• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

egg

kurczak

ea

trawa

Jajosty

JAJOSTY

Nazwa osady prawdopodobnie wywodzi się od pierwszego osadnika. Jego imię „August” w ludowym przyswojeniu wymawiano tutaj "Jałgust", co  w późniejszym czasie mogło przekształcić się w nazwę wsi Jajosty. Wkrótce do osady "Augusta" dołączyli kolejni pionierzy, którzy rozpoczęli na tym terenie karczowanie lasu, a na powstałym zrębie budowali pierwsze domostwa.

 

HISTORIA

Najstarsza wzmianka o osadzie zachowała się w Urbarium Państwa Pszczyńskiego na  rok 1586, gdzie w osobnym zestawieniu pod określeniem „nowo zbudowane wsie" figuruje jako "Jagost". Na początku wojny trzydziestoletniej (lata 1618-1648) wioska opustoszała, a w miejsce poprzednich mieszkańców przybyli nowi. W urbarium z roku 1629 czytamy pod nazwą "Yayjust", że wieś jest nowo osadzona przez zagrodników, przybyłych z Bijasowic. W 1846 r. zniesiono obciążenia feudalne wobec  książąt von Pless.

 

LIPOWIEC I KOLONIA

W 1876 r. Jajosty zostały podzielone szosą pszczyńską. Wówczas północna część wioski przyjęła nazwę „Lipowiec". Określenie „Kolonia" pojawiło się nieco później, kiedy na tym terenie osiedlono rolników przybyłych z głębi Niemiec.

 

PRZYNALEŻNOŚĆ

Osada Kolonia należała administracyjnie do miasta Bierunia. Jajosty do 1945 r. należały do Gminy Bijasowice. W latach 1945-1954 były częścią gminy Bieruń Nowy. Na okres 1954 do 1977 zostały przyłączone do Bojszów. W 1977 r. weszły w skład Tychów.  Od 2 kwietnia 1991 r. zarówno Jajosty, jak i Kolonia, są dzielnicami usamodzielnionego Bierunia.

 

bojszowska

do góry