• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Ścieżka rowerowa na trasie Bieruń Stary-Bieruń Nowy oświetlona! ZOBACZ FILM

Ścieżka rowerowa na trasie Bieruń Stary-Bieruń Nowy oświetlona! ZOBACZ FILM

Aktualności 16 Listopada 2020

Wreszcie świeci! 4-kilometrowa droga rowerowa na trasie Bieruń Stary - Bieruń Nowy oświetlona została nowoczesnymi lampami ledowymi działającymi w systemie nadążnym, który jest w pełni sterowalny. Inwestycja ta przysporzyła sporo trudności i problemów, w skutek czego zrealizowana została z prawie rocznym opóźnieniem. Ostatecznie dobiegła jednak do szczęśliwego finału. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku prezentującego efekt końcowy.

 

                                            

 

 

O trudnościach z realizacją tej niełatwej inwestycji pisaliśmy w sierpniu tego roku.

Przeczytaj:

 

Po kilku tygodniach testów, system nadążny ustawiony został w następujący sposób:

W okresie jesienno-zimowym oprawy świecą w sposób ciągły z mocą 20% mocy maksymalnej. W momencie wykrycia pieszego lub rowerzysty przez czujnik ruchu, oprawy w najbliższym otoczeniu użytkownika ścieżki zaczynają świecić z mocą 85% mocy maksymalnej i trwa to 20 sekund. Po tym czasie moc lampy spada z powrotem do poziomu 20%. Wraz z przemieszczaniem się użytkowania ścieżki rowerowej, kolejne czujniki ruchu wychwytują jego obecność powodując aktywacje odpowiednich odcinków ścieżki. 

 

 

Kilka danych dotyczących inwestycji:

  • Długość oświetlonej trasy - 4 km
  • Zakres oświetlonej trasy - od ulicy Baryki do ulicy Kościelnej
  • Ilość zamontowanych opraw oświetleniowych i słupów - 115
  • Koszt inwestycji - prawie 700 tysięcy złotych

 

 

Przypomnijmy, że budowa oświetlenia w systemie nadążnym wzdłuż drogi rowerowej na trasie Bieruń Stary-Bieruń Nowy jest jednym z elementów szeroko zakrojonego projektu pod nazwą "Kompleksowa strategia niskoemisyjna przeciwdziałająca zmianom klimatu na terenie gminy Bieruń obejmująca budowę dwóch zintegrowanych centrów przesiadkowych w dzielnicy Bieruń Nowy i Bieruń Stary - etap I”. Miasto Bieruń pozyskało ponad 6 milionów złotych dofinansowania z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 na realizację tego kilku zadaniowego projektu.

Jakie zadania weszły w skład etapu pierwszego tego projektu?

 

 

 

Czytaj również:

 

 

Jeszcze w listopadzie tego roku rozpoczną się prace budowlane na terenie dworca kolejowego w Bieruniu Nowym. Do połowy 2021 roku powstanie tam nowoczesne Centrum Przesiadkowe wraz z infrastrukturą Bike&Ride oraz Park&Ride.

 

 

 

Podobne wiadomości:

do góry