• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Komiks w tunelu, czyli "Przystanek Wolność" otwarty!

Komiks w tunelu, czyli "Przystanek Wolność" otwarty!

Ogłoszenia 14 Października 2019

14 października 2019 roku nastąpiła uroczysta inauguracja projektu "Przystanek Wolność", a więc otwarcie odnowionego przejścia podziemnego przy rondzie KWK "PIAST" - wzbogaconego o wyjątkową wystawę stałą.


"Przystanek wolność" to projekt zrealizowany w ramach zeszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Bierunia, zakładający m.in. montaż 12 tablic wielkoformatowych z obrazami z wydanego w 2011 roku przez Wydawnictwo Zin Zin Press komiksu „Wolna Polska 650 metrów pod ziemią” - KLIKNIJ TUTAJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

 


Komiks opowiada o najdłuższym strajku stanu wojennego, który miał miejsce w KWK PIAST w Bieruniu na poziomie 650 m pod ziemią i trwał od 14 do 28 grudnia 1981 roku. Brało w nim udział 2 tysiące górników i innych pracowników kopalni. Był wyrazem protestu przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego i aresztowaniu lokalnych przywódców "Solidarności". Wydano go z okazji obchodów 30. rocznicy strajku na KWK PIAST.


W oficjalnym otwarciu udział wzięli przedstawiciele dyrekcji KWK PIAST-ZIEMOWIT, władze i członkowie Związków Zawodowych przy KWK PIAST, władze Miasta Bierunia, przedstawiciele dyrekcji placówek oświatowych, dyrektorzy jednostek organizacyjnych naszego miasta.

 

Zapraszamy do regularnego odwiedzania wystawy umieszczonej na stałe w tunelu przy rondzie KWK PIAST.

 

Zachęcamy również do zapoznania się z ciekawymi materiałami radiowymi i prasowymi, które powstały na temat "Przystanku wolność":

 

 

 


Celem projektu jest przybliżenie mieszkańcom, jak istotna w obecnej dobie konformizmu jest lokalna historia, która łączy i buduje więź; uświadomienie młodym ludziom, jak ważne historyczne wydarzenia miały miejsce w Bieruniu, bez których nie byłoby obecnej wolności i demokracji. Pozwoli to młodym pokoleniom budować szacunek do przeszłości, bohaterstwa, tworząc patriotyczne wzorce. Wzrośnie świadomość małej ojczyzny, jej przeszłości, bohaterskości, poczucie dumy z bycia Polakiem i bierunianinem. Innowacyjna forma inwestycji pozwoli na zainteresowanie tematyką przeszłości i kształtowanie postaw patriotycznych, a uzyskany efekt pozwoli na edukację patriotyczną kolejnych pokoleń odbiorców - z opisu do wniosku do Budżetu Obywatelskiego 2019.

 

Podobne wiadomości:

do góry