• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Mural na Granitowej gotowy!

Mural na Granitowej gotowy!

Aktualności 30 Września 2021

Mimo, że oficjalne "odsłonięcie" muralu na osiedlu Granitowa jeszcze przed nami, dziś nastąpiło zdjęcie siatki i demontaż rusztowań. Mamy to! Mural upamiętniający strajk w kopalni "Piast" w jego 40. rocznicę jest już gotowy. Zachęcamy do oglądania i podziwiania!

Mural

 

Autorami projektu muralu, który powstał na bocznej ścianie czteropiętrowego bloku mieszkalnego w pobliżu kopalni, są Marta Piróg i Marek Grela, tworzący pracownię Czary-Mury. Na muralu znajdują się utrzymane w czarno-białej tonacji postacie strajkujących górników, a także odniesienia do charakterystycznej architektury wież szybowych kopalni Piast, brył węgla i górniczych hełmów. Charakter wydarzeń sprzed 40 lat podkreśla przecinający malowidło nieregularny, biało-czerwony pas. "Mural z ceramicznym węglem upamiętniający 40. rocznicę strajku Solidarności na kopalni Piast, już niedługo zagości na jednej z bieruńskich ścian. Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że możemy w taki sposób uczestniczyć w kultywowaniu pamięci o naszej śląskiej historii. Tak ważnej historii" - czytamy w poście zamieszczonym na facebookowym profilu duetu Czary-Mury jeszcze przed zakończeniem prac.

 

Mural znajduje się na ścianie budynku widocznej z drogi (od ronda na DK44 w stronę kopalni). Przedstawia trzech górników dzielących się opłatkiem. Malowidło przedziela biało-czerwona flaga. W dolnym prawym rogu widnieją kaski górnicze, które nawiązują do tablicy upamiętniającej strajkującą załogę. Na muralu znajduje się też sama kopalnia Piast, a całość w oryginalny sposób dopełnia węgiel wykonany przez Martę Piróg z ceramiki.

Mural powstał z inicjatywy Miasta Bierunia, a honorowy patronat nad nim objął Krystian Grzesica - Burmistrz Miasta Bierunia, który jest członkiem komitetu organizacyjnego obchodów 40. rocznicy strajku w kopalni PIAST.  Zleceniodawcą muralu jest Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, a sponsorem, w dużej mierze, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, który przyznał granta Śląskiemu Centrum Wolności i Solidarności.

Za realizację projektu odpowiada śląski duet Czary-Mury - malarz Marek Grela oraz projektantka ceramiki Marta Piróg. Artyści do tej pory wykonali murale Zofii Nałkowskiej i Ryszarda Riedla w Tychach oraz malunek we Wrocławiu, upamiętniający Sylwestra Chęcińskiego i bohaterów jego trylogii filmowej o Kargulach i Pawlakach. W październiku „Czary-Mury” wybierają się do Warszawy, gdzie stworzą mural z okazji 100-lecia urodzin trenera Kazimierza Górskiego.

Dobrym duchem wszystkich przedsięwzięć związanych z upamiętnieniem jubileuszu strajku w kopalini PIAST z 1981 roku jest Stowarzyszenie SOLIDARNOŚĆ PAMIĘCI STRAJKUJĄCYCH GÓRNIKÓW KWK PIAST 14-28 GRUDNIA 1981, które angażuje się w realizację rozmaitych projektów.

ZOBACZ FILM - KLIKNIJ TUTAJ!

Czytaj również:

 

Podobne wiadomości:

do góry