• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Nowa wystawa na Rynku!

Nowa wystawa na Rynku!

Aktualności 10 Listopada 2021

To było 40 lat temu! 14 dni, 650 metrów pod ziemią, 2 tysiące strajkujących. Strajk w KWK Piast, który górnicy rozpoczęli w proteście przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, był najdłuższym podziemnym strajkiem w powojennej Polsce. Wielu z Was nie pamięta tamtego czasu, ale teraz na Rynku można oglądać mobilną wystawę, która w pigułce przedstawia wydarzenia sprzed 40 lat, opowiada o przebiegu strajku dzień po dniu i przedstawia sylwetki przywódców protestu. Warto obejrzeć! Zapraszamy na bieruński Rynek.

Mobilna wystawa została przygotowana przez Komitet Honorowy Obchodów 40-lecia Strajku w KWK Piast, którego członkiem jest Krystian Grzesica - Burmistrz Miasta Bierunia. Inicjatorką przedsięwzięcia jest Radna Agnieszka Demska - Furgał.

 

wystawa

Wystawę oglądać można będzie przez cały listopad. Nastepnie trafi do Lędzin i Tychów.

 

Czytaj również:

 

 
Wystawa na Rynku to kolejna inicjatywa uapamiętniająca strajk w kopalni PIAST w jego 40. rocznicę. Przypomnijmy, że miesiąc temu odsłoniliśmy mural na budynku bloku widocznego z ulicy Warszawskiej przedstawiający trzech strajkujących górników (w trakcie dzielenia się wigilijnym opłatkiem).
 
Sporo działań służących upowszechnianiu wiedzy o historycznym strajku podejmowaliśmy również w minionych latach. W 2019 roku w przejściu podziemnym pod ulicą Warszawską pojawiła się wystawa stała wielkoformatowa prezentująca obrazy z komiksu pt.: „Wolna Polska 650 metrów pod ziemią”. W 2020 roku w kościele Świętej Barbary - patronki górników odsłonięta została tablica, będąca hołdem złożonym załodze KWK PIAST.
 
Czytaj również:
 
 
 

 

Podobne wiadomości:

do góry