• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Mamy rowerowy Szlak Historyczny w Bieruniu

Mamy rowerowy Szlak Historyczny w Bieruniu

Aktualności 28 Czerwca 2024

Kto nie miał jeszcze okazji przejechać się bieruńskim rowerowych Szlakiem Historycznym, ten koniecznie powinien to zrobić! W naszym mieście posadowionych jest łącznie 16 tablic typu pylon, które opowiadają o najistotniejszych z punktu widzenia historii Bierunia miejscach. Tablice znajdują się - tam, gdzie to mżliwe - przy ścieżkach rowerowych, tak, aby zwracały uwagę rowerzystów i dawały im szansę na poznanie niezwykle bogatej historii Bierunia.

 

szlak

 

 

 

Bieruński Szlak Historyczny to system pylonów informacyjnych umieszczonych w łatwo dostępnych, istotnych dla historii Bierunia miejscach. Zachęcamy mieszkańców i turystów do podążania szlakiem bieruńskim i poznawania historii naszego wyjątkowego miasta.

 

 

tablica

 

 

Bieruński Szlak Historyczny dzieli się na dwie części - nowobieruńską (obejmującą również Czarnuchowice, Bijasowice i Solec) oraz starobieruńską (obejmującą również Ściernie i Jajosty). Łącznie składa się na niego 16 pylonów - po 8 w każdej z części.

 

 

tablica

 

 

 

tablice

 

 

Każda tablica zawieraja opis historyczny miejsca (w języku polskim i angielskim), rycinę obrazującą najważniejszy z historycznego punktu widzenia element danego miejsca, mapkę na której zaznaczona jest dana lokalizacja i jej odniesienie do innych punktów w mieście oraz komiksowa ilustracja w której Utopiec w gwarze śląskiej wygłasza kwestię związaną z danym miejscem i jego historycznym znaczeniem. (Teksty wygłaszane przez Utopca są autorstwa Marcina Melona).

 

 

 

tablica

 

 

 

Tablice są oczywiście oznakowane kodem QR - osoby zainteresowane danym obiektem lub fragmentem historii miasta, mogą poprzez zeskanowanie kodu przeczytać w internecie więcej na temat danego miejsca.

 

 

tablica

 

 

 

tablica

 

 

 

Wydział Promocji Urzędu Miejskiego realizował Bieruński Szlak Historyczny w trzech etapach, w latach 2021-2024. Podkreślmy, że to bardzo ważny element Strategii Promocji Miasta przyjętej uchwałą w 2017 roku. Jego celem jest budowanie świadomości historycznej i promowanie zabytków Bierunia.

 

 

 

tablica

 

 

 

tablice

 

 

Pylony informacyje umieszczone zostały w następujących lokalizacjach:

BIERUŃ STARY

 

 

 

tablica

 

 

 

tablica

 

 

 

Pylony informacyje umieszczone zostały w następujących lokalizacjach:

BIERUŃ NOWY

 

 

tablica

 

 

tablica

 

 

Teksty historyczne do nowobieruńskiej części systemu pylonów informacyjnych opracowane zostały przez Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji) - KLIKNIJ TUTAJ. Przy ich powstawaniu Agnieszka Szymula współpracowała z Henrykiem Ganobisem oraz Norbertem Jarominem i Jarosławem Mokrym.

 

 

 

tablice

 

 

Teksty historyczne do starobieruńskiej części systemu pylonów informacyjnych opracowane zostały przez Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji). Przy ich powstawaniu Dyrektor Agnieszka Szymula współpracowała z Romanem Golusem, Alojzym Lysko, Sławomirem Pastuszką, Ryszardem Sapkiem i Radną Marią Sitko. Konsultacji merytorycznej, na zlecenie Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego podjął się: Józef Berger.

 

 

tablica

 

 

tablica

 

 

 

Pylony rowerowego Bieruńskiego Szlaku Historycznego

Podobne wiadomości:

do góry