• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju

Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju

Aktualności 22 Stycznia 2021

21 stycznia odbyła się II edycja Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju, który przebiegł między innymi przez Bieruń. Celem wydarzenia było upamiętnienie ofiar Marszu Śmierci z KL Auschwitz do Gliwic w jego 76. rocznicę, a także upamiętnienie 76. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. 

Bieg odbył się na trasie Oświęcim-Gliwice, czyli na trasie jednego z dwóch marszy śmierci wyprowadzonych z niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz w styczniu 1945 roku. Bieg miał charakter sztafetowy. Podczas pokonywania odcinków w biegu uczestniczyły trzyosobowe reprezentacje nauczycieli szkół. Bieg podzielony został na osiem odcinków. Na każdym z nich oddany został hołd w miejscach pamięci i przekazane zostało „światło pokoju”.

 

 

ODCINEK DRUGI: Bieruń

Udział w drugim odcinku wzięli nauczyciele naszych bieruńskich Szkół Podstawowych, przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Bieruniu. Uroczystości na tym odcinku rozpoczęły się na cmentarzu przy Sanktuarium Św. Walentego w Bieruniu, gdzie został oddany hołd przy mogile upamiętniającej ofiary marszu śmierci. Przekazane tam zostało bieruńskim nauczycielom „światło pokoju”. Następnie uczestnicy sztafety przebiegli do drugiego miejsca pamięci, znajdującego się na terenie dzisiejszej fabryki Fiata, gdzie złożono kwiaty. Wszystko to odbyło się w obecności władz Miasta Bierunia, z Burmistrzem Krystianem Grzesicą na czele.

 

 

Warto w tym miejscu przypomnieć, że kilkanaście kilometrów od bieruńskiego rynku znajduje się dawny obóz koncentracyjny Auschwitz, będący symbolem dramatu jaki przeżył świat i jaki przeżyły narody, które musiały zmierzyć się z wielkim wyzwaniem stanowionym przez falę nienawiści i zbrodniczą ideologię nazizmu.

W połowie stycznia 1945 roku, wobec zbliżającej się ofensywy Armii Czerwonej, władze SS przeprowadziły ewakuację więźniów obozu koncentracyjnego oraz  likwidację obozu. W dniach 17 - 21 stycznia 1945 roku wyprowadzono z obozu Auschwitz i jego podobozów około 56 tysięcy więźniów - w pieszych kolumnach ewakuacyjnych, konwojowanych przez SS. Wielu z nich straciło życie podczas tej tragicznej ewakuacji, która zapisała się w historii jako MARSZ ŚMIERCI.

 

 

Miejsce, w jakim złożone zostały kwiaty i zapalone zostały znicze jest jednym z pamiętnych miejsc na szlaku MARSZU ŚMIERCI. Jak czytamy na zamieszczonej na murze „FIATA” tablicy: „W styczniu 1945 roku podczas ewakuacji obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau, na tym terenie, zakopano w dole z wapnem dziesięciu więźniów zamordowanych na trasie Marszu Śmierci. Ekshumowani spoczywają na starobieruńskim cmentarzu”.

Warto również przypomnieć, że w Bieruniu Starym, na cmentarzu parafialnym, znajduje się zbiorowa mogiła dziesięciu rozstrzelanych 19 stycznia 1945 roku więźniów z tablicą pamiątkową: „(…) Tu spoczywa 10 nieznanych więźniów politycznych zamordowanych w 1945 przez hitlerowskiego okupanta na terenie Bierunia Starego w czasie ewakuacji niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau”.

 

 

Podobne wiadomości:

do góry