Strona główna/Aktualności/74. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz.

74. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz.

Aktualności 27 Stycznia 2019

27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu. Święto to uchwalone zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, zamordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. 

 

27 listopada przypada również 74. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

 

W ten weekend w wielu miejscach w Polsce i zagranicą oddawany jest hołd ofiarom Holocaustu. Pamięć o dramacie Auschwitz i ofiarach Holokaustu leży również w sercach bierunian. Dlatego w ubiegły piątek, jak co roku o tej porze, upamiętniliśmy w naszym mieście tę jakże ważną w historii tego regionu rocznicę. 

Podkreślmy, że kilkanaście kilometrów od bieruńskiego rynku znajduje się dawny obóz koncentracyjny Auschwitz, będący symbolem dramatu jaki przeżył świat i jaki przeżyły narody, które musiały zmierzyć się z wielkim wyzwaniem stanowionym przez falę nienawiści i zbrodniczą ideologię nazizmu.

Warto przypomnieć, że w połowie stycznia 1945 roku, wobec zbliżającej się ofensywy Armii Czerwonej, władze SS przeprowadziły ewakuację więźniów obozu koncentracyjnego oraz  likwidację obozu.

W dniach 17 - 21 stycznia 1945 roku wyprowadzono z obozu Auschwitz i jego podobozów około 56 tysięcy więźniów - w pieszych kolumnach ewakuacyjnych, konwojowanych przez SS. Wielu z nich straciło życie podczas tej tragicznej ewakuacji, która zapisała się w historii jako MARSZ ŚMIERCI.

Miejsce, w jakim złożone zostały kwiaty i zapalone zostały znacze jest jednym z pamiętnych miejsc na szlaku MARSZU ŚMIERCI. Jak czytamy na zamieszczonej na murze „FIATA” tablicy: „W styczniu 1945 roku podczas ewakuacji obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau, na tym terenie, zakopano w dole z wapnem dziesięciu więźniów zamordowanych na trasie Marszu Śmierci. Ekshumowani spoczywają na starobieruńskim cmentarzu”.

 

 

Warto również przypomnieć, że w Bieruniu Starym, na cmentarzu parafialnym, znajduje się zbiorowa mogiła dziesięciu rozstrzelanych 19 stycznia 1945 roku więźniów z tablicą pamiątkową: „(…) Tu spoczywa 10 nieznanych więźniów politycznych zamordowanych w 1945 przez hitlerowskiego okupanta na terenie Bierunia Starego w czasie ewakuacji niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau”.

 

Składając kwiaty i zapalając znicze w miejscach historycznych - w miejscach naznaczonych ludzkim cierpieniem i splamionych ludzką krwią chcemy podkreślić nasz szczególny stosunek do bardzo trudnej historii Narodu Polskiego i do tragicznych zdarzeń, jakie rozegrały się na tych naszych ziemiach najbliższych, a także wyrazić naszą zawsze żywą pamięć o ofiarach ludzkiej nienawiści i wszelkich ideologii zła. 

Podobne wiadomości:

do góry