• język migowy
 • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Dokumenty o programie „Czyste Powietrze” pod ręką, proste, intuicyjne menu, poprawiona nawigacja, odświeżona szata graficzna - tak wygląda nowa odsłona serwisu internetowego czystepowietrze.gov.pl. Przebudowa strony „Czystego Powietrza” była ukierunkowana na potrzeby beneficjentów programu, którzy mają teraz dostęp do bardziej przystępnych i przejrzystych informacji.

grafika

Strona główna czystepowietrze.gov.pl to zbiór krótkich, najważniejszych informacji o „Czystym Powietrzu” z przekierowaniami do szczegółów programowych, ważnych, bieżących komunikatów, czy partnerów uczestniczących w bieżącej realizacji programu, pomocnych beneficjentom we wszystkich zakątkach Polski (wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, gminne punkty konsultacyjno‐informacyjne, banki biorące udział w programie).

Łatwiejszy dostęp do wiedzy dla beneficjenta

Górne menu strony zostało uproszczone i dostosowane do potrzeb potencjalnych beneficjentów programu, którzy znajdą tutaj m.in. podstawową wiedzę o dokumentach, ścieżce wnioskowania oraz dostęp do pomocnych narzędzi, ułatwiających przygotowanie wniosku o dofinansowanie (np. kalkulatory dotacji oraz grubości izolacji, czy też lista urządzeń i materiałów dofinansowywanych w programie - lista ZUM). Górne menu uzupełnia intuicyjna wyszukiwarka oraz czerwony kafel z hasłem „Instrukcja krok po kroku”, czyli sześć podpowiedzi, jak w prosty sposób otrzymać dotację na wymianę kopciucha i termomodernizację domu.

Szczegóły dla partnerów

Pozostałe materiały, mniej użyteczne dla beneficjenta, ale potrzebne dla partnerów programu „Czyste Powietrze”, zostały skumulowane na dole serwisu - w mapie strony - gdzie zamieszczono dokumenty i informacje istotne np. dla wfośigw, gmin czy banków. Tutaj znalazło się także miejsce na bazę wiedzy i materiałów edukacyjno-informacyjno-promocyjnych, w tym np. ulotek, broszur czy grafik do pobrania oraz kompendium wiedzy w ramach Akademii Czystego Powietrza. Każdy zainteresowany znajdzie też odnośniki do efektów liczbowych programu oraz linkowanie do innych, pokrewnych „Czystemu Powietrzu”, programów NFOŚiGW („Stop Smog”, „Ciepłe Mieszkanie”, „Mój Prąd”, „Moje Ciepło”) i do szczegółów ulgi termomodernizacyjnej. Te informacje uzupełnia m.in. okienko czatu oraz dane kontaktowe.

 

grafika

Nawigacja i parametry dostępności

Serwis ma teraz poprawioną nawigację oraz parametry dostępności zgodnie z WCAG (Web Content Accessibility Guidelines, standard 2.1), jest w pełni responsywny, ma udoskonaloną architekturę informacji przez lepsze etykietowanie i kategoryzowanie, dzięki czemu beneficjent „Czystego Powietrza” lepiej zrozumie zawartość i kontekst strony. Poprawienie użyteczności UX (User Experience) na stronie, pozwala na skuteczne korzystanie z niej beneficjentom o niższych umiejętnościach i mniejszym doświadczeniu w obszarze internetowym. Serwis jest też szybszy, czas od momentu kliknięcia adresu URL do pełnego załadowania, został skrócony do możliwego minimum.

Kolejne udogodnienia w przygotowaniu

To nie koniec prac nad ostatecznym kształtem odświeżonego serwisu „Czystego Powietrza”. Strona będzie się rozwijać pod kątem potrzeb beneficjentów i zmian programu. W ramach tych działań, został właśnie przygotowywany i udostępniony przewodnik wideo po nowej odsłonie strony dla nowych użytkowników, dostępny tutaj: https://youtu.be/OY9pdYutHNo.

Założenia merytoryczne strony zostały przepracowane i skoordynowane przez Zespół ds. Czystego Powietrza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w konsultacji z organizacjami pozarządowymi oraz przedstawicielami branży instalacyjnej i budowlanej.

czystepowietrze.gov.pl

 

 

PROGRAM "CZYSTE POWIETRZE" W BIERUNIU

 

CZYSTE POWIETRZE

Gmina Bieruń w dniu 30.12.2020 r. podpisała porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (WFOŚIGW) na prowadzenie w Bieruniu punktu konsultacyjno-informacyjnego, w którym mieszkańcy mogą uzyskiwać wszelkie informacje dot. funkcjonowania Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”.

W programie tym można uzyskać dotacje na realizację przedsięwzięć  w zakresie termomodernizacji budynków osób fizycznych (to jest do wymiany źródeł ciepła, modernizacji instalacji c.o. i c.w.u., montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej, ocieplenia przegród budowlanych, wymiany okien, drzwi zewnętrznych itp.).

W puncie przeszkolony przez WFOŚiGW pracownik pomaga mieszkańcom w składaniu wniosków o dofinansowanie do zadań termomodernizacyjnych jakie mieszkańcy chcą wykonać w swoich budynkach, a po wykonaniu tych zadań pomaga przy składaniu wniosków o płatność.

 

Realizacja programu Czyste Powietrze na terenie gminy Bieruń na dzień 30.06.2024 r.

 • Liczba złożonych wniosków o dofinansowanie: 1 061     
 • Liczba zawartych umów o dofinansowanie: 935 
 • Liczba zrealizowanych przedsięwzięć: 718
 • Kwota wypłaconych dotacji: 10 624 620,18 zł

 

Punkt konsultacyjno-informacyjny w ramach programu "Czyste powietrze" czynny jest we wszystkie dni robocze w godzinach pracy urzędu tj. 

 • w poniedziałki - od 7:30-17:00
 • we wtorki, środy, czwartki -  od 7:30 - 15:30
 • w piątki - od 7:30 - 14:00Aby skorzystać z konsultacji w ww. punkcie należy wcześniej umówić się telefonicznie na wizytę pod nr 32 70 80 985 lub 32 70 80 986 

 

W linkach załączonych poniżej zamieszczone są wszelkie  informacje dotyczące zasad udzielania dotacji, a w szczególności:

 • na jakie zadania można uzyskać dotacje i w jakich kwotach,
 • kto może otrzymać dotacje i w jakiej wielkości (w zależności od dochodów),
 • jakie parametry winny spełniać materiały i urządzenia zastosowane do realizacji przedsięwzięć, by uzyskać dotacje,
 • informacje na temat ulgi termomodernizacyjnej i wiele innych.

 

https://www.wfosigw.katowice.pl/kontakt.html

https://www.wfosigw.katowice.pl/ogloszenie-o-naborze-wnioskow-o-dofinansowanie-w-ramach-programu-czyste-powietrze-2023.html

https://www.wfosigw.katowice.pl/wymagane-dokumenty-2/sciezka-przez-wfosigw.html

https://www.wfosigw.katowice.pl/wymagane-dokumenty-2/sciezka-przez-wfosigw-dotacja-z-prefinansowaniem.html

https://www.wfosigw.katowice.pl/wymagane-dokumenty-2/sciezka-bankowa.html

https://www.czystepowietrze.eu/

https://czystepowietrze.gov.pl/do-pobrania/

Kategoria: powiązane pliki [1]
Format Nazwa pliku Rozmiar Pobierz
pdf Prezentacja programu CZYSTE POWIETRZE 1.01MB Plik: Prezentacja programu CZYSTE POWIETRZE
do góry