• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

trawa

Strona główna/Aktualności/Obwodnica Bierunia, węzeł Bieruń i łącznica. Co słychać na placu budowy?

Obwodnica Bierunia, węzeł Bieruń i łącznica. Co słychać na placu budowy?

Aktualności 28 Kwietnia 2026

Trwają intensywne prace związane z budową łącznicy Bierunia. Na ulicy Jagiełły (na wysokości posesji nr 18) budowane jest rondo, poprzez które odbywać będzie się wjazd na łącznicę. Na odcinku łącznicy od ronda na ulicy Kościelnej do ronda na ulicy Jagiełły trwają prace ziemne, a gdzieniegdzie bitumiczne. Co słychać na pozostałych odcinkach tej inwestycji?

 

JagiełłyPrzy ulicy Jagiełły powstaje rondo - wjazd na łącznicę

 

Przypomnijmy, że w ramach zadania pn.: "Zaprojektowanie i wykonanie drogi S1 Kosztowy - Bielsko-Biała, odcinek I/A węzeł Bieruń (z węzłem) - węzeł Oświęcim (bez węzła) wraz z obwodnicą Bierunia", którego wykonawcą jest firma STRABAG z Pruszkowa powstają cztery ronda, które połączą istniejący układ drogowy z obwodnicą, węzłem i drogą S1. Dwa kolejne, mniejsze ronda powstały już w ramach węzła Bieruń.

Obecnie kierowcy mogą już korzystać z:

  • ronda łączącego ulice Kasztanową i Warszawską z obwodnicą (rondo nr 1) 
  • ronda na ul. Turystycznej (rondo nr 2) 
  • dwóch mniejszych rond w ramach węzła Bieruń (ronda 3 i 4)
  • ronda na ulicy Kościelnej (rondo 5)

Trwa także budowa ostatniego odcinka łącznicy oraz ostatniego ronda (rondo nr 6), które połączy powstającą łącznicę z ulicą Jagiełły. Na odcinku ul. Jagiełły wprowadzona została tymczasowa organizacja ruchu - ruch odbywa się wahadłowo.  


Ruch wahadłowy na ul. Jagiełły

Ruch pojazdów na ul. Jagiełły (na odcinku przy budowanym rondzie) został przerzucony na prawy pas ruchu po stronie zachodniej ulicy Jagiełły. Kierowcy od strony południowej są informowani o pracach za pomocą oznakowania wraz z żółtym światłem ostrzegawczym.

Dodatkowo w celu poprawy bezpieczeństwa, prędkość w obszarze robót została ograniczona do 30km/h. Obowiązuje też zakaz wyprzedzania. Ruch pojazdów oraz pieszych po zachodniej stronie drogi został wstrzymany. Ruch w tym etapie odbywa się wahadłowo z wykorzystaniem sygnalizacji świetlnej.

 

łącznicaOdcinek łącznicy i rondo na ulicy Jagiełły

 

Zamknięcie zjazdu z ronda nr 1 na ul. Warszawską

Nadal obowiązuje wyłączenie z ruchu północnego wlotu ronda nr 1 i zjazdu na starodroże DK 44 (ul. Warszawską). Ruch w kierunku Ścierń odbywa się obecnie wyłącznie obwodnicą i ul. Turystyczną. Dojazd do ul. Bazaltowej, ul. Piaskowcowej, myjni samochodowej i hurtowni stali jest  możliwy ulicą Warszawską (jadąc od strony skrzyżowania z ul. Turystyczną). Ograniczenie to potrwa do końca maja tego roku.

 

WarszawskaZjazd z ronda na 1 na Warszawską nadal nie jest możliwy

 

W ramach budowy obwodnicy Bierunia powstaje również ścieżka rowerowa i inne elementy infrastruktury. Po zakończeniu prac ścieżka rowerowa na trasie Bieruń Stary - Bieruń Nowy pobiegnie po nieco zmienionym śladzie.

