• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Zapraszamy na WALENTYNKI PO BIERUŃSKU

Zapraszamy na WALENTYNKI PO BIERUŃSKU

Aktualności 9 Lutego 2023

Zbliżają się Walentynki po bieruńsku, a więc odpust ku czci św. Walentego połączony z miejskimi obchodami święta patrona miasta. Będzie to czas pełen niezwykłych wrażeń - zarówno tych estetycznych, jak i duchowych. Jak wygląda program imprezy i kościelnych uroczystości? Jakie walentynkowe nowości przygotowało na tę okazję miasto? I czy można zakochać się w Bieruniu?

odpust                                                                 Odpust ku czci Św.Walentego to wielkie święto Miasta Bierunia

 

ŚWIĘTY WALENTY, PRZYJACIEL BIERUNIAN

Już niebawem ulica Krakowska w Bieruniu zmieni się nie do poznania. Po obu jej stronach staną rzędy kolorowych straganów, na których będzie można zakupić przeróżne słodkości w kształcie serca. Wszystko to za sprawą odpustu ku czci św. Walentego - patrona Bierunia.

 

- Odpust ku czci św. Walentego to wydarzenie, które zdecydowanie wykracza poza granice Bierunia. Co roku, 14 lutego do Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu pielgrzymują tysiące wiernych z całej Polski, a także z zagranicy. Ta tradycja kultywowana jest od kilku wieków. Śmiało mogę powiedzieć, że nasze walentynki po bieruńsku przechodzą do kanonu metropolitalnych wydarzeń - zapewnia burmistrz Bierunia, Krystian Grzesica.

 

Jak wyjaśnia ks. Michał Anderko, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja i jednocześnie kustosz zabytkowego Sanktuarium pw. św. Walentego w Bieruniu, kult św. Walentego jest w Bieruniu bardzo silny i rozwijał się co najmniej od XVII wieku.

 

- W Bieruniu ta wielowiekowa tradycja jest wciąż żywa. Na przestrzeni lat zmienił się jednak jej charakter. Kiedyś do Bierunia przybywali pielgrzymi prosząc o dar uzdrowienia, lub Ci, którzy za uzdrowienie chcieli podziękować;  współcześnie św. Walenty znany jest zwłaszcza jako patron zakochanych.  - wyjaśnia proboszcz Anderko - W Bieruniu łączymy te dwie tradycje, czego najlepszym wyrazem jest  odpust ku czci św. Walentego.

 

 

plakat

 

 

CO W PROGRAMIE? GŁOWNE PUNKTY

 

Program uroczystości kościelnych, które - co istotne - rozpoczynają się już 13 lutego, jest bardzo bogaty.

- Tego dnia odprawiona zostanie msza w Sanktuarium w intencji osób chorych i cierpiących z całego powiatu, a także udzielimy błogosławieństwa matkom oczekującym potomstwa oraz dzieciom - mówi proboszcz, ks. Michał Anderko.  - Głównym punktem wigilii odpustu św. Walentego jest tradycyjna msza w intencji mieszkańców Bierunia, której w tym roku przewodniczyć będzie abp Adrian Galbas. Rozpoczyna się ona o godzinie 17:00 w kościele pw. św. Bartłomieja.

 

fotoW wigilię Odpustu i podczas uroczystej sumy odpustowej Eucharystii przewodniczy Biskup

 

Od razu po mszy mieszkańcy Bierunia i goście, przejdą ul. Krakowską w uroczystym pochodzie pod pomnik św. Walentego, a potem pod Sanktuarium pod wezwaniem tego męczennika. Przypomnijmy, że chodzi o zabytkowy drewniany kościółek, który tak bardzo ukochali sobie bierunianie, że przylgnęło do niego pieszczotliwe określenie: Walencinek. Tradycyjnie wszyscy uczestnicy procesji będą nieść zapalone znicze, co sprawia, że nastrój tego dnia w Bieruniu jest wyjątkowy. Podobnie jak w czasie strażackiej pasterki, która odbywa się o północy z 13 na 14 lutego.

 

zdj                                               13 lutego - pochód z Kościoła Św. Bartłomieja Apostoła pod Pomnik Św. Walentego

 

- Pasterka strażacka to podziękowanie dla strażaków i mieszkańców, którzy dwukrotnie ratowali Walencinka w czasie pożarów - mówi burmistrz Krystian Grzesica - Początkowo były to bardzo skromne msze, na które przychodziło niewiele osób, natomiast obecnie z Walencinka są wynoszone ławy, by do środka mogło wejść jak najwięcej osób.

 

pasterkaPasterka strażacka to coroczna tradycja odpustowa

 

We wtorek - 14 lutego - w ciągu dnia odprawiane będą msze w intencjach miejscowej parafii i parafii okolicznych. Suma odpustowa o godzinie 11:30 odbędzie się pod przewodnictwem bpa Adama Baba, który również odprawi mszę o 16:30 za młodzież oraz za przygotowujących się do małżeństwa. Po tej mszy planowana jest także potańcówka dla młodzieży i dla zakochanych, który odbędzie się w restauracji Stylowa. 

 

bal                                              Bal Walentynkowy dla młodzieży to tegoroczna nowość zainicjowana przez KSM

 

Pełny program odpustowych uroczystości dostępny jest zarówno w mediach społecznościowych parafii, jak i na stronie Urzędu Miejskiego w Bieruniu. Miasto bowiem bardzo aktywnie włącza się w odpustowe przygotowania. O co konkretnie chodzi? 

