• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

trawa

Strona główna/Aktualności/Odsłoniliśmy pomnik powstańca

Odsłoniliśmy pomnik powstańca

Aktualności 1 Grudnia 2021

Urząd Miejski w Bieruniu we współpracy z Muzeum Miejskim w Bieruniu zrealizował projekt pn. „Budowa nowego grobu wojennego oraz wykonanie oznakowania mogił powstańców śląskich i żołnierzy z terenu Gminy Bieruń” dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach projektu na cmentarzu parafialnym przy Sanktuarium Świętego Walentego powstał nowy nagrobek powstańca śląskiego - Pawła Pilszczka.

nagrobek

 
 
W sobotę, 27 listopada mieszkańcy Bierunia, a także Tychów i Lędzin wraz z Agnieszką Szymulą - dyrektor Muzeum Miejskiego w Bieruniu oraz Burmistrzem Miasta Bierunia Krystianem Grzesicą i jego zastępcą Sebastianem Maciołem wzięli udział w spacerze historycznym, podczas którego nastąpiło symbolicznie odsłonięcie nowego nagrobka.
Spacer przebiegł  po miejscach pamięci na starobieruńskim cmentarzu. Udział wzięły w nim również
 
O losach swojego przodka opowiedzieli potomkowie Pawła Pilszczka - bracia Marek i Ireneusz Lubowieccy z Tychów. Z kolei panowie Roman Golus i Ryszard Sapek przedstawili przebieg działań wojennych w 1939 r. w Bieruniu. Była też okazja do obejrzenia umundurowania polskich żołnierzy z 1939 r. 
 

Każdy z uczestników otrzymał nowy folder informacyjny pt.: "Groby wojenne na terenie Gminy Bieruń".

Folder

 
Podczas spaceru odwiedzono też inne groby wojenne i powstańcze na bieruńskim cmentarzu:
  • zbiorową mogiłę powstańców: Stanisława Habudy i Karola Łukaszka ze Ścierń, Józefa Kruppy (Krupy) i Klemensa Latochy z Bierunia Starego oraz Jana Pilszczka z Wygorzela;
  • grób powstańca śląskiego Karola Stencla;
  • groby zbiorowe żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r.;
  • mogiłę zbiorową żołnierzy niemieckich poległych w czasie II wojny światowej;
  • grób zbiorowy dziesięciu więźniów politycznych zamordowanych na terenie Bierunia Starego podczas ewakuacji więźniów KL Auschwitz-Birkenau.

 

Miasto Bieruń we współpracy z Muzeum Miejskim w Bieruniu (w organizacji) w 2021 r. realizuje zadanie pn.: „Budowa nowego grobu wojennego oraz wykonanie oznakowania mogił powstańców śląskich i żołnierzy z terenu Gminy Bieruń”, dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (program: Groby i cmentarze wojenne w kraju). 

Logo

 

Podobne wiadomości:

do góry