• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Dla turysty/Bieruński Szlak Historyczny/Kopalnia Węgla Kamiennego „Piast”

Kopalnia Węgla Kamiennego „Piast”

 Bieruń Nowy

Kopalnia Węgla Kamiennego „Piast”

(obecnie Oddział KWK Piast-Ziemowit)

W 1972 r. przy drodze z Tychów do Oświęcimia, na terenach nieistniejącej już gminy Porąbek oraz Kolonii Porębskiej i częściowo Kopciowic, rozpoczęła się budowa KWK „Piast”. Uruchomiono ją 3 grudnia 1975 r.

 

 

Strajk w KWK „Piast”

Najdłuższy w powojennej historii górnictwa strajk podziemny rozpoczął się 14 grudnia 1981 r., 650 metrów pod ziemią. Strajkujący górnicy żądali zniesienia stanu wojennego, uwolnienia działaczy związkowych i respektowania porozumień jastrzębskich. Władze komunistyczne rozważały pacyfikację kopalni. Ze względu na podziemny charakter strajku nie był możliwy szturm wojskowy. W Wigilię Bożego Narodzenia do strajkujących zjechał bp Janusz Zimniak. W tym czasie KWK „Piast” była już ostatnim strajkującym w kraju zakładem pracy. Dalsze przedłużanie strajku mogło stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia jego uczestników. 28 grudnia 1981 r. załoga zdecydowała o jego przerwaniu. Wieczorem na powierzchnię wyjechało ok. tysiąca osób. Jeszcze tego samego dnia rozpoczęły się aresztowania i internowania uczestników strajku.

Historię strajku ilustruje wystawa znajdująca się w przejściu podziemnym.

 

 

 Czytaj również:

Komiks w tunelu, czyli "Przystanek Wolność" otwarty!

 

Budowa kościoła pw. Świętej Barbary

Potrzeba utworzenia nowej parafii powstała z chwilą powstania osiedli mieszkaniowych przy ul. Granitowej i ul. Węglowej. Budowa kościoła trwała w latach 1989 - 1998. Autorem projektu kościoła jest mgr inż. arch. Zdzisław Łojewski, a konstruktorem mgr inż. Jerzy Manjura. Autorem dekoracji wnętrza jest Stanisław Kluska.

 

 

Przejdź do mapy interaktywnej - KLIKNIJ TUTAJ

do góry