 

plakat14 lutego od rana do wieczora na Rynku stać będą Foodtrucki

 

 

CAŁUSKI i  ŻYCZENIA PO ŚLĄSKU

Wśród odpustowych kramów stanie też stoisko miejskie, gdzie będzie można zdobyć m.in. słynne bieruńskie całuski. Są to ciastka biszkoptowe w kształcie ust z adwokatowym nadzieniem, polane czerwoną pomadą. To regionalny, bieruński rarytas, który wypiekany jest specjalnie na tę okazję przez jednego cukiernika - spółdzielnię Jedność.

 

całuskiNiespodzianka! W tym roku CAŁUSKI wygrać będzie można w loterii prowadzonej na stoisku miejskim!

 

Miasto  przygotowało też nowości - gadżety z walentynkowej, czerwonej kolekcji. Wszystkie opatrzone  logo „Bieruń Ci przaje”. To hasło promocyjne miasta, które oznacza tyle, co Bieruń Cię kocha, Bieruń Ci sprzyja, Bieruń Ci dobrze życzy.

 

fotoNowe gadżety miejskie - edycja walentynkowa

 

A skoro o życzeniach mowa...

 

  • Każdy, kto odwiedzi stoisko Bierunia podczas odpustu w dniu 14 lutego będzie mógł otrzymać wydaną specjalnie na tę okazję walentynkową kartkę z życzeniami po śląsku - mówi Agnieszka Kijas, rzecznik prasowa bieruńskiego magistratu. - Taka walentynka to idealny upominek, który można wręczyć ukochanej osobie. Co więcej, o ułożenie życzeń, jakie zostały opublikowane na kartce, poprosiliśmy mieszkańców całego Śląska. Konkurs spotkał się z dużym odzewem, dlatego powstały aż cztery wersje walentynkowych życzeń. Pierwsze miejsce zajęła Regina Sobik, która nadesłała kilka prac i dwie z nich zostały wydrukowane. Nagrodę publiczności zdobyła Ewelina Pastuszka, a  wyróżnienie: Barbara Pawełek. Wierszowane życzenia autorstwa tych Pań także znalazły się w naszych walentynkach.

 

Miasto będzie zapraszać laureatów na wręczenie nagród podczas walentynkowego odpustu.

 

foto

 

 

Na tym nie koniec.

 

ZAKOCHAJ SIĘ W BIERUNIU!

Ustawiona zostanie także plenerowa walentynkowa ramka, w której będzie można zrobić sobie sesję zdjęciową. Takie zdjęcie to idealna pamiątka dla zakochanych, rodzin, przyjaciół i wszystkich tych, którzy będą chcieli utrwalić swoje wspomnienia.

 

logo

Do tego na stoisku miejskim trwać będą konkursy. Do wygrania zestawy walentynkowych gadżetów w tym: kubki termiczne, parasole i nowość wśród miejskich gadżetów: ciepłe zimowe czapki, które mogą stanowić wspaniały walentynkowy upominek. To model uniwersalny, odpowiedni zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, dlatego wspaniale wyglądają w parze. Nie zabraknie też walentynkowych czekoladek.

 

  • Akcenty walentynkowe doskonale wpisują się w budowanie wizerunku Bierunia, jako miasta ciepłego i przyjaznego, w którym dosłownie można się zakochać,  czyli zarówno pokochać samo miejsce, jak i znaleźć tu miłość - mówi Agnieszka Kijas i dodaję - Nie bez powodu nasz niedawno uruchomiony miejski podcast nosi nazwę „Zakochaj się w Bieruniu”. Najnowszy, trzeci  odcinek, będzie wyjątkowy głównie z uwagi na rangę zaproszonych gości. Burmistrz Krystian Grzesica oraz proboszcz ks. Michał Anderko, opowiedzą o szczegółach odpustu oraz podzielą się z słuchaczami prywatnymi wspomnieniami związanymi z odpustem.

 

PODCASTODCINEK PIERWSZY - KLIKNIJ I POSŁUCHAJ

 

podcastODCINEK DRUGI - KLIKNIJ I POSŁUCHAJ

 

 

Podcasty, czyli ogólnodostępne internetowe audycje, które wydaje Bieruń, dostępne są obecnie na wielu kanałach streamingowych w tym na najpopularniejszej platformie, jaką jest spotify. Można ich też słuchać na aplikacjach anchor, radio public, czy google podcast.  

 

W czasie odpustu będzie można także zwiedzić wystawę rzeźby Jarosława Jasińśkiego, która jest czynna do 24 lutego w Kinoteatrze Jutrzenka, tuż przy bieruńskim Rynku. Warto też zajrzeć do kościoła św. Bartłomieja, gdzie do 14 lutego można podziwiać jedną z największych i najciekawszych ruchomych stajenek w regionie.

 

plakatPodczas odpustu warto odwiedzic znajdujący się na rynku kinoteatr JUTRZENKA,

gdzie znajdować będzie się niezwykła wystawa rzeźb

 

Walentynkowe wydarzenia w Bieruniu nie ograniczają się do dni odpustowych. 12 lutego odbędzie się zwiedzanie Sanktuarium św. Walentego, po którym oprowadzi Marcin Nyga - historyk sztuki. Warto także pojawić się na koncercie „Powrócisz tu”, na którym piosenki z repertuaru Ireny Santor  wykona  Barbara Broda-Malon z zespołem. Odbędzie się on 17 lutego o godzinie 17:00 w Domu Kultury „Gama”, a jego organizatorem jest Bieruński Ośrodek Kultury.

 

plakat

 

Bieruń od wielu lat skutecznie i coraz odważniej potwierdza swój wizerunek jako miasta zakochanych. Potwierdzeniem tych słów są życzenia, napisane przez panią Ewelinę Pastuszkę, zwyciężczynię konkursu „