• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Bieruń z dreszczykiem: O czym opowiada najnowszy odcinek podcastu "Zakochaj się w Bieruniu"?

Bieruń z dreszczykiem: O czym opowiada najnowszy odcinek podcastu "Zakochaj się w Bieruniu"?

Aktualności 3 Sierpnia 2023

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co kryje się w cieniach bieruńskich lasów, na urokliwej grobli czy wzdłuż malowniczych brzegów rzeki Mlecznej? Legendarni utopce, te tajemnicze postacie z miejscowych opowieści, znów stają się tematem rozmów. Dla tych, którzy nie są zaznajomieni z mitologią regionu, utopce to duchy wodne, często opisywane jako figlarne istoty, które jednak potrafią pokazać swoją bardziej groźną stronę. I jest ku temu powód. Właśnie debiutuje najnowszy odcinek miejskiego podcastu "Zakochaj się w Bieruniu", który zabierze nas w podróż po ukrytych zakątkach bieruńskich legend.

Kto straszy pod kopcem?

W najnowszej odsłonie podcastu „Zakochaj się w Bieruniu” słuchacze będą mogli posłuchać specjalnej audycji przygotowanej przez Radio Katowice. To prawdziwy rarytas dla wszystkich, którzy pragną zanurzyć się w autentycznych opowieściach, pochodzących prosto z serca Bierunia.

 

Burmistrz Bierunia Krystian Grzesica dzieli się  swoimi refleksjami na temat tego, jak legendy kształtują kulturę i tożsamość miasta.


- Utopce to stworzenia, które mieszkały w naszych rzekach i stawach od niepamiętnych czasów. Czasem płatają drobne figle, lecz bywają też momenty, gdy ich działania nabierają bardziej groźnego charakteru - mówi burmistrz Grzesica.Burmistrz Bierunia podczas spaceru spotkał utopca. Burmistrz Bierunia podczas spaceru spotkał utopca.

Opowieść o bieruńskim utopcu jest tylko jednym z wielu ciekawych wątków, które poruszane są w najnowszym odcinku miejskiego podcastu. Agnieszka Kijas, rzeczniczka Urzędu Miejskiego, przybliża nam historię katowskiego miecza, który przez lata otoczony był aurą tajemnicy i kontrowersji. Ale to nie wszystko! Głos dostaną także mieszkańcy Bierunia.

Jeśli ktoś zastanawia się, czym dokładnie jest podcast - to rodzaj audycji radiowej dostępnej online. Jego zaletą jest to, że możemy go słuchać praktycznie wszędzie - podczas spaceru, gotowania czy nawet jazdy rowerem.

 

Utopiec na bieruńskim rynku.Utopiec na bieruńskim rynku.

 

A mówiąc o spacerach - czy jest coś lepszego niż przechadzka po bieruńskiej Grobli, podczas której w słuchawkach grają nam historie naszego miasta? To właśnie tam, wśród drzew, opowieści z podcastu nabierają prawdziwego życia.

Jeśli jesteście miłośnikami fotografii, macie szansę połączyć swoją pasję z tajemnicami Bierunia. Miasto organizuje letni konkurs fotograficzny, którego główną tematyką są utopce. Gdzie według was mogą ukrywać się te tajemnicze istoty? Może znacie miejsca, które skrywają ich sekrety? Zróbcie zdjęcie, podzielcie się z nami swoją wizją, a jeśli na jednym z nich uda się Wam uchwycić utopca... tym lepiej!

czy w stawie za bieruńską groblą można spotkać utopca?Czy w stawie za bieruńską groblą można spotkać utopca? fot. Metropolia GZM

 

Szczegóły konkursu oraz regulamin znajdziecie na oficjalnym facebooku miasta Bierunia - KLIKNIJ TUTAJ.

Zachęcamy do słuchania najnowszego odcinka podcastu oraz do udziału w konkursie fotograficznym. Kto wie, jakie inne tajemnice Bierunia czekają na odkrycie?

LINK DO PODCASTÓW MIEJSKICH - KLIKNIJ TUTAJ

Podobne wiadomości:

do góry