• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Mamy SKWER MIAST PARTNERSKICH!

Mamy SKWER MIAST PARTNERSKICH!

Aktualności 18 Września 2023

8 września 2023 roku uroczyście otwarty został SKWER MIAST PARTNERSKICH. Taką nazwę terenowi położonemu przy ulicy Remizowej w Bieruniu nadała Rada Miejska poprzez uchwałę z dnia 31 sierpnia 2023 roku. W uroczystościach związanych z oficjalnym odsłonięciem tablicy z nazwą Skweru udział wzięli przedstawiciele czterech miast partnerskich. Wydarzenie połączone było z jubileuszem 25-lecia współpracy z Moravsky'm Berounem - naszym miastem partnerskim w Czechach.

Skwer                                          Odsłonięto tablicę z nazwą SKWER MIAST PARTNERSKICH. (Zobacz więcej zdjęć)

 

- Czy wiecie, gdzie w Bieruniu znajduje się Skwer Miast Partnerskich? Jeśli nie, to już czas to zmienić! Jako jeden z punktów programu naszych tegorocznych obchodów Święta Miasta Bierunia, 8 września uroczyście otworzyliśmy ten skwer przy ulicy Remizowej - pisze na swoim FanPage'u Krystian Grzesica - Burmistrz Miasta Bierunia.

 

                                                          

                 Zobaczcie film - OTWARCIE SKWERU MIAST PARTNERSKICH

 

Przeczytajcie co o otwarciu Skweru Miast Partnerskich pisze DZIENNIK ZACJODNI - KLIKNIJCIE TUTAJ

 

 

- Skwer ma unikalny drogowskaz z nazwami i odległościami do naszych miast partnerskich. Najbliżej Bieruń ma do Moravskiego Berouna - tylko 125 km. Do Ostroga 530 km, do Gundelfingen - 850 km, do Meung-sur-Loire we Francji - 1290 km - pisze na swoim FanPage'u Krystian Grzesica - Burmistrz Miasta Bierunia.

 

skwerNa Skwerze znajduje się wyjątkowy drogowskaz. (Zobacz więcej zdjęć)

Z okazji jubileuszu 25-lecia partnerstwa Bierunia i Moravsky'ego Berouna oficjalnie zaprezentowany został mural namalowany na bocznej ścianie amfiteatru, przedstawiający bieruńskiego Utopca i niedźwiedzia z herbu Moravsky-ego Berouna - w przyjaznych relacjach.

- Co więcej, swoją premierę miał również mural na ścianie amfiteatru w ogrodzie Domu Kultury Remiza. Dzieło znanego streetartowego artysty Michała Banerta jest hołdem dla naszego  25-letniego partnerstwa z Moravskim Berounem. Nawiązuje do legend obydwu miast, bo przedstawia postacie utopca oraz niedźwiedzia - pisze na FaceBooku Krystian Grzesica - Burmistrz Miasta Bierunia.

 

muralNa ścianie amfiteatru przy Domu Kultury REMIZA powstał mural przedstawiający Utopca i niedźwiedzia

- symbolizujący przyjaźń między Bieruniem i Moravsky'm Berounem

 

Mural powstał z okazji 25-lecia partnerstwa z Morawskim Berounem. Malowidło wykonane w nowoczesnej konwencji street artu nawiązuje do legend obydwu miast i przedstawia postacie utopca oraz niedźwiedzia. Jego autorem jest streetartowy artysta Michał Banert.

 

Warto dodać, że wydarzenie przy ulicy Remizowej uświetnił zespół Meta Menardi, który wystąpił w amfiteatrze ze swoim repertuarem muzycznych ballad. Po premierze muralu odbył się koncert i briffing prasowy.

 

zespółMeta Menardi swoim wystepem uświetnił otwarcie SKWERU MIAST PARTNERSKICH

 

Przypomnijmy, że rozpoczyna się rewitalizacja nowo nazwanego skweru. Kilka tygodni temu pojawiły się tam dwie inteligentne tężnie solankowe. W najbliższych dniach rozpoczną się prace realizowane w ramach projektu "ZIELONA PRZESTRZEŃ", na który Miasto Bieruń zdobyło dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ramach projektu park zostanie oświetlony nowoczesnym energooszczędnym oświetleniem LED, pojawią się też nasadzenia zieleni, mała architektura, budki lęgowe oraz tablice edukacyjne.

 

W skład zaprojektowanych nasadzeń wchodzą:

  • krzewy: hortensje bukietowe, kosodrzewiny, dereń rozłogowy, tawułka japońska, róża pomarszczona, kalina japońska,
  • 1000 bylin - takich gatunków jak m.in. szałwia omszona, liatra kłosowa, irys syberyjski, trytona groniasta, lawenda wąskolistna, lebiodka pospolita, liliowce czy rozchodniki,
  • 100 traw ozdobnych - takich jak: imperata cylindrycza, wydmuchrzyca piaskowa, proso rózgowate, ostnica włosowata.

 

Projekt zakłada również:

  • 12 latarni wykonanych w technologii LED
  • elementy małej architektury tj.  ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery
  • budki dla ptaków
  • hotele dla owadów
  • tablice edukacyjne

 

tablica

 

Docelowo, Miasto Bieruń ma bardzo ambitne plany na dalsze inwestycje związane z rozwojem tego miejsca. Posiada między innymi dokumentację projektową na montaż fontanny, a także elementów rekreacji plenerowej. Urząd Miejski rozpoczął starania o kolejne środki zewnętrzne, niezbędne, by dokonać realizacji zamierzeń.

 

mapa

 

 

Czytaj również:

Podobne wiadomości:

do góry