• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Odsłonięto mural upamiętniający strajk w kopalni PIAST

Odsłonięto mural upamiętniający strajk w kopalni PIAST

Aktualności 18 Października 2021

Stało się! W piątek, 15 października oficjalnie "odsłoniliśmy" mural upamiętniający strajk w kopalni "Piast" z 1981 roku. Przypomnijmy, że w grudniu tego roku mija 40. rocznica pamiętnego strajku górników, będącego aktem sprzeciwu wobec wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Był to najdłuższy (trwający dwa tygodnie) strajk dołowy w historii powojennego górnictwa. Zakończył się na szczęście bezkrwawo. Na stałe wpisał się w świadomość i pamięć mieszkańców Bierunia.

Prace nad muralem zakończone zostały pod koniec września tego roku. W połowie października nastąpiła uroczystość "odsłonięcia" dzieła! Udział wzięły w niej: władze miasta i powiatu, a także przedstawiciele KWK "Piast", Polskiej Grupy Górniczej, związków zawodowych oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Bieruniu.

Czytaj również:

 

mural

ZOBACZ FILM!

 

Twórcami muralu, który powstał na bocznej ścianie czteropiętrowego bloku mieszkalnego widocznego z ronda na ulicy Warszawskiej (DK44), są Marta Piróg i Marek Grela, tworzący pracownię Czary-Mury. Na muralu znajdują się utrzymane w czarno-białej tonacji postacie strajkujących górników, a także odniesienia do charakterystycznej architektury wież szybowych kopalni "Piast", brył węgla i górniczych hełmów. Charakter wydarzeń sprzed 40 lat podkreśla przecinający malowidło nieregularny, biało-czerwony pas.

Zachęcamy do obejrzenia wideo-relacji z tego wydarzenia!

 

                                                

 

Artyści z pracowni Czary-Mury do tej pory wykonali murale Zofii Nałkowskiej i Ryszarda Riedla w Tychach, a obecnie malują mural Kazimierza Górskiego w Warszawie (z okazji 100. rocznicy urodzin słynnego trenera). Oboje byli obecni na uroczystym "odsłonięciu" i nie kryli wzruszenia. Zobaczcie film i wysłuchajcie ich wypowiedzi.

 

Mural upamietniający strajk w kopalni "PIAST" jest pierwszym tego rodzaju malowidłem w Bieruniu, a jednocześnie kolejnym elementem działań upowszechniająch wiedzę o historycznym strajku i kolejnym sposobem upamiętnienia okrągłej 40. rocznicy wydarzeń z grudnia 1981 roku.

 Posłuchaj reportażu zrealizowanego przez TVP 3 Katowice:

 

Podobne wiadomości:

do góry