Podkreślmy, że w budżecie Bierunia na ten rok zaplanowana jest dokumentacja projektowa dla rozbudowy tejże ścieżki rowerowej, która ma już ponad trzydzieści lat i wymaga dostosowania do współczesnych standardów. W kolejnycj latach Miaso planuje ją zmodernizować (przede wszystkim poszerzyć).

 

WarszawskaTrwają prace budowlane na zjeździe z ronda nr 1 na starodroże DK 44

 

Więcej informacji o utrudnieniach w ruchu drogowym pod linkiem:

 

Podkreślmy, że ogromna część tej inwestycji została już zrealizowana! W marcu otwarte zostały: węzeł Bieruń i mierzący 2,9 km odcinek trasy ekspresowej do węzła Oświęcim oraz obwodnica Bierunia do ronda na węźle.

Czytaj więcej:

 

Roboty drogowe związane z budową ŁĄCZNICY, OBWODNICY i WĘZŁA w Bieruniu objęły m.in.:

  • budowę drogi ekspresowej S1 długości 2,86 km,
  • budowę odcinka drogi krajowej klasy GP w ciągu DK44 długości ok. 2,7 km (obwodnica Bierunia) oraz dodatkowej jezdni klasy Z długości ok. 1,4 km pomiędzy węzłem Bieruń a układem ulicznym Bierunia,
  • budowę węzła Bieruń,
  • przebudowę istniejących dróg w zakresie kolizji z drogą ekspresową,
  • budowę dróg innych niż droga ekspresowa w tym zmiana przebiegu istniejących dróg, w celu przywrócenia naruszonych połączeń drogowych lub zapewnienia dojazdu do nieruchomości,
  • budowę dodatkowych jezdni, zlokalizowanych w pasie drogowym drogi ekspresowej,
  • budowę zatok do kontroli pojazdów dla służb Policji i Inspekcji Transportu Drogowego,
  • budowę lub/i przebudowę infrastruktury dla pieszych i rowerzystów,
  • budowę obiektów inżynierskich w ciągu drogi ekspresowej i w ciągu dróg krzyżujących się z drogą ekspresową - powstają dwa wiadukty i most.

 

obwodnica

 

Najważniejsze informacje dotyczące tego zadania:

  • START INWESTYCJI: sierpień 2024
  • PLANOWANY TERMIN ZAKOŃCZENIA INWESTYCJI: druga połowa 2026 roku
  • WYKONAWCA: STRABAG Sp. z o.o. z Pruszkowa
  • WARTOŚĆ ZADANIA: 213 mln zł.

 

 

S1Węzeł Bieruń

 

PODSUMUJMY:

W 2024 roku, gdy rozpoczęła się realizacja przełomowych inwestycji drogowych w Bieruniu, stworzyliśmy dla Was mapę, która obrazowała co się ma wydarzyć na terenie Bierunia. Dziś udostępniamy Wam zaktualizowaną mapę. Więcej niż 50% planów doczekało już realizacji. Część jeszcze trwa. Doszło też nowe zadanie inwestycyjne. Spójrzcie na poniższa mapę.

Na niebiesko zaznaczono te inwestycje lub części inwestycji, które zostały już zrealizowane i służą kierowcom. Na fioletowo widnieją inwestycje, które wciąż są w realizacji, albo czekają na jej start.

 

mapaZaktualizowana mapa drogowa z 2026 roku.
Mapa w wersji .pdf do pobrania na dole strony

 

 

 

Obwodnica, węzeł Bieruń i łącznica (z lotu ptaka) - 22 kwietnia 2026 roku

Obwodnica, węzeł Bieruń i łącznica (z poziomu ziemi) - 22 kwietnia 2026 roku

Kategoria: powiązane pliki [1]
Format Nazwa pliku Rozmiar Pobierz
pdf Mapa inwestycyjna z 2026 roku 1.64MB Plik: Mapa inwestycyjna z 2026 roku

Podobne wiadomości:

do góry