• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Biletomat solarny na Placu Autobusowym

Biletomat solarny na Placu Autobusowym

Aktualności 16 Listopada 2020

Absolutna nowość! Na Placu Autobusowym w Bieruniu stanął solarny biletomat, w którym kupować można już bilety autobusowe. Na razie płacić można tylko monetami, ale już wkrótce uruchomiona zostanie funkcja płatności kartą. Bieruń jest jedną z trzech gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, na terenie której Zarząd Transportu Metropolitalnego premierowo zainstalował to nowoczesne urządzenie.

 

Przeczytajcie więcej o projekcie ZTM:

 

W 2021 roku Zarząd Transportu Metropolitalnego zainstaluje 48 nowym biletomatów na terenie całej Metropolii. W kolejnych latach pojawią się kolejne biletomaty. W sumie ZTM ma ich w planie 72. W Bieruniu biletomat solarny pojawił się już w tym roku. Jest to jedno z trzech testowych urządzeń, które staneło jesienią roku 2020 na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Łącznie, w ciągu najbliższego roku liczba biletomatów na terenie Metropolii ma wzrosnąć ze 123 dziś funkcjonujących do 171. W kolejnych latach do 200. Nowe urządzenia to nie tylko nowoczesny sposób sprzedaży. To także jeden z kluczowych kanałów komunikacji z pasażerami autobusów ZTM.

 

 

Podstawowymi funkcjonalnościami automatów biletowych pozostają sprzedaż biletów papierowych i elektronicznych oraz wydawanie kart ŚKUP i ich zasilanie pieniądzem elektronicznym. - Urządzenia te to też jeden z naszych kanałów komunikacji z pasażerem. Po pierwsze podróżni będą mogli na nich odczytać komunikaty dotyczące zaplanowanych zmian w organizacji ruchu. Podobnie jak na wcześniej kupowanych automatach. Po drugie będziemy mogli je wykorzystywać do wyświetlania w czasie rzeczywistym informacji o bieżącym funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, a to już jest nowość - wskazuje rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek. - Chodzi m.in. o wyświetlanie na ekranach urządzeń informacji, za ile minut przyjedzie dany autobus lub tramwaj - dodaje.

 

 

Nowe urządzenia stanęły na razie dopiero w trzech miejscach - przy przystanku Tarnowskie Góry Bytomska, w Mikołowie przy przystanku Plac 750-lecia oraz przy przystanku Bieruń Plac Autobusowy. Docelowo automaty te znajdą się także w 7 innych gminach, w których dotychczas nie było tego rodzaju kanału dystrybucji biletów. W planie ujęto takie miejscowości jak Gierałtowice, Lędziny, Łaziska Górne, Psary, Sośnicowice, Świerklaniec i Zbrosławice. - Tego rodzaju automaty biletowe umożliwiają zakup 10 rodzajów jednorazowych biletów papierowych. Ich zdecydowaną zaletą jest ekologiczność - wskazuje rzecznik Wawrzaszek. - Urządzenia te pokazują nam, jak duży jest potencjał sprzedażowy miejsc, w których zostały zainstalowane. Jeśli będzie wysoki to planujemy w tych lokalizacjach dalsze rozwijanie sieci dystrybucji biletów - dodaje.

 

 

 

 

Czytaj również:

 

Podobne wiadomości:

do góry