• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Europejski Tydzień Mobilności - BIERUŃ ROWEREM STOI!

Europejski Tydzień Mobilności - BIERUŃ ROWEREM STOI!

Aktualności 18 Września 2023

Trwa Europejski Tydzień Mobilności, a to doskonała okazja, by przypomnieć mieszkańcom Bierunia, że warto czasem przerzucić się z samochodu na rower. Miasto Bieruń systematycznie inwestuje w infrastrukturę rowerową, co bardzo sprzyja rowerzystom. W ostatnich latach w naszym mieście powstała cała masa nowych ścieżek rowerowych, a największe inwestycje rowerowe zakończone zostały właśnie w tym - 2023 roku!. Zachęcamy mieszkańców do rezygnacji z samochodu i korzystania z jednośladów tak często, jak to możliwe. Tydzień Mobilności to dobry moment na powzięcie nowych postanowień. Zaczynamy!

Poniższy filmik pokazuje efekty, jakie Miasto Bieruń uzyskało realizując dwa etapy projektu znanego pod nazwą CENTRUM PRZESIADKOWE. Zobaczcie, jak rowerowo rozwija się Bieruń!

 

                                                     

 

Więcej na ten temat:

Poniższy film prezentuje dwie bardzo ważne, nowoczesne, powstałe kilka lat temu drogi rowerowe w Bieruniu - wzdłuż ulicy Węglowej oraz wzdłuż ulicy Wylotowej. Jedna komunikuje ścieżkę rowerową (łączącą Bieruń Stary z Bieruniem Nowym) z Plantami Karola. Druga komunikuje rowerowo Bieruń z Lędzinami (pod wiaduktem), a także oba miasta ze Specjalną Strefą Ekonomiczną.

 

 

 

                                                           

Otwarcie ścieżek rowerowych wzdłuż ulic Węglowa i Wylotowa

 

Poniższy filmik prezentuje efekty oświetlenia kilkukilometrowej trasy rowerowej: Bieruń Stary-Bieruń Nowy, które przyczyniło się do poprawy bezpieczesństwa i komforu jazdy na rowerze.

 

                                                          

Oświetlenie drogi rowerowej na trasie Bieruń Stary - Bieruń Nowy

 

            

 

Przypomnijmy:

W ramach projektu znanego pod nazwą Centrum Przesiadkowe - etap II, który zakończony został w tym roku, wykonane zostały nastepujące zadania:

Ścieżka rowerowa od ul. Marcina do Liceum Ogólnokształcącego

Ten 225-metrowy odcinek łączy się z kolejnym odcinkiem drogi rowerowej, który powstał przy liceum, a następnie płynnie przechodzi w pas rowerowy, który został wyznaczony na parkingu przy ul. Szarych Szeregów.

Wzdłuż rzeki Mlecznej

Z parkingu rowerzyści mogą dostać się na kolejną nową drogę rowerową (stumetrowy odcinek wzdłuż rzeki Mlecznej), a dalej, wzdłuż ul. Wrześniowej wyznaczony został pas rowerowy, którym można dojechać aż do kładki na rzece Mlecznej.

Ulice Za Kopcem i Kopcowa

Na ulicy Za Kopcem powstał kolejny odcinek drogi dla rowerów, który płynnie łączy się ze ścieżką biegnącą wzdłuż ulicy Kopcowej.

Ulica Chemików - Kadłub

Opisanymi wyżej drogami rowerowymi można dojechać do ulicy Chemików i do Centrum Przesiadkowego w Bieruniu Starym.

W ramach istniejącego dworca autobusowego wykonano nastepujące inwestycje:

  • Utworzono wiatę rowerową wraz z samoobsługową stacją naprawy rowerów
  • Posadowiono toalety kontenerowej (przystosowanej również dla osób niepełnosprawnych)
  • Gruntownie odrestuarowano i zmodernizowano tzw. Kadłub

 

 

toalety                                                   Toalety i wiata rowerowa wraz z samoobsługową stacją naprawy rowerów

 

Ulica Zdrowia i Krakowska

Wygodne i bezpieczne połączenie rowerowe z dworcem autobusowym powstało także z kierunku południowym. Pas rowerowy, który został wyznaczony na ul. Zdrowia, połączył dworzec z ulicą Krakowską, gdzie wybudowano ponad 800-metrowy odcinek drogi dla rowerów.

 

Łącznik Krakowska - Barańcowa

Wybudowany został także łącznik pomiędzy ulicami Krakowską i Barańcową (ok. 60 m). Droga rowerowa wzdłuż Krakowskiej kończy się na wysokości tego łącznika, a rowerzysta możeł płynnie przejechać łącznikiem w ulicę Barańcową, gdzie połączy się z istniejącą drogą rowerową łączącą Bieruń Stary z Bieruniem Nowym.

Grobla

Odchodzący z ulicy Krakowskiej ciąg pieszo - rowerowy na Grobli (aż do kładki nad ulicą Chemików) zyskał nowe oznakowanie. Natomiast na odcinku za kładką powstała nowa droga pieszo-rowerowa z nawierzchnią mineralną, która prowadzi aż do terenów przemysłowych (KSSE i kolejnych zakładów pracy zlokalizowanych w naszej strefie inwestycyjnej).

Łącznik Św. Kingi - Zarzyny

Na wysokości Starostwa Powiatowego w Bieruniu rowerzysta podróżujący pomiędzy starobieruńską i nowobieruńską częścią miasta ma możliwość bezpiecznego przejazdu ścieżką rowerową wzdłuż ul. Turystycznej (wykonaną w ramach etapu I), która płynnie łączy się z odcinkiem nowej drogi rowerowej łączącej ulice Św. Kingi i Zarzyna.

 

 

grafika

 

 

 

Podobne wiadomości:

do góry