• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Benefis działalności artystycznej i społecznej Romana Nygi

Benefis działalności artystycznej i społecznej Romana Nygi

Aktualności 20 Października 2019

Cyceron powiedział kiedyś, że SZTUKA JEST FILOZOFIĄ ŻYCIA. 55 lat twórczości Romana Nygi jest tego najlepszym dowodem. Roman Nyga jest autorem dziesiątek wybitnych prac - człowiekiem, który poświęcił całe dorosłe życie intensywnej pracy artystycznej, rozwijając się twórczo, udoskonalając swój malarski styl, wprawiając w zachwyt, a często także w zdumienie tysiące wielbicieli sztuki oraz sławiąc ziemię śląską na całą Europę. Tak, trzeba to wyraźnie powiedzieć - Roman Nyga jest malarskim piewcą ziemi śląskiej, jest ambasadorem bieruńskiej sztuki, jest również propagatorem marki Bieruń w świecie.

 

18 października w kinoteatrze "Jutrzenka" odbył się benefis działalności artystycznej i społecznej Romana Nygi, połączony z wernisażem wystawy tymczasowej prac artysty. Warto podkreślić, że w roku 2019 Roman Nyga obchodził swoje 80. urodziny oraz świętował jubileusz 55 lat działalności artystycznej. Z tych właśnie okazji Bieruński Ośrodek Kultury przygotował wydarzenie, którego celem było zachęcenie bierunian do bliższego poznania twórczości naszego artysty, ale także złożenie ukłonu samemu artyście za wszystkie dzieła jego pędzla i ołówka oraz za lata pracy społecznej na rzecz naszego miasta.

 

Przypomnijmy, że w związku z okrągłymi urodzinami Romana Nygi w styczniu tego roku wydany został album stanowiący przegląd twórczości artysty, którego uroczysta premiera nastąpiła w Stajniach Książęcych Muzeum Zamkowego w Pszczynie. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ - KLIKNIJ. Październikowy benefis był po części drugim etapem tegorocznych obchodów, w którym udział wziąć mogło, ze względu na lokalizację, znacznie więcej mieszkańców. I rzeczywiście bieruńska "Jutrzenka" po brzegi wypełniona była gośćmi Romana Nygi. 

 

Jarosław Modzelewski, jeden z polskim malarzy powiedział niegdyś, że W JAKIEJŚ DYSKRETNEJ FORMIE SZTUKA ŚWIAT POPRAWIA, BO JEST DOWODEM JAKIEGOŚ DOBRA W ŚWIECIE. Obcując z twórczością naszego bieruńskiego mistrza pędzla, nie sposób się z tym nie zgodzić. Niesie ona bowiem wachlarz niezwykłych przeżyć, rodzi piękne doznania, wzbogaca nas wewnętrzne i warto wierzyć, iż sprawia, że stajemy się lepsi.

 

Wystawę prac Romana Nygi oglądać można w kinoteatrze "Jutrzenka" do końca października (w godzinach pracy obiektu). Warto też podkreślić, że z twórczością tego artysty spotykamy się w Bieruniu na każdym kroku. Brama Opawska, Brama Krakowska, figurki utopców na rynku, fresk w kościele p.w. św. Bartłomieja, pomnik Świętego Walentego, malowidła w Sanktuarium Świętego Walentego, herby miast partnerskich przed Urzędem Miejskim - to tylko niektóre z jego dzieł wpisanych w topografię Bierunia. Najnowszym dziełem Romana Nygi jest projekt Pomnika Powstańców Śląskich, który obecnie odtwarzany jest w pracowni (na podstawie zdjęć z 1924 roku). W najbliższych dniach umieszczony zostanie na terenie historycznej Hamrowizny.

 

 

Z przedmowy Burmistrz Krystiana Grzesicy do albumu prac Romana Nygi: Nie sposób nie dostrzec, jak pięknie droga artystyczna tego wybitnego malarza wpisuje się w historię Bierunia, jak wspaniale ją wzbogaca, jakiej treści jej nadaje (…) Niniejszy album pozwoli Państwu zaznajomić się bliżej z twórczością Romana Nygi, a także poobcować kilka chwil ze sztuką najwyższego formatu. Serdecznie do tego zachęcam.

 

 

Benefis działalności artystycznej i społecznej Romana Nygi

Podobne wiadomości:

do góry