• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Strażacy Ochotnicy z Bierunia w nowym odcinku podcastu

Strażacy Ochotnicy z Bierunia w nowym odcinku podcastu

Aktualności 22 Września 2023

Nie znasz dnia, ani godziny - to powiedzenie idealnie oddaje rytm życia strażaków ochotników. Wszyscy oni są bohaterami, którzy pozostają w ciągłej gotowości, ponieważ w każdej chwili może zawyć syrena, mobilizując ich do akcji. Czy to pożar, czy wypadek - ich pomoc jest nieoceniona. Jakie są kulisy ich codziennej służby? Jakie wyzwania stoją przed nimi każdego dnia? O tym wszystkim usłyszycie w najnowszym, 9-tym już odcinku podcastu "Zakochaj się w Bieruniu".

 

podcastPOSŁUCHAJCIE

Żeby poznać niełatwą pracę strażaków, udaliśmy się z mikrofonem do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Bieruniu Nowym. W najnowszym odcinku podcastu dowiecie się o kulisach ich służby, jak wygląda codzienne życie w remizie, a nawet wspólnie zasiądziemy za sterami wozu bojowego.

 

                                                                                   

 

Druhowie-bohaterowie

Nie od dziś wiadomo, że na strażaków ochotników można liczyć zawsze i wszędzie. Ich profesjonalizm, oddanie oraz gotowość do działania w każdej chwili budują ten obraz bohaterów codzienności.

- Odwaga naszych strażaków ochotników jest nieoceniona - mówi, Krystian Grzesica, burmistrz Bierunia. -  Jestem niezmiernie dumny z każdego z nich. Warto podkreślić, że te niesamowite osoby, mimo swojego życia zawodowego i rodzinnego, w momencie alarmu nie wahają się ani chwili. W ciągu kilku minut znajdują się w remizie, gotowi narażać się dla bezpieczeństwa innych. To zaufanie, jakim obdarzają ich mieszkańcy Bierunia, jest w pełni zasłużone. Ich gotowość do działania, niezależnie od pory dnia czy nocy, zasługuje na nasz najgłębszy szacunek.

 

foto

 

Historie, których nie da się zapomnieć

Jednak bycie strażakiem to nie tylko chwile triumfu, ale również te, które na długo zapadają w pamięć.

- Był to jeden z tych dni, kiedy mimo naszych najszczerszych starań, nie udało się uratować życia człowieka. Pomimo długiej reanimacji, nie mogliśmy zapobiec śmierci - mówi Marcin Łętocha, 19-letni strażak i dodaje - Ta praca, a może raczej służba, mimo wszystko ma ogromny sens. To, że możemy pomóc choćby jednej osobie, sprawia, że warto.

Gdy zawyje syrena

W dniu naszego nagrania z bohaterami z OSP Bieruń Nowy, tuż przed rozpoczęciem wywiadu, zawyła syrena. Gdy rozmawialiśmy, strażacy wracali z akcji, co dodało jeszcze większej autentyczności naszemu spotkaniu.

- Kiedy syrena daje znak, nie ma na co czekać. Akcja musi być błyskawiczna. Nawet jeśli jesteśmy na spotkaniu czy w trakcie zakupów, sygnał wezwania sprawia, że wszystko inne schodzi na dalszy plan. W mgnieniu oka jesteśmy
w drodze do remizy
- mówi Sebastian Pasterak, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Bieruniu Nowym

 

foto

 

Współczesna straż pożarna to o wiele więcej niż tylko gaszenie pożarów.

- Żyjemy w czasach, gdy rola strażaków ewoluowała w kierunku wszechstronnej troski o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców. Dzisiaj, strażacy ruszają na akcję nie tylko w przypadku płonącego budynku, ale także w sytuacjach wypadków drogowych, zagrożeń powodziowych, czy nawet interwencjach związanych z pomocą zwierzętom w tarapatach, jak choćby jeżowi, który utknął w ogrodzeniu - wyjaśnia prezes Pasterak.

 

foto

                                                                 

Chociaż gośćmi najnowszego podcastu "Zakochaj się w Bieruniu" są strażacy  z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bieruniu Nowym, to warto też przypomnieć, że w naszym mieście działają także jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Bieruń Stary oraz Ochotniczej Straży Pożarnej Czarnuchowice.

 

Czym są podcasty?

Jeśli chcecie poznać jeszcze więcej ciekawostek i historii związanych z służbą strażaków ochotników, zapraszamy do słuchania podcastu, który jest już dostępny na kanale.

 

podcast

 

- Podcasty to internetowe audycje, których można słuchać zawsze i wszędzie - wyjaśnia Agnieszka Kijas, rzecznik prasowa Urzędu Miejskiego w Bieruniu. -  W ostatnim czasie cieszą się rosnącą popularnością, ponieważ nie są aż tak angażujące jak książka czy film. Odcinki można włączyć przy okazji wykonywania innych czynności, na przykład podczas jazdy samochodem, ćwiczeń, a nawet
w trakcie gotowania czy sprzątania.

 

Podcasty "Zakochaj się w Bieruniu" dostępne są obecnie na wielu kanałach streamingowych, w tym na najpopularniejszej platformie, jaką jest Spotify. Można ich też słuchać na aplikacjach Anchor, Radio Public czy Google Podcast.

 

LINK DO WSZYSTKICH ODCINKÓW BIERUŃSKICH PODCASTÓW - KLIKNIJ TUTAJ

Podobne wiadomości:

do góry