• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Dla turysty/Bieruński Szlak Historyczny/Granica na Wiśle i restauracja Degolówka

Granica na Wiśle i restauracja Degolówka

Zabrzeg

 Miejscowość Zabrzeg

Nazwa położonej nad Wisłą osady, wzmiankowanej po raz pierwszy w 1517 r., pochodzi od przyrzecznych terenów nazywanych „za brzegiem”. Już w średniowieczu przechodziły tędy szlaki handlowe łączące Śląsk z Małopolską. 

W 1870 r. Zabrzeg stał się częścią gminy Nowy Bieruń. W 1973 r. Nowy Bieruń włączono do gminy Bieruń Stary, a w 1975 r. tę ostatnią do Tychów. Od 1991 r. Zabrzeg jest częścią miasta Bieruń.

 

Granica na Wiśle

  • Od 1457 do 1526 r. Wisła rozdzielała Królestwo Czech i Królestwo Polskie.
  • Do 1742 r. Śląskiem władała dynastia Habsburgów, a później Królestwo Prus.
  • W latach 1772- 1918 istniała tu granica prusko/niemiecko-austriacka. Po I wojnie św. Wisła dzieliła Rzeczpospolitą i państwo niemieckie. Po powstaniach śląskich i plebiscycie most łączył autonomiczne województwo śląskie z krakowskim. Podczas II wojny światowej most został dwukrotnie zniszczony (w 1939 i w 1945 roku).
  • Od 1945 r. Wisła w tym miejscu stanowi granicę pomiędzy województwami,
    które zmieniały swój zasięg terytorialny i nazwy. Od 1999 r. jest granicą województw: śląskiego i małopolskiego oraz powiatu bieruńsko-lędzińskiego.

 

Zdjęcie z archiwum Muzeum Miejskiego w Bieruniu (w organizacji)

 

Degolówka

Od 1830 r. budynek posterunku celnego tuż przy granicy na Wiśle, związany jest z dwukrotnym pobytem w tym miejscu Charlesa de Gaulle’a. W 1921 r. w randze kapitana dowodził on oddziałem pilnującym porządku podczas plebiscytu na Śląsku. W 1967 r. wrócił tutaj jako prezydent Francji. Obecnie w budynku działa restauracja.

 

 

 

 

Przejdź do mapy interaktywnej - KLIKNIJ TUTAJ.

do góry