• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Mamy dofinansowanie na rewitalizacje parku przy Remizowej

Mamy dofinansowanie na rewitalizacje parku przy Remizowej

Aktualności 10 Maja 2023

Świetne wieści! Miasto Bieruń zdobyło bardzo ważne dofinansowanie na kompleksową rewitalizację mini parku przy ulicy Remizowej. Oznacza to, że jeszcze w tym roku, obok Domu Kultury REMIZA - przy skrzyżowaniu ulic Remizowej i Kossaka powstanie ładny zielony zakątek. Dodatkowo, niezależnie od realizowanego projektu, Bieruński Ośrodek Sportu i Rekreacji zainstaluje tam dwie inteligentne tężnie solankowe.

 

mini parkTen teren przejdzie dalszą rewitalizację

 

Pozyskane dofinansowanie pochodzi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (w ramach konkursu pn.: "ZIELONA PRZESTRZEŃ") i wynosi blisko 165 000 zł. Wartość całego projektu to około 200 000 zł. Dowiedz się więcej.

W ramach projektu park zostanie oświetlony nowoczesnym energooszczędnym oświetleniem LED, pojawią się też nasadzenia zieleni, mała architektura, budki lęgowe oraz tablice edukacyjne.

 

mini park

 

W skład zaprojektowanych nasadzeń wchodzą:

  • krzewy: hortensje bukietowe, kosodrzewiny, dereń rozłogowy, tawułka japońska, róża pomarszczona, kalina japońska,
  • 1000 bylin - takich gatunków jak m.in. szałwia omszona, liatra kłosowa, irys syberyjski, trytona groniasta, lawenda wąskolistna, lebiodka pospolita, liliowce czy rozchodniki,
  • 100 traw ozdobnych - takich jak: imperata cylindrycza, wydmuchrzyca piaskowa, proso rózgowate, ostnica włosowata.

 

Powodem takiego doboru krzewów, bylin i traw jest przybliżenie świata roślin ozdobnych mieszkańcom, uwrażliwiając ich na piękno dobranych gatunków oraz wprowadzenie bioróżnorodności. W dzisiejszych czasach walka o bioróżnorodność stała się priorytetem. Środowisko miejskie jest ubogie w mogące w nim żyć owady, ptaki czy rośliny miododajne. Rośliny zostały tak dobrane, by swoim kolorem i zapachem przyciągały motyle. Na terenie parku pojawią się krzewy wydające owoce, które są przysmakiem dla ptaków oraz traw o tych samych walorach przyrodniczych. Ponadto utworzone zostaną budki dla ptaków, hotele dla owadóworaz tablice edukacyjne.

 

Projekt zakłada również:

  • 12 latarni wykonanych w technologii LED
  • elementy małej architektury tj.  ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery
  • budki dla ptaków
  • hotele dla owadów
  • tablice edukacyjne

 

parkTen teren przejdzie dalszą rewitalizację

 

 

PRZYPOMNIJMY: Kilka lat temu, z inicjatyway Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bierunskiej PORĄBEK, opracowano koncepcję zagospodarowania terenu przy skrzyżowaniu ulic Remizowej i Kossaka. Projekt realizowany jest w etapach. W etapie pierwszym - zakończonym w 2020 roku - wykonanywane zostały prace rozbiórkowe i budowlane. Wyremontowano ścieżki spacerowe, dokonano rozbiórki drewnianej bramy i altany oraz demontażu starych lamp, a także ułożono nawierzchnię z deski skandynawskiej typu sosna - w parku powstanie bowiem ścieżka edukacyjno-dydaktyczna wraz z tarasem. Pojawiło się też kilkanaście drzewek.

 

park                                              Gmina posiada całościową koncepcję zagospodarowania tego terenu na mini park

 

W najbliższych tygodniach w mini parku przy ulicy Remizowej zainstalowane zostaną dwie nowoczesne tężnie solankowe, na które Bieruński Ośrodek Sportu i Rekreacji zdobył dofinansowanie z innego źródła.

Wykonywane w ramach zdobytego z WFOŚiGW dofinansowania zadanie jest kontynuacją realizacji całościowej koncepcji zagospodarowania tego terenu. Jeszcze w tym roku wszystkie prace będa zakończone, a mini park zyska nowe oblicze.

 

logo

 

 

 

Warto też przypomnieć, że w ramach Budżetu Obywatelskiego, jeszcze w 2019 roku przy planowanym mini parku wybudowano kilka miejsc parkingowych, by umożliwić mieszkańcom wygodny dojazd do tego terenu. Co roku, sukcesywnie przy mini parku pojawiają się nowe elementy, a tężnie solankowe ostatecznie dopełnią projekt.

 

Podobne wiadomości:

do góry