• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Ostatnie 30 dni na wymianę starych kotłów!

Ostatnie 30 dni na wymianę starych kotłów!

Aktualności 1 Grudnia 2021

30 dni - dokładnie tyle czasu jeszcze zostało na wymianę kotłów bezklasowych lub starszych niż 10 lat od daty ich produkcji (według stanu na dzień 1 września 2017 r.). Przypominamy, że na mocy Uchwały antysmogowej województwa śląskiego, używanie po 31 grudnia (a więc od 1 stycznia 2022 roku) takich kotłów jest niezgodne z prawem!

PiecKLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

 

UCHWAŁA ANTYSMOGOWA

Smog to efekt równoczesnego wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych i dużego zanieczyszczenia powietrza. W jego skład wchodzą: pyły zawieszone PM 2,5 i PM 10, para wodna, tlenki azotu i węgla oraz dwutlenek siarki.

Tzw. uchwała antysmogowa, czyli Uchwała nr V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw została uchwalona 07.04.2017 roku.

Wprowadzone uchwałą terminy wymiany kotłów i pieców w województwie śląskim:

  • od 1 stycznia 2022 zakaz używania kotłów eksploatowanych ponad 10 lat od daty produkcji lub nieposiadających tabliczki znamionowej,
  • od 1 stycznia 2024 zakaz używania kotłów eksploatowanych od 5 do 10 lat od daty produkcji,
  • od 1 stycznia 2026 zakaz używania kotłów eksploatowanych do 5 lat od daty produkcji,
  • od 1 stycznia 2028 zakaz uzywania kotłów spełniających wymogi emisyjne klas 3. i 4. normy PN-EN 303-5:2012.

Wszystkie powyższe terminy dotyczą urządzeń niespełniających norm emisji wg PN-EN 303-5:2012. Data produkcji liczona jest na dzień wejścia w życie uchwały, tzn. od dnia 01.09.2017 r.

 

plakatLink do UCHWAŁY ANTYSMOGOWEJ - KLIKNIJ TUTAJ I PRZECZYTAJ.

Co należy zrobić w przypadku, gdy nadal jesteśmy użytkownikami kotłów, które niezwłocznie muszą być wymienione?

 

  • Po pierwsze, warto skorzystać z rządowego programu CZYSTE POWIETRZE.

Przypomnijmy, że Miasto Bieruń jest partnerem tego programu, a w Urzędzie Miejskim funkcjonuje punkt terenowy programu. Dobra wiadomość! W tym roku wniosek o dofinansowanie wymiany źródła ciepła lub realizacji w swoim domu innych inwestycji ekologicznych złożyło już w naszym punkcie prawie 300 osób. Ponad 100 osób zakończyło już realizację inwestycji dofinansowanych z programu CZYSTE POWIETRZE.

Więcej na temat programu CZYSTE POWIETRZE przeczytacie klikając TUTAJ.

 

grafika

 

  • X i XI etap gminnego „Programu ograniczenia emisji na terenie miasta Bierunia”

Przypominamy, że w Bieruniu funkcjonuje również gminny Program ograniczania emisji . W roku 2021 (X edycja) skorzystało z niego 165 osób. Dodatkowo, z tzw. awaryjnego programu wymiany piecy (będącego odpowiedzią na nagłe potrzeby zakupu nowego źródła ciepła w domach) skorzystało kilkunastu mieszkańców.

Podkreślmy, że ruszył już nabór wniosków do  XI edycji Programu ograniczania emisji. Chcesz wymienić źródło ciepła w przyszłym roku? Złóż wniosek! Przyjmujemy je od 1 do 31 grudnia 2021 r. w siedzibie Urzędu Miejskiego w Bieruniu (Wniosek należy złożyć w kancelarii urzędu. Pobrać go można poniżej).

Więcej na temat naboru wniosków w XI edycji Programu Ograniczenia Emisji przeczytacie klikajac TUTAJ

 

Grafika

 

Szczegóły dotyczące wszystkich programów wymiany źródeł ciepła realizowanych w Bieruniu uzyskacie Państwo pod numerami telefonu 32 708 09 85 lub 32 708 09 86.

 

 

Czytaj również:

Kategoria: powiązane pliki [1]
Format Nazwa pliku Rozmiar Pobierz
docx Wniosek PONE_etapXI 20.1KB Plik: Wniosek PONE_etapXI

Podobne wiadomości:

do góry