• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Trwa budowa rowerowni przy Centrum Przesiadkowym

Trwa budowa rowerowni przy Centrum Przesiadkowym

Aktualności 13 Kwietnia 2021

Postępują prace przy modernizacji i przebudowie dworca kolejowego w Bieruniu Nowym. Przypomnijmy, że do jesieni 2021 roku oddane do użytku będzie nowoczesne Centrum Przesiadkowe. W budowie już jest rowerowania, która wejdzie w skład systemów park&ride oraz bike&ride.

 

Rowerownia

 
 
Co obecnie jest realizowane?
  • Trwają prace wewnątrz budynku: tynkowanie oraz prace instalacyjne (wodno-kanalizacyjne, elektryczne oraz CO)
  • Dach budynku dworca kryty jest blachą na rąbek stojący.
  • W najbliższym czasie planowane jest rozpoczęcie prac przy elewacji zewnętrznej budynku dworca.
  • Natomiast w sąsiedztwie budynku dworca kolejowego trwają już zaawansowane prace związane z budową rowerowni.

 

Przypomnijmy, że przy zrewitalizowanym budynku dworca kolejowego powstanie przystanek komunikacji miejskiej oraz parking dla samochodów i rowerów (Park &Ride i Bike&Ride).

 

 

Budynek dworca kolejowego przechodzi olbrzymia metamorfozę. Powstanie w nim miejsce obsługi podróżnych z kasami biletowymi, poczekalnia z czytelnią i miejsce do ładowania telefonów komórkowych. Zmieni się też otoczenie dworca, ale przede wszystkim jego funkcjonalność.

Budynek zyska nową klatkę schodową, wymienione będzie pokrycie dachowe i wszystkie sieci instalacyjne. Energooszczędne oświetlenie i system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła sprawią, że poprawią sie parametry energetyczne dworca. Powstanie nowa kotłownia gazowa i nowa klatka schodowa. Budynek zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wokół budynku także wiele się zmieni. Teren zostanie uporządkowany, powstanie pętla autobusowa, miejsca parkingowe, przejścia dla pieszych, parking dla rowerów. Zmodernizowane zostanie też przejście podziemne prowadzące na perony (będzie wyposażone w platformy dla osób niepełnosprawnych).

 

Rowerownia 2

 

Przebudowa dworca kolejowego to ostatnie z zadań realizowanych w ramach wieloetapowego projektu pn. „Kompleksowa strategia niskoemisyjna przeciwdziałająca zmianom klimatu na terenie gminy Bieruń obejmująca budowę dwóch zintegrowanych centrów przesiadkowych w dzielnicy Bieruń Nowy i Bieruń Stary - etap I”. Miasto Bieruń pozyskało na jego realizację 7 641 567,58 zł. dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyj-nego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Dodatkowo wkład własny Gminy Bieruń na remont budynku dworca kolejowego dofinansowany został przez Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych kwotą 1 134 527,00 zł.

 

dworzec

Czytaj również:

Podobne wiadomości:

do góry