• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Wystawa o historii dworca kolejowego na Skwerze Powstańców Śląskich

Wystawa o historii dworca kolejowego na Skwerze Powstańców Śląskich

Aktualności 31 Marca 2022

Na Skwerze Powstańców Śląskich w Bieruniu Nowym staneła wystawa plenerowa pt.: DWORZEC W BIERUNIU NOWYM. DAWNIEJ I DZIŚ. Została ona przeniesiona z budynku Centrum Przesiadkowego, gdzie oglądać ją można było przez trzy miesiące. Obecnie - od pierwszego dnia wiosny -  znajduje się na otwartym powietrzu. Zachęcamy do oglądania!

wystawa

Wystawę przygotował Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Bieruniu na okoliczność uroczystego otwarcia Centrum Przesiadkowego w Bieruniu Nowym. Przypomnijmy, że w latach 2019-2021 trwała gruntowna przebudowa budynku starego dworca kolejowego, której celem było przystosowanie go do pełnienia funkcji nowoczesnego Centrum Przesiadkowego. Wystawa w grudniu 2021 roku umiejscowiona została w poczekalni na parterze budynku dworca. Znajdowała się tam do 21 marca 2022 roku, kiedy to została przetransportowana na Skwer Powstańców Śląskich, gdzie spędzi całą wiosnę.

Wystawa opowiada o historii kolei w Bieruniu i o historii starego dworca PKP, który obecnie pełni funkcję nowoczesnego Centrum Przesiadkowego. Znajduje się przy pomniku Powstańców Śląskich (teren historycznej Hamrowizny). Zachęcamy do odwiedzania!

 

wystawa

 

Dworzec w Bieruniu Nowym ma 160 lat. Dawniej tętnił życiem i był niezwykle ważnym, prestiżowym oraz popularnym obiektem na mapie Śląska. Jego długą, bogatą i bardzo ciekawą historię poznać można oglądając wystawę DWORZEC W BIERUNIU NOWYM. DAWNIEJ I DZIŚ. Na ośmiu planszach streszczona jest historia kolei w Bieruniu oraz losy zabytkowego budynku dworca PKP. Wspomniane są też najciekawsze wydarzenia związane z historią dworca - m.in.: przejazd pociągu papieskiego. W ramach wystawy zaprezentowano również zdjęcia z realizacji zakończonej w grudniu zeszłego roku inwestycji - widać na nich stan budynku sprzed remontu, zmiany jakie zachodziły w trakcie i efekt końcowy!

 

Podobne wiadomości:

do góry