• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w Bieruniu

Święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w Bieruniu

Aktualności 28 Czerwca 2022

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ma już 5 lat i z tej okazji po raz pierwszy będziemy obchodzić jej święto! 2 lipca w miastach GZM - m.in. w Bieruniu - będą odbywać się spacery, wycieczki, warsztaty i inne wydarzenia, które pozwolą poznać metropolię z niecodziennej perspektywy! 

GZM


Metropolia GZM, której członkiem jest Bieruń, to 41 miast i gmin o łącznej powierzchni 2,5 tys. km kw., w których mieszka 2,3 mln osób. To oznacza setki fantastycznych miejsc i ludzi, których warto poznać. Dlatego właśnie pierwsze Święto GZM, które odbędzie się 2 lipca, odbywa się pod hasłem "Poznajmy się!". 

Większość miast i gmin GZM przygotowała na ten dzień specjalne wydarzenia - łącznie będzie ich aż 94 (w tym 68 mikrowypraw przygotowanych przez 35 gmin GZM na piąte urodziny Metropolii). W Bieruniu 2 lipca (sobota) zapraszamy na wędrówkę osią czasu odkrywającą etapy rozwoju Bierunia, pod tytułem "Od Rumcajsa do bieruńskiego Nobla czyli Metropolia z siłą dynamitu", na którą składać się będą: 

1. Happening artystyczny bieruńskiego artysty rzeźbiarza Jarosława Jasińskiego: pokaz rzeźbienia popiersia Alfreda Nobla połączony z warsztatami rzeźbienia w glinie dla dzieci i dorosłych (godz. 11.00-17.00, Rynek),

2. Spacer „Śladem bieruńskich warsztatów i zakładów pracy” (godz. 14.00 start: krzyż przy kościele św. Bartłomieja Apostoła)

3. Inscenizacja przekazania Wojsku Polskiemu czołgu TKS zakupionego w 1936 r. ze składek pracowników fabryki dynamitu (godz. 16.00 Rynek w Bieruniu).


Organizatorami wydarzenia są Miasto Bieruń, Muzeum Miejskie w Bieruniu i Metropolia GZM.


Pomnik Alfreda NoblaJedyna w Polsce rzeźba Alferda Nobla w Bieruniu, archiwum Muzeum Miejskiego w Bieuruniu (w organizacji).

Podobne wiadomości:

do góry