• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Dla turysty/Bieruński Szlak Historyczny/Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bieruniu Nowym

 Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

Bieruń Nowy

Historia kościoła i parafii

Różna była przynależność parafialna wsi z obszaru dzisiejszego Bierunia Nowego. Część należała do parafii w Oświęcimiu, część związana była z lędzińskim kościołem św. Klemensa oraz parafią w Chełmie Wielkim i w Bieruniu Starym.

Od początku XIX w. zamieszkiwała tu społeczność urzędników pruskich, w większości wyznania ewangelickiego. W 1904 r. protestanci rozpoczęli starania o budowę kościoła. Właściciel majątku ziemskiego Solec, katolik Max Schultze, darował grunt na ten cel. W 1909 r. kościół był gotowy. Po przegranej przez Rzeszę Niemiecką wojnie, w okresie plebiscytu, zaprzestano odprawiania tutaj nabożeństw, a kaplica stała opuszczona. Rdzenna ludność polska była ludnością katolicką. W 1922 r. budynek kościoła odkupiono. Na potrzeby plebanii nabyto dom położony po drugiej stronie ulicy. Aktu poświęcenia dokonano w tym samym roku. Samodzielną parafię rzymskokatolicką w Bieruniu Nowym ustanowiono w 1925 r. Dzisiaj w kościele zobaczyć można m.in. dzieła krakowskiego artysty Józefa Rapały: figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1958 r. oraz chrzcielnicę z 1950 r. Na ścianach zawieszone są obrazy Drogi Krzyżowej namalowane w 1949 r. przez Jana Nygę z Bierunia Starego. To kopie „Drogi Krzyżowej" niemieckiego malarza Gebharda Fugla. Okna zdobią witraże figuralne.

 

 

 

Cmentarz parafialny

Cmentarz założono w 1925 r. W 1950 r. zaprzestano pochówków, wznawiając je w 2015 r. Znajduje się tu m.in. obelisk pamięci ofiar wojen.

 

 

Przejdź do mapy interaktywnej -

KLIKNIJ TUTAJ - Kościół

oraz

KLIKNIJ TUTAJ - Pomnik

 

 

do góry