmy.

 

Agnieszka Szymula - dyrektor Muzeum Miejskiego w Bieruniu .Agnieszka Szymula - dyrektor Muzeum Miejskiego w Bieruniu - jest gościem najnowszego podcastu "Zakochaj się w Bieruniu.


Co ważne, wielkanocny odcinek podcastu „Zakochaj się w Bieruniu" jest wyjątkowy,  ponieważ powstał dzięki uprzejmości stacji Radio Express, której dziękujemy za udostępnienie materiału audio.

A czym w ogóle są podcasty?

- Podcasty to internetowe audycje, których można słuchać zawsze i wszędzie - wyjaśnia Agnieszka Kijas, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Bieruniu. - W ostatnim czasie cieszą się rosnącą popularnością, ponieważ nie są  aż tak angażujące jak książka czy film. Odcinki można włączyć przy okazji wykonywania innych czynności, na przykład podczas jazdy samochodem, ćwiczeń‍, a nawet w trakcie gotowania czy sprzątania.

Podcasty Zakochaj się w Bieruniu, dostępne są obecnie na wielu kanałach streamingowych w tym na najpopularniejszej platformie, jaką jest spotify. Można ich też słuchać na aplikacjach anchor, radio public, czy google podcast. 

 

Podobne wiadomości:

do góry