• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Roman Nyga

Roman Nyga urodził się w 1938 r. w Bieruniu Starym. Pochodzi z rodziny związanej od kilku pokoleń z rzemiosłem artystycznym i sztuką. Po ukończeniu bieruńskiego liceum rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1962 r. Przez cały okres swojej twórczości porusza tematykę związaną ze Śląskiem. Jest jednym z założycieli katowickiej grupy twórców AKKART. Otrzymał stypendium rzymskiej Fundacji Jana Pawła II. Od 1992 roku jest członkiem Stowarzyszenia Wolnych Twórców „Projekt Oberbuschweg" w Kolonii. Jest współautorem dwujęzycznego wydania „Stworków Śląskich", tekstu „Z przeszłości 600-letniego Bierunia" i autorem wielu innych wydań książkowych. Jest autorem polichromii w kościele p.w. św. Walentego, odrestaurowania kościoła św. Bartłomieja oraz umieszczonego w nim obrazu „Święta Rodzina". Jest projektantem i współautorem elementów ozdabiających Rynek miasta oraz autorem wielu tablic pamiątkowych.

Roman Nyga przyczynił się do nawiązania kontaktów Bierunia z niemieckim miastem Gundelfingen, obecnie miastem partnerskim.

Tworzył wiele unikalnych rysunków obrazujących Bieruń, m.in. nie istniejące już dziś młyny bieruńskie, mieszkańców, ich codzienne sprawy oraz dawne stroje ludowe. Odtwarzał także historyczne mapy Bierunia i okolic. W 2001 r. został laureatem nagrody Starosty Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego w dziedzinie kultury CLEMENS 2001.

Uchwała Rady Miejskiej nr IV/8/2007 z 26.04.2007 r.

do góry