• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Uroczysta promocja albumu Romana Nygi

Uroczysta promocja albumu Romana Nygi

Aktualności 29 Stycznia 2019

W poniedziałek, 28 stycznia w Stajniach Książęcych Muzeum Zamkowego w Pszczynie odbyło się spotkanie autorskie promujące najnowszy album malarstwa Romana Nygi. Album stanowi przegląd twórczości artysty, a wydany został w związku z 80. rocznicą jego urodzin.

 

Z przedmowy Burmistrz Krystiana Grzesicy do albumu: Oscar Wilde powiedział kiedyś, że sztuka jest najbardziej intensywną formą indywidualizmu, jaką kiedykolwiek znał świat. Twórczość Romana Nygi jest tego najlepszym przykładem - jest to bowiem artysta nietuzinkowy, absolutnie unikatowy i po prostu nadzwyczajny. Jego prace podziwiane są nie tylko w całej Polsce, ale również w wielu krajach Europy, gdzie stał się symbolem bieruńskiej kultury, sztuki i artyzmu.

 

Roman Nyga jest autorem dziesiątek wybitnych prac - człowiekiem, który poświęcił całe dorosłe życie intensywnej pracy artystycznej, rozwijając się twórczo, udoskonalając swój malarski styl, wprawiając w zachwyt, a często także w zdumienie tysiące wielbicieli sztuki oraz sławiąc ziemię śląską na całą Europę.

 

 

 

 

Z przedmowy Burmistrz Krystiana Grzesicy do albumu: Nie sposób nie dostrzec, jak pięknie droga artystyczna tego wybitnego malarza wpisuje się w historię Bierunia, jak wspaniale ją wzbogaca, jakiej treści jej nadaje (…) Niniejszy album pozwoli Państwu zaznajomić się bliżej z twórczością Romana Nygi, a także poobcować kilka chwil ze sztuką najwyższego formatu. Serdecznie do tego zachęcam.

 

Roman Nyga jest malarskim piewcą ziemi śląskiej, jest ambasadorem bieruńskiej sztuki, jest również propagatorem marki Bieruń w świecie.

 

 

W naszym mieście, nawet ktoś omijający galerie szerokim łukiem, z twórczością tego artysty spotyka się na każdym kroku. Brama Morawska, figurki utopców na rynku, fresk w kościele p.w. św. Bartłomieja, pomnik św. Walentego - to tylko niektóre z jego dzieł wpisanych w topografię Bierunia.

 

Spotkanie autorskie zorganizowane zostało wspólnie przez Urząd Miejski w Bieruniu i Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Udział wzięło w nim wielu bieruńskich przyjaciół artysty i wielbicieli jego sztuki, w tym przedstawiciele Rady Miejskiej i dyrektorzy jednostek organizacyjnych w Bieruniu.

Podobne wiadomości:

do góry