• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

trawa

Strona główna/Aktualności/W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i strajku w KWK Piast

W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i strajku w KWK Piast

Aktualności 13 Grudnia 2021

13 grudnia 2021 roku przypada 40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Jednym z największych aktów sprzeciwu wobec opresyjnych działań komunistycznej władzy był podziemny strajk górników KWK "Piast" w Bieruniu.

teledyskKadr z teledysku "Przekaz z Piasta" zespołu Krzywa Alternatywa. Realizacja: Wojciech Wikarek. 


W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. w całym kraju rozpoczęły się aresztowania działaczy opozycyjnych i zakładowych liderów NSZZ Solidarność - także w śląskich kopalniach. Rano 13 grudnia zarówno radio, jak i telewizja wyemitowały przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, z którego cała Polska dowiedziała się o wprowadzeniu stanu wojennego. W akcie sprzeciwu wobec działań komunistycznej władzy, górnicy ze śląskich kopalń rozpoczęli akcje strajkowe, przeważnie brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO. Najtragiczniejszą pacyfikacją była ta przeprowadzona w kopalni “Wujek”, gdzie śmierć poniosło dziewięciu górników.


Z kolei strajk w bieruńskiej kopalni “Piast” zapisał się w historii jako najdłuższy protest w grudniu 1981 r. Prawie 2 tysiące górników przez 14 dni protestowało pod ziemią, na głębokości 650 metrów. Ostatni strajkujący wyjechali na powierzchnię 28 grudnia. Na dole spędzili wigilię i święta Bożego Narodzenia. W 40. rocznicę tych wydarzeń w Bieruniu powstał mural upamiętniający strajk górników z "Piasta":

muralMural na osiedlu Granitowa. 


Jako upamiętnienie tej najdłuższej podziemnej akcji protestacyjnej, w zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu powstała trasa poświęcona strajkowi w KWK “Piast”. Została przygotowana przez Muzeum Górnictwa Węglowego we współpracy z Muzeum Śląskim. Uroczyste otwarcie trasy miało miejsce 8 grudnia, a uczestniczył w nim m.in. premier Mateusz Morawiecki. 

O nowej trasie, poświęconej górnikom z Piasta pisze m.in. Dziennik Zachodni.

 

Wydarzenia z grudnia 1981 r. wciąż sa żywe w pamięci kolejnych, młodszych pokoleń. Dowodem tego są m.in. dwa utwory nagrane przez zespół muzyczny Krzywa Alternatywa, poświęcone strakjowi na Piaście. Miasto Bieruń sfinansowało realizację teledysków do tych utwórów: 

 

             
"Przekaz z Piasta". Krzywa Alternatywa. Realizacja: Wojciech Wikarek. 

 

              
"Czekaj mnie mamo". Krzywa Alternatywa. Realizacja: Wojciech Wikarek. 

 

 

Podobne wiadomości:

do góry