• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Wyjątkowe Święto Niepodległości w Bieruniu! Odsłoniliśmy Pomnik Powstańców Śląskich

Wyjątkowe Święto Niepodległości w Bieruniu! Odsłoniliśmy Pomnik Powstańców Śląskich

Aktualności 12 Listopada 2019

"Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku, teraźniejszości, ani prawa do przyszłości" - ten chyba najbardziej znany cytat z Marszałka Józefa Piłsudskiego jest najlepszym opisem okoliczności, w jakich dziś się tu znajdujemy i w jakich dokonujemy symbolicznego aktu odsłonięcia i poświęcenia pomnika. Tymi słowy Burmistrz Krystian Grzesica rozpoczął swoje przemówienie podczas uroczystego odsłonięcia Pomnika Powstańców Śląskich.

 

Obszerna galeria zdjęć z tego wydarzenia znajduje się na dole niniejszego artykułu.

 

 

Nadszedł ten długo wyczekiwany moment! 11 listopada 2019 roku, w Święto Niepodległości, w ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ROKU POWSTAŃ ŚLĄSKICH, w Bieruniu odsłonięty został pomnik, na który niektórzy mieszkańcy czekali aż 80 lat. Monument ten jest repliką Pomnika Powstańców Śląskich, wzniesionego w roku 1924 w hołdzie poległym mieszkańcom ziem bieruńskich, który zniszczony został przez Hitlerowców w roku 1939.

 

101. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości w roku stulecia wybuchu I Powstania Śląskiego obchodzona była w naszym mieście w sposób szczególny. Nastąpiło bowiem uroczyste otwarcie nowego skweru, który powstał na zdegradowanym terenie historycznej Hamrowizny, a któremu Rada Miejska w Bieruniu  - poprzez podjętą jednogłośnie uchwałę -  nadała nazwę Skwer Powstańców Śląskich. W centralnej części skweru postawiony został zrekonstruowany Pomnik Powstańców Śląskich, który w trakcie uroczystości został odsłonięty i poświęcony. 

 

"Odsłaniamy dziś pomnik na zrewitalizowanym skwerze dzięki inicjatywie ludzi, którzy szanują i cenią przeszłość - mowa tu o środowisku bieruńskich pasjonatów historii, o nowobieruńskich radnych, o członkach Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bieruńskiej „Porąbek”, o wszystkich tych, którzy zaangażowani byli w ideę przywrócenia Hamrowiźnie dawnego blasku i zachowania pamięci o historycznym charakterze tego miejsca" - powiedział Burmistrz w swoim przemówieniu.

 

Burmistrz podziękował również, poprzez wręczenie pamiątkowych szklanych statuetek trzem osobom, które - Jego zdaniem - najbardziej przyczyniły się do odkrywania i upamiętniania historii naszego miasta oraz zachowania pamięci po poległych w Powstaniach mieszkańcach. Byli to: Roman Nyga - autor koncepcji rekonstrukcji Pomnika, Alojzy Lysko - badacz historii, odkrywca nazwisk bieruńskich Powstańców oraz Sebastian Macioł - Zastępca Burmistrza, który bardzo mocno angażował się w nadzór prac nad rewitalizacją obszaru dawnej Hamrowizny i budową nowego pomnika. Był też jednym z pomysłodawców zagospodarowania tego terenu i orędownikiem przywrócenia pamięci o roli jaką pełnił on przed laty w życiu mieszkańców Bierunia Nowego.

 

 

Roman Nyga, nasz bieruński artysta na podstawie starych, niewyraźnych fotografii, z lat ’20 ubiegłego wieku zaprojektował Pomnik, który uroczyście odsłoniliśmy 11 listopada. Wykonawcą pomnika była firma Katanga z województwa świętokrzyskiego.

 

"Ale jest jeszcze jedna ważna rzecz dotycząca Pomnika: tablica z nazwiskami poległych Powstańców Śląskich z miejscowości: Nowy Bieruń, Bijasowice, Czarnuchowice, Kopań, Ściernie oraz Zabrzeg, która jest integralną częścią Pomnika. Na przedwojennych zdjęciach monumentu widać 8 nazwisk Powstańców Śląskich. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Pana Alojzego Lyski, działacza lokalnego, historyka, pisarza, piewcy ziemi śląskiej, dziś wiemy, że poległych bieruńskich powstańców było 18. Pan Alojzy z ogromnym zaangażowaniem prowadził badania w tym zakresie. Warto też dodać, że wspólnie z Panem Henrykiem Ganobisem napisał książkę pt.: „Ożywieni przez miłość i pamięć”, która traktuje o ofiarach XX - wiecznych konfliktów zbrojnych pochodzących z ziem bieruńskich. Gdyby nie te wnikliwe badanie historii, gdyby nie tak ogromne oddanie sprawie, większość nazwisk naszych dziadów poległych na frontach Powstań Śląskich nie byłoby dziś znane" - mówił Burmistrz Krystian Grzesica.

 

 

18 nazwisk poległych Powstańców Śląskich z miejscowości: Nowy Bieruń, Bijasowice, Czarnuchowice, Kopań, Ściernie oraz Zabrzeg znalazło się na pamiątkowej tablicy odsłoniętego w Święto Niepodległości Pomnika Powstańców Śląskich. Miasto Bieruń złożyło Im hołd w sposób szczególny.

 

W trakcie uroczystości nastąpił symboliczny akt uczczenia Powstańców Śląskich, poległych pod Górą Św. Anny w Siedlcu. Urna z ziemią zebraną w miejscu pierwotnego pochówku powstańców (Gmina Izbicko, sołectwo Siedlec) oraz kilka kamieni - pozostałości po pierwotnym pomniku Powstańców Śląskich, (doszczętnie zniszczonym w 1939 roku), została złożona do otworu przed Pomnikiem i zakryta pamiątkową płytą.

Więcej na ten temat przeczytać można w artykule pt.: "98. rocznica bitwy w Siedlcu - III Powstanie Śląskie", który ukazał się na naszej stronie internetowej w maju tego roku - KLIKNIJ I PRZECZYTAJ.

 

 

W uroczystych obchodach na Skwerze Powstań Śląskich udział wzięli również: Poseł na Sejm RP Jerzy Polaczek, Senator - elekt RP Gabriela Morawska - Stanecka, Dyrektor Biura Poselskiego Minister Bożeny Borys -Szopy,  Przedstawiciel Posła do Parlamentu Europejskiego Izabeli Kloc, a także władze Powiatu Bieruńsko - Lędzińskiego i zaprzyjaźnionych gmin. Po uroczystym odsłonięciu Pomnika, składane były przed nim kwiaty.

 

Uroczystość uświetniona była przez śpiew chóru "Harmonia" oraz oprawę muzyczną orkiestry dętej KWK "Piast". Po części oficjalnej obchodów nastąpiła również część artystyczna w RCKG "Remiza" - koncert bieruńskich chórów oraz spektakl Teatru dla dorosłych pt.: "Wojna nasza ostatnia".

 

Zobaczcie, co media piszą i mówią na ten bieruńskich obchodów Święta Niepodległości:

 

Odsłonięcie Pomnika Powstańców Śląskich

Podobne wiadomości:

do góry