• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Oświetlamy drogę rowerową łączącą Bieruń Stary z Bieruniem Nowym

Oświetlamy drogę rowerową łączącą Bieruń Stary z Bieruniem Nowym

Aktualności 2 Grudnia 2019

W naszym mieście realizowana jest obecnie bardzo ważna inwestycja rowerowa! Wzdłuż istniejącej ścieżki rowerowej - łączącej Bieruń Stary z Bieruniem Nowym, na odcinku od ulicy Baryki do ulicy Kościelnej instalowane jest nowoczesne oświetlenie. Dzięki niemu rowerzyści będą mogli bezpiecznie i komfortowo poruszać się na tej trasie jednośladem.

 

Oświetlenie zainstalowane będzie na odcinku o długości 4 km

Budowane oświetlenie ścieżki rowerowej oparte będzie o innowacyjny system nadążny. Oznacza to, że lampy nie będą palić się przez cały czas, lecz włączą się przed nadjeżdżającym rowerzystą i zgasną gdy rowerzysta już przejedzie. Jest to inwestycja szczególna - pierwsza w Bieruniu i jedyna jak dotąd w całej okolicy realizowana w tej nowoczesnej technologii.

 

Obecnie układane jest okablowanie i powstają fundamenty pod lampy

 


Na odcinku od ulicy Baryki do ulicy Kościelnej zostanie zamontowanych łącznie 115 opraw świetlnych typu LED. Na razie układane jest okablowanie i powstają fundamenty pod lampy. 

 

Lampy zamontowane będą na całej długości trasy co około 35 m. Łącznie na odcinku 4 km zainstalowanych zostanie 115 opraw oświetleniowych typu LED wyposażonych w sterownik lokalny, który umożliwi zarówno sterowanie zasilaczem LED, jak i komunikację pomiędzy sterownikiem centralnym a sterownikami lokalnymi pracującymi w tej samem sieci - DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

 

W sumie zainstalowanych zostanie 115 lamp ledowych w systemie nadążnym

 

Inwestycja realizowana jest w formule ZAPROJEKTUJ - WYBUDUJ przez firmę P.H.U. "TRE-ELEKTRYK" Tomasz Kowalski. Podpisana z firmą umowa opiewa na kwotę 685 594,06 zł.

 

 

Prace nad realizacją tego zadania nie przebiegają jednak bez utrudnień. Ze względu na fakt, że ścieżka rowerowa, wzdłuż której powstaje oświetlenie przecina planowaną trasę S1, jak również przechodzi przez działki należące do Polskich Kolei Państwowych, niezbędnym jest dokonanie stosownych uzgodnień zarówno z GDDKiA, jak i z PKP S.A. Utrudnienia te uniemożliwiają wykonawcy szybką i sprawną realizację inwestycji i wydłużają czas zakończenia prac nad nią. 

 Budowa oświetlenia w systemie nadążnym wzdłuż drogi rowerowej jest jednym z elementów szeroko zakrojonego projektu pod nazwą „Kompleksowa strategia niskoemisyjna przeciwdziałająca zmianom klimatu na terenie gminy Bieruń obejmująca budowę dwóch zintegrowanych centrów przesiadkowych w dzielnicy Bieruń Nowy i Bieruń Stary - etap I”.

W ramach projektu:

Oświetlenie ścieżki rowerowej łączącej Bieruń Stary z Bieruniem Nowym to trzecia inwestycja rowerowa realizowana w ramach tego projektu.

 

 

 

Czytaj również:

Podobne wiadomości:

do góry