• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Alojzy Lysko na portrecie Stanisława Mazusia. Włącz najnowszy odcinek miejskiego podcastu

Alojzy Lysko na portrecie Stanisława Mazusia. Włącz najnowszy odcinek miejskiego podcastu

Aktualności 17 Stycznia 2024

Jo żech jest śląski celt - tak o sobie mówi Alojzy Lysko, znany pisarz i historyk, a zarazem Honorowy Obywatel Bierunia. Od czwartku, 18 stycznia, w Urzędzie Miejskim Bierunia będzie można zobaczyć jego portret, autorstwa cenionego malarza Stanisława Mazusia. To dziewiąte dzieło wchodzące w skład kolekcji Galerii Honorowych Obywateli. W najnowszym odcinku podcastu "Zakochaj się w Bieruniu" można usłyszeć wywiad zarejestrowany w pracowni malarza, gdzie Mazuś i Lysko dzielą się historią tworzenia portretu. W podcaście wypowiada się również burmistrz Bierunia, Krystian Grzesica.

 

                                                                                   

 

W najnowszym odcinku podcastu "Zakochaj się w Bieruniu", słuchacze będą mieli okazję śledzić swobodną rozmowę pomiędzy dwoma cenionymi postaciami ze świata kultury i sztuki. Jednym z nich jest Alojzy Lysko, znany historyk i pisarz ze Śląska, drugim - Stanisław Mazuś, malarz z ogromnym dorobkiem twórczym. Spotkanie odbywa się w artystycznym studio Mazusia, gdzie właśnie powstaje portret pana Alojzego, Honorowego Obywatela Bierunia.

 

podcast

 

Ten portret nie jest byle jakim dziełem - stanie się dziewiątym obrazem w Galerii Honorowych Obywateli w Urzędzie Miejskim w Bieruniu. O historii i idei stworzenia tej wyjątkowej galerii opowie burmistrz Bierunia, Krystian Grzesica, który również bierze udział w tym wywiadzie.

- Od kiedy objąłem urząd burmistrza w 2014 roku, miałem przyjemność być świadkiem dodawania kolejnych portretów do naszej wyjątkowej galerii honorowych obywateli Miasta Bierunia. Każdy z tych portretów to symbol uznania dla osób, które, choć nie są mieszkańcami Bierunia, swoją działalnością wniosły niezwykły wkład w życie naszego miasta. Ciekawostką jest to, że pierwszy portret w naszej galerii powstał na podstawie uchwały Rady Miejskiej Bierunia już w 1991 roku. Od tamtej pory kolekcja rosła. Teraz dołączamy kolejny obraz, co oznacza, że nasza kolekcja będzie liczyć już dziewięć portretów  - mówi burmistrz Bierunia, Krystian Grzesica i dodaje - Portret Alojzego Lysko jest wyrazem szacunku dla jego nieocenionego wkładu w promocję dziedzictwa Śląska. Szczególne podziękowania należą się Stanisławowi Mazusiowi za jego profesjonalizm i głębię artystyczną.

Alojzy Lysko i Stanisław Mazuś, długoletni znajomi, spotkali się po latach, co stało się okazją do głębokiej rozmowy. W wywiadzie zarejestrowanym w podcaście "Zakochaj się w Bieruniu", poruszali tematy nie tylko związane z ich pasjami, ale także rozmawiali o Bieruniu, śląskiej tożsamości, oraz wyzwaniach malowania portretu bliskiego przyjaciela.

 

lyskoAlojzy Lysko i Stanisław Mazuś

 

- Do każdego portretu podchodzę z pewną tremą, ponieważ nigdy nie jestem pewien, czy ten dzień będzie dobry dla mojej twórczości i czy uda mi się zrealizować zamierzony plan. Czy pędzel odda to, co chcę wyrazić, moją wizję, moje „czucie”. Tworząc portret, kluczowe jest wyczucie psychiki osoby, właściwych proporcji, kolorów, atmosfery, nastroju. Chodzi o to, aby wniknąć w duszę modela. To nie może być tylko dosłowne odwzorowanie. To moja interpretacja, gdzie wplecione są moje emocje. Staram się uchwycić coś więcej niż zewnętrzną powierzchowność. Dążę do tego, aby wejść głębiej, złapać tę duszę, uchwycić coś, czego na pierwszy rzut oka nie widać - wyjaśnia Stanisław Mazuś.

Ta wizja portretu bardzo odpowiada Alojzemu Lysko.

- Taki mistrz jak Stasiu ma niepokój twórczy. Szuka w człowieku nie pięknych lic, ale szuka wnętrza.  Dla niego nieważny jest krawat, czy wewnętrzne detale, ale to, czego nie widać.  Jestem pewny, że odda mnie prawdziwie - zapewnia Lysko.

Podczas wywiadu Lysko i Mazuś wspomnieli również o zmarłym Romanie Nydze, innym znaczącym artyście z Bierunia, którego jeden obraz również zdobi Galerię Honorowych Obywateli.

Całą rozmowę można odsłuchać na miejskim kanale „Zakochaj się w Bieruniu”. Przypomnijmy, że podcasty, jako luźne audycje dostępne w sieci, stają się coraz bardziej popularnym medium do dzielenia się wiedzą o sztuce, historii i kulturze. Bieruń, jako jedno z pierwszych - o ile nie pierwsze - miasto w Polsce, wykorzystuje ten format do promowania lokalnych talentów i dziedzictwa.

 

                                                                          

 

- W Bieruniu pamiętamy o tym, że miasto to przede wszystkim ludzie. - mówi Agnieszka Kijas, rzecznik prasowa Urzędu Miejskiego w Bieruniu. - Dzięki takim inicjatywom jak Galeria Honorowych Obywateli czy podcasty „Zakochaj się w Bieruniu”,  nasze miasto aktywnie promuje swoją bogatą kulturę i dziedzictwo. To nie tylko sposób na angażowanie mieszkańców, ale także na zapraszanie gości do wspólnego odkrywania historii i talentów, które tworzą naszą unikalną tożsamość  - mówi Agnieszka Kijas, rzecznik prasowa Urzędu Miejskiego w Bieruniu. - Zapraszamy wszystkich do słuchania naszego podcastu i odwiedzenia galerii, aby doświadczyć tej wyjątkowej atmosfery i poczuć ducha Bierunia.

POSŁUCHAJCIE

 

podcast

Podobne wiadomości:

do góry