• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Bieruński Szlak Historyczny - etap II

Bieruński Szlak Historyczny - etap II

Aktualności 14 Sierpnia 2023

W starobieruńskiej cześci naszego miasta stanęło 5 tablic typu pylon, które rozmieszczone są w najważniejszych historycznie miejscach. Wydział Promocji Urzędu Miejskiego realizuje drugi etap Bieruńskiego Szlaku Historycznego - bardzo ważnego elementu Strategii Promocji Miasta przyjętej uchwałą w 2017 roku. Tablice posadowione są - tam gdzie to możliwe - przy ścieżkach rowerowych, tak, aby zwracały uwagę turystów i dawały im szansę na poznanie niezwykle bogatej historii Bierunia. W przygotowaniu są 3 kolejne elementy szlaku.

 

cmentarzCmentarz Żydowski - skrzyżowanie ulic Chemików i Wita

 

Bieruński Szlak Historyczny to system pylonów informacyjnych umieszczonych w łatwo dostępnych, istotnych dla historii Bierunia miejscach. Zachęcamy mieszkańców i turystów do podążania szlakiem bieruńskim i poznawania historii naszego wyjątkowego miasta. Tablice są oczywiście oznakowane kodem QR - osoby zainteresowane danym obiektem lub fragmentem historii miasta, mogą poprzez zeskanowanie kodu przeczytać w internecie więcej na temat danego miejsca.

 

Bieruński Szlak Historyczny dzieli się na dwie części - nowobieruńską i starobieruńską. Łącznie składa się na niego 16 pylonów - po 8 w każdej z części. W pierwszej kolejności zrealizowana została część nowobieruńska. Dwa lata temu stanęło tam 8 tablic - DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.  Obecnie trwają prace nad etapem II - częścią starobieruńską. Dotychczas posadowionych zostało 5 tablic. Na montaż czekają kolejne trzy.

 

Teksty historyczne do starobieruńskiej części systemu pylonów informacyjnych opracowane zostały przez Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji). Przy ich powstawaniu Dyrektor Agnieszka Szymula współpracowała z Romanem Golusem, Alojzym Lysko, Sławomirem Pastuszką, Ryszardem Sapkiem i Radną Marią Sitko. Konsultacji merytorycznej, na zlecenie Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego podjął się: Józef Berger.

 

GroblaStarobieruńska Grobla - ulica Chemików

 

Pylony informacyje umieszczone zostały w następujących lokalizacjach:

 

W przygotowaniu trzy kolejne lokalizacje:

 

ŚciernieŚciernie - w pobliżu ulicy Turystycznej (przy STACJI REGENERACJI)

 

Każda tablica zawieraja opis historyczny miejsca (w języku polskim i angielskim), rycinę obrazującą najważniejszy z historycznego punktu widzenia element danego miejsca, mapkę na której zaznaczona jest dana lokalizacja i jej odniesienie do innych punktów w mieście oraz komiksowa ilustracja w której Utopiec w gwarze śląskiej wygłasza kwestię związaną z danym miejscem i jego historycznym znaczeniem. (Teksty wygłaszane przez Utopca są autorstwa Marcina Melona).

 

 

 

Bieruński Szlak Historyczny etap I

 

Podobne wiadomości:

do góry