• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/42. rocznica wybuchu strajku w kopalni Piast

42. rocznica wybuchu strajku w kopalni Piast

Aktualności 14 Grudnia 2023

13 grudnia 2023 roku przeżywaliśmy 42. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Jednym z największych aktów sprzeciwu wobec opresyjnych działań komunistycznej władzy był podziemny strajk górników KWK "Piast" w Bieruniu.

teledyskKadr z teledysku "Przekaz z Piasta" zespołu Krzywa Alternatywa. Realizacja: Wojciech Wikarek. 

 


W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. w całym kraju rozpoczęły się aresztowania działaczy opozycyjnych i zakładowych liderów NSZZ Solidarność - także w śląskich kopalniach. Rano 13 grudnia zarówno radio, jak i telewizja wyemitowały przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, z którego cała Polska dowiedziała się o wprowadzeniu stanu wojennego. W akcie sprzeciwu wobec działań komunistycznej władzy, górnicy ze śląskich kopalń rozpoczęli akcje strajkowe, przeważnie brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO. Najtragiczniejszą pacyfikacją była ta przeprowadzona w kopalni “Wujek”, gdzie śmierć poniosło dziewięciu górników.

 


Z kolei strajk w bieruńskiej kopalni “Piast” zapisał się w historii jako najdłuższy protest w grudniu 1981 r. Prawie 2 tysiące górników przez 14 dni protestowało pod ziemią, na głębokości 650 metrów. Ostatni strajkujący wyjechali na powierzchnię 28 grudnia. Na dole spędzili wigilię i święta Bożego Narodzenia. 

 

W 40. rocznicę tych wydarzeń w Bieruniu powstał mural upamiętniający strajk górników z "Piasta":

muralMural na osiedlu Granitowa. 

 

Miasto Bieruń od lat konsekwentnie realizuje działania mające na celu upamiętnienie najdłuższego w powojennej Polsce strajku dołowego górników. Jedną z najciekawszych inicjatyw było powstanie muralu na ścianie bloku mieszkalnego na osiedlu Granitowa.

Mural znajduje się na ścianie budynku widocznej z drogi (od ronda na DK44 w stronę kopalni). Przedstawia trzech górników dzielących się opłatkiem. Malowidło przedziela biało-czerwona flaga. W dolnym prawym rogu widnieją kaski górnicze, które nawiązują do tablicy upamiętniającej strajkującą załogę. Na muralu znajduje się też sama kopalnia Piast, a całość w oryginalny sposób dopełnia węgiel wykonany przez Martę Piróg z ceramiki.

Mural powstał z inicjatywy Miasta Bierunia, a honorowy patronat nad nim objął Krystian Grzesica - Burmistrz Miasta Bierunia, który jest członkiem komitetu organizacyjnego obchodów 40. rocznicy strajku w kopalni PIAST. Zleceniodawcą muralu jest Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, a sponsorem, w dużej mierze, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, który przyznał granta Śląskiemu Centrum Wolności i Solidarności.

Za realizację projektu odpowiada śląski duet Czary-Mury - malarz Marek Grela oraz projektantka ceramiki Marta Piróg. Artyści do tej pory wykonali murale Zofii Nałkowskiej i Ryszarda Riedla w Tychach oraz malunek we Wrocławiu, upamiętniający Sylwestra Chęcińskiego i bohaterów jego trylogii filmowej o Kargulach i Pawlakach. W październiku „Czary-Mury” wybierają się do Warszawy, gdzie stworzą mural z okazji 100-lecia urodzin trenera Kazimierza Górskiego.

Dobrym duchem wszystkich przedsięwzięć związanych z upamiętnieniem jubileuszu strajku w kopalini PIAST z 1981 roku jest Stowarzyszenie SOLIDARNOŚĆ PAMIĘCI STRAJKUJĄCYCH GÓRNIKÓW KWK PIAST 14-28 GRUDNIA 1981, które angażuje się w realizację rozmaitych projektów.

Czytaj również:

mural

ZOBACZ FILM!

Kolejną ciekawą inicjatywą, której celem jest złożenie hołdu strajkującym w 1981 górnikom KWK PIAST była realizacji w przejściu podziemnym komiksu opowiadajacego historię strajku. "Przystanek wolność" to projekt zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Bierunia 2019, zakładający m.in. montaż 12 tablic wielkoformatowych z obrazami z wydanego w 2011 roku przez Wydawnictwo Zin Zin Press komiksu "Wolna Polska 650 metrów pod ziemią".


Komiks opowiada o najdłuższym strajku stanu wojennego, który miał miejsce w KWK PIAST w Bieruniu na poziomie 650 m pod ziemią i trwał od 14 do 28 grudnia 1981 roku. Brało w nim udział 2 tysiące górników i innych pracowników kopalni. Był wyrazem protestu przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego i aresztowaniu lokalnych przywódców "Solidarności". Wydano go z okazji obchodów 30. rocznicy strajku na KWK PIAST.


W oficjalnym otwarciu udział wzięli przedstawiciele dyrekcji KWK PIAST-ZIEMOWIT, władze i członkowie Związków Zawodowych przy KWK PIAST, władze Miasta Bierunia, przedstawiciele dyrekcji placówek oświatowych, dyrektorzy jednostek organizacyjnych naszego miasta.

 Czytaj również:

Wydarzenia z grudnia 1981 r. wciąż są żywe w pamięci kolejnych, młodszych pokoleń. Dowodem tego są m.in. dwa utwory nagrane przez zespół muzyczny Krzywa Alternatywa oraz utwór nagrany przez zespół MANTRA, które poświęcone są strakjowi na Piaście. Miasto Bieruń sfinansowało realizację teledysków do tych utwórów.

 

                                                   

"Przekaz z Piasta". Krzywa Alternatywa. Realizacja: Wojciech Wikarek. 

 

  

"Czekaj mnie mamo". Krzywa Alternatywa. Realizacja: Wojciech Wikarek. 

 

 

                                                     

 

O innych inicjatywach upamiętniających Strajk w kopalni Piast, trwający w dniach 14-28 grudnia 1981 roku przeczytacie poniżej:

 

 

 

Podobne wiadomości:

do góry