Strona główna/Aktualności/Muzeum Miejskie w Bieruniu realizuje ciekawe projekty

Muzeum Miejskie w Bieruniu realizuje ciekawe projekty

Aktualności 16 Lipca 2019

Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji) działa prężnie, mimo, iż nie ma jeszcze swojej siedziby. Na lato i jesień tego roku przygotowało bardzo bogatą ofertę historyczno - kulturalną, która zainteresuje z pewnością nie tylko mieszkańców Bierunia, ale również wszystkich entuzjastów historii ziemi pszczyńskiej.

 

CYKL FILMOWY "ZWIEDZAMY BIERUŃ"

13 lipca nastąpiła premiera pierwszego odcinka serii filmowej ZWIEDZAMY BIERUŃ, w którym to słynny bieruński artysta - Roman Nyga opowiada o bieruńskim Utopcu.

 

KLIKNIJ, ABY ZOBACZYĆ MATERIAŁ FILMOWY

- Odcinek 1 pt.: "Bieruński Utopiec".

Muzeum Miejskie w Bieruniu rozpoczęło realizację nowego cyklu zatytułowanego „Zwiedzamy Bieruń”. W jego ramach powstają krótkie filmy, w których będziemy zwiedzać ciekawe bieruńskie miejsca, zabytki, dowiemy się o wielu interesujących faktach z przeszłości naszego miasta, a także posłuchamy opowieści o mieszkańcach Bierunia - mówi Agnieszka Szymula, dyrektor Muzeum Miejskiego w Bieruniu (w organizacji).

Autorem zdjęć do filmów jest Pan Wojciech Wikarek - filmowiec, jeden z najbardziej utytułowanych twórców kina niezależnego w południowej Polsce. Za swoje filmy zdobył ponad 150 nagród na festiwalach w kraju i za granicą. Pan Wojciech od wielu lat jest bardzo związany z Bieruniem - przede wszystkim jako inicjator i organizator Międzynarodowego Festiwalu Filmów Amatorskich im. Leona Wojtali, który co dwa lata odbywa się właśnie w naszym mieście. Jest także autorem filmu "Najdłuższa szychta”, opowiadającego o strajku w bieruńskiej kopalni „PIAST” po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego.

 

W każdą kolejną sobotę, na fanpage Muzeum Miejskiego w Bieruniu (w organizacji) nastąpi premiera kolejnego odcinka cyklu "Zwiedzamy Bieruń" - KLIKNIJ, BY OBEJRZEĆ ODCINEK 1. 

 

 

KLIKNIJ

 

 

WYSTAWA FOTOGRAFII KS. MATEUSZA BIELOKA

W niedzielę, 18 sierpnia o godzinie 17.00 nastąpi uroczyste otwarcie wystawy "Mieszkańcy Bierunia na początku XX w. w fotografii ks. Mateusza Bieloka". 

- Serdecznie zapraszam na wystawę niepowtarzalnych zdjęć, ukazujących bieruńskie rodziny - mówi Agnieszka Szymula, dyrektor Muzeum Miejskiego w Bieruniu (w organizacji). - Oglądać będzie ją można przez cztery tygodnie - dodaje.

W kinoteatrze "Jutrzenka" wyeksponowane zostaną wspaniałe zdjęcia autorstwa ks. Mateusza Bieloka, wykonane w latach 1914-1915 w Bieruniu Starym, niedaleko parafii św. Bartłomieja Apostoła, gdzie ksiądz był proboszczem. Warto wiedzieć, że w 1922 r. ks. Bielok został mianowany administratorem parafii Wszystkich Świętych w Pszczynie, następnie wicedziekanem dekanatu pszczyńskiego, potem dziekanem, którą to godność utracił po czterech latach, gdyż wziął udział w uroczystościach pogrzebowych księcia pszczyńskiego Jana Henryka XV. Fotografie autorstwa ks. Bieloka, wykonane aparatem wielkoformatowym, przypominają obrazy. Zostaną ciekawie wyeksponowane i napewno zrobią na zwiedzających niesamowite wrażenie.

 

Wystawa fotografii ks. Mateusza Bieloka, którą obejrzeć można było wcześniej

w Muzeum Zamkowym w Pszczynie (foto: Noweinfo.pl).

 

 

SPACERY PO BIERUNIU

Celem spacerów organizowanych przez Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji) jest zaznajamianie uczestników z zabytkami, historią i rozmaitymi ciekawostkami dotyczącymi Bierunia - chodzi jednak o to, by informacje te przekazywane były w jak najciekawszy i w jak najbardziej przyswajalny sposób.

- Pierwszy Spacer po Bieruniu „Na tropie Setnika” już za nami. O bieruńskich krzyżach bardzo ciekawie opowiadała etnograf, dr Maria Lipok-Bierwiaczonek, autorka m.in. książki „Przy śląskich drogach. Krzyże i kapliczki przydrożne na Górnym Śląsku” - mówi Agnieszka Szymula, dyrektor Muzeum Miejskiego w Bieruniu (w organizacji).

Na temat Pierwszego Spaceru po Bieruniu powstał bardzo ciekawy artykuł autorstwa Agnieszki Panek - naszej "Bierunianki z Pasją". Zachęcamy do przeczytania - KLIKNIJ TUTAJ. 

 

W najbliższym czasie Muzeum Miejskie w Bieruniu zorganizuje kolejny Spacer po Bieruniu. Obserwujcie fanpage Muzeum Miejskiego w Bieruniu (w organizacji).

 

 

Pierwszy Spacer po Bieruniu „Na tropie Setnika” 

 

 

BIERUŃSCY PASJONACI

Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji) rozpoczęło realizację nowego muzealnego projektu pn. "Bieruńscy pasjonaci".

- W związku z tym poszukujemy bierunian, którzy poświęcają czas na realizację swoich pasji np. kolekcjonerów, hobbystów, miłośników jakiejś dziedziny - mówi Agnieszka Szymula, dyrektor Muzeum Miejskiego w Bieruniu (w organizacji). - Osoby te opisywać będziemy na muzealnym Facebooku, a pod koniec roku sylwetki wszystkich "BIERUŃSKICH PASJONATÓW" zaprezentujemy na wystawie - dodaje.  

 

Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji) apeluje: Jeżeli macie Państwo w swoim otoczeniu (w rodzinie, wśród przyjaciół i znajomych, w kręgu sąsiedzkim) osoby, których działania warto udokumentować, zachęcamy do kontaktu poprzez Facebooka, maila: muzeum@muzeum.bierun.pl, telefon: 32 708 09 89.

 

W pierwszej części cyklu "Bieruńscy pasjonaci" opisana została pani Agnieszka Panek - miłośniczka rowerowych podróży oraz odkrywania tego, co nieznane, a przy tym autorka bloga Wierzba na rowerze.

Szczegółowy opis sylwetki naszej bohaterki znaleźć można na fanpage Muzeum Miejskiego w Bieruniu (w organizacji).

 

 

 

 

 

Serdecznie zapraszamy do śledzenia fanpage'a Muzeum Miejskiego w Bieruniu (w organizacji) i do korzystania z rozmaitych propozycji oferowanych przez nasze Muzeum. Więcej na temat tworzącego się w naszym mieście Muzeum Miejskiego przeczytać można KLIKAJĄC TUTAJ.

Podobne wiadomości:

do góry