• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Miasto/Zasłużeni dla miasta/Zespół Folklorystyczny Nowobierunianki

Miasto z lotu ptaka

Zespół Folklorystyczny Nowobierunianki

Zespół Folklorystyczny Nowobierunianki powstał w 1990 roku przy ówcześnie działającym Kole Gospodyń Wiejskich z inicjatywy Przewodniczącej Bronisławy Jaromin, której pasją było pielęgnowanie wśród młodzieży szkolnej  dawnych obrzędów, chronienie tradycji i poszanowanie wspomnień. Kiedy w 1991 roku Miasto Bieruń odzyskało samodzielność administracyjną Zespół przeszedł pod jurysdykcję i opiekę nowo powołanego Bieruńskiego Ośrodka Kultury. 

Przez lata było wielu kierowników Zespołu: założycielka Bronisława Jaromin, następnie Bronisława Chrostek, Gertruda Noras, Krystyna Zmarzlińska oraz Piotr Liszka. Obecnie (od 2003 roku) Zespół prowadzi Małgorzata Berkop.  

Pierwszym kierownikiem muzycznym był Gerard Miś, następnie Kazimierz Kowecki, Józef Wadas - pseudonim „Furgoł”, który wprowadził Zespół w pastorałki śpiewane w gwarze. Obecnym kierownikiem muzycznym jest Edward Socha, który tę funkcję pełni nieprzerwanie od 2007 roku.

Przez wszystkie lata działalności przewinęło się przez Zespół ok. 125 osób. Począwszy od momentu pierwszego występu na pierwszych dożynkach miejskich zorganizowanych w 1991 roku, Nowobierunianki występowały na wszystkich możliwych uroczystościach, tak miejskich, jak i powiatowych, wojewódzkich, państwowych, zarówno religijnych, jak i świeckich. Mottem działalności Zespołu zawsze były  słowa  Leona Potockiego:  “(…) pielęgnujmy dawne przodków obrzędy, zwyczaje; a to cośmy  od Ojców zasłyszeli, lub sami jeszcze widzieli, przekażmy tym, co po nas przyjdą, pomni, że tam gdzie była  przeszłość tam i przyszłość będzie”. Zespół Nowobierunianki postawił sobie za cel poprzez śpiew i zwyczaje przekazywać tradycję i folklor. 

W posiadaniu Zespołu znajduje się ponad 70 statuetek oraz ponad 80 dyplomów z podziękowaniami, gratulacjami. Zespół występował m.in. na miejskich, powiatowych i wojewódzkich przeglądach zespołów folklorystycznych w Bieruniu, Bojszowach, Chorzowie, Pszczynie, Suśćcu,  Woli, Pawłowicach, Zebrzydowicach, Katowicach, Będzinie, Bytomiu,  Rudzie Śląskiej, Mysłowicach.

Członkowie Zespołu występują w tradycyjnym stroju pszczyńskim. 
do góry