• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/W hołdzie ofiarom Marszu Śmierci!

W hołdzie ofiarom Marszu Śmierci!

Aktualności 27 Stycznia 2022

27 stycznia Burmistrz Miasta Bierunia wraz grupką Radnych oraz członkami Stowarzyszenia Miłośników 600-letniego Bierunia złożył hołd ofiarom Marszu Śmierci. Przypomnijmy, że w tym roku minęła 77. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau i tragicznych wydarzeń związanych z jego ewakuacją.

Przypomnijmy: Zanim obóz koncentracyjny Auschwitz - Birkenau został wyzwolony przez żołnierzy 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty 60. Armii I Frontu Ukraińskiego, wchodzącej w skład Armii Czerwonej, rozpoczęła się ewakuacja obozu. Pozostali przy życiu więźniowie zostali zmuszeni do wyruszenia w długi, pieszy marsz, który do historii przeszedł pod nazwą „Marszu Śmierci”. Jedna z tras ewakuacyjnych prowadziła przez Bieruń. 

 

Marsz Śmierci

 

Pamięć po tych tragicznych wydarzeniach z roku 1945 jest w Bieruniu bardzo żywa i traktowana z niezwykłym szacunkiem. Stąd Marsz Śmierci upamiętniany jest na różne sposoby. 21 stycznia odbył się Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju, który przebiegł między innymi przez nasze miasto. Miasto Bieruń i bieruńskie placówki oświatowe włączyły się w organizację tego przedsięwzięcia.

 

Bieg odbył się na trasie Oświęcim-Gliwice, czyli na trasie jednego z dwóch marszy śmierci wyprowadzonych z niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz w styczniu 1945 roku. Bieg miał charakter sztafetowy. Podczas pokonywania odcinków w biegu uczestniczyły reprezentacje uczniów i nauczycieli szkół. Bieg podzielony został na osiem odcinków. Na każdym z nich oddany został hołd w miejscach pamięci i przekazane zostało „światło pokoju”.

 

ODCINEK DRUGI: Bieruń

Udział w drugim odcinku wzięli przedstawiciele naszych bieruńskich Szkół Podstawowych, przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Bieruniu. Uroczystości na tym odcinku rozpoczęły się na cmentarzu przy Sanktuarium Św. Walentego w Bieruniu, gdzie został oddany hołd przy mogile upamiętniającej ofiary marszu śmierci. Przekazane tam zostało bieruńskim uczniom „światło pokoju”. Następnie uczestnicy sztafety przebiegli do drugiego miejsca pamięci, znajdującego się na terenie dzisiejszej fabryki Fiata, gdzie złożono kwiaty. Wszystko to odbyło się w obecności władz Miasta Bierunia, z Zastępcą Burmistrza Miasta Sebastianem Maciołem na czele.

 

Zarówno 21 stycznia, jak i 27  stycznia kwiaty i zapalone znicze pojawiły się w dwóch miejscach - przy pamiątkowej tablicy umieszczonej na murze fabryki FIATA oraz na zbiorowej mogile więźniów, znajdującej się na cmentarzu przy kościele św. Walentego.

 

Warto w tym miejscu przypomnieć, że kilkanaście kilometrów od bieruńskiego rynku znajduje się dawny obóz koncentracyjny Auschwitz, będący symbolem dramatu jaki przeżył świat i jaki przeżyły narody, które musiały zmierzyć się z wielkim wyzwaniem stanowionym przez falę nienawiści i zbrodniczą ideologię nazizmu.

W połowie stycznia 1945 roku, wobec zbliżającej się ofensywy Armii Czerwonej, władze SS przeprowadziły ewakuację więźniów obozu koncentracyjnego oraz likwidację obozu. W dniach 17 - 21 stycznia 1945 roku wyprowadzono z obozu Auschwitz i jego podobozów około 56 tysięcy więźniów - w pieszych kolumnach ewakuacyjnych, konwojowanych przez SS. Wielu z nich straciło życie podczas tej tragicznej ewakuacji, która zapisała się w historii jako MARSZ ŚMIERCI.

 

Fiat

 

Miejsce, w jakim złożone zostały kwiaty i zapalone zostały znicze jest jednym z pamiętnych miejsc na szlaku MARSZU ŚMIERCI. Jak czytamy na zamieszczonej na murze „FIATA” tablicy: „W styczniu 1945 roku podczas ewakuacji obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau, na tym terenie, zakopano w dole z wapnem dziesięciu więźniów zamordowanych na trasie Marszu Śmierci. Ekshumowani spoczywają na starobieruńskim cmentarzu”.

Warto również przypomnieć, że w Bieruniu Starym, na cmentarzu parafialnym, znajduje się zbiorowa mogiła dziesięciu rozstrzelanych 19 stycznia 1945 roku więźniów z tablicą pamiątkową: „(…) Tu spoczywa 10 nieznanych więźniów politycznych zamordowanych w 1945 przez hitlerowskiego okupanta na terenie Bierunia Starego w czasie ewakuacji niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau”.

 

 

Podobne wiadomości:

do góry