• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/31. rocznica odrodzonej samorządności naszego miasta. ZOBACZ FILMY!

31. rocznica odrodzonej samorządności naszego miasta. ZOBACZ FILMY!

Aktualności 2 Kwietnia 2022

2 kwietnia 1991 roku Bieruń, a wraz z nim Lędziny, Bojszowy, Kobiór i Wyry odłączyły się od wielkich Tychów i stały się samodzielnymi gminami. Dziś, 2 kwietnia 2022 roku obchodzimy 31. rocznicę odrodzonej samorządności Bierunia.

W zeszłym roku, na uroczystej gali z okazji 30-lecia Odrodzonej Samorządności Bierunia, która odbyła się 10 września 2021 roku nastąpiła premiera filmu prezentującego trzy dekady dynamicznego rozwoju Miasta. To niewiarygodne jak zmienił się Bieruń! Nie wierzycie? Zobaczcie jeszcze raz!

 

                          

 

Historia walki o samorządne miasto to niezwykła opowieść! Jak odzyskaliśmy Bieruń? O tym mówi film o takim właśnie tytule, który zrealizowany został 6 lat temu, z okazji 25. rocznicy odzyskania przez Bieruń samorządności, na zlecenie Urzędu Miejskiego w Bieruniu. Zachęcamy do ponownego obejrzenia!

                       

                           

 

Film zrealizowano w związku z obchodami 25-lecia odrodzenia samorządności Bierunia. Przedstawia wypowiedzi osób, które brały czynny udział w wydarzeniach sprzed 25 lat.
W filmie udział wzięli: Piotr Czarnynoga, Henryk Frankowski, Jan Knopek, Henryk Skupień, Ryta Stożyńska, Bolesław Twaróg, Jan Wieczorek.
Realizacja: Zbigniew Zając, Piotr Gorczyca.

 

W związku z zeszłorocznymi hucznymi obchodami jubileuszu 30-lecia odrodzonej samorządności Bierunia, portal internetowy www.silesia24.pl przygotował materiał filmowy o dążeniach bierunian do utworzenia samodzielnego, autonomicznego miasta. Warto obejrzeć i powspominać pierwsze lata samorzadności. Jak to było? Zobaczcie!

- 2 kwietnia mieszkańcy Bierunia obchodzili bardzo ważną rocznicę. 30 lat wcześniej w Bieruniu odrodziła się samorządność. Gmina poprzez połącznie ze sobą Bierunia Starego i Nowego stała się samodzielnym bytem - pisał portal Silesia24.pl. Chcesz przeczytać więcej? Kliknij tutaj!

 

                           

 

Fragment przemówienia śp. Jana Wieczorka, jednego z ojców założycieli samorządnego Bierunia wygłoszonego z okazji 25. rocznicy odzyskania przez Bieruń samorządności:

Mówiąc o dwudziestopięcioleciu odzyskanej samodzielności należy sięgnąć do wydarzeń z 1975 roku. Wtedy to wprowadzona reforma administracji spowodowała, że na prawie 16 lat Bieruń - miasto o 600-letniej historii, zniknęło z administracyjnej mapy Polski. To, co stało się w wyniku politycznej megalomanii rządzących, bolało mieszkańców Bierunia. Było tak dlatego, że szczególnie w małych miejscowościach przywiązanie do własnych korzeni jest wyjątkowo silne. Wielu jednak mieszkańców od pierwszych dni nie uznawało tyskiej hegemonii. Różnorodnymi działaniami próbowali zmienić bieg wydarzeń. Z wielką determinacją pragnęli odzyskać utraconą samodzielność. Dopiero rewolucja ustrojowa z roku 1989 roku umożliwiła mieszkańcom przywrócenie stanu prawnego obowiązującego do 1975 roku. Zamknięciem tego etapu było rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów Tadeusza Mazowieckiego z grudnia 1990 r. Dokument ten przywrócił Bieruń do grona samodzielnych jednostek administracych Od 1991 roku, a dokładnie od 2 kwietnia, jak przed laty, na mapie Polski można było dostrzec nazwę Bieruń.

 

Przypomnijmy, że w 1991 roku, w mieszkańcy samorządnego Miasta Bierunia wybrali Radę Miejską pierwszej kadencji, której przewodniczącym został Jan Wieczorek. Rada Miejska - zgodnie z ówczesnymi przepisami - powołała Zarząd Miasta, na czele którego stanął pierwszy w odrodzonej Polsce Burmistrz Miasta Bierunia - Alojzy Palowski. 

 

Zachęcamy do przeczytania fragmentów kroniki Miasta Bierunia autorstwa Ryszarda Piskorka (skan rękopisu):

Zeszyt 1

 

Zeszyt 2

 

Zeszyt 3

 

Zeszyt 4

 

Logo

Tak wyglądało logo, które w zeszłym roku przypominało Bierunianom o jubileuszowym roku.

 

 

Podobne wiadomości:

do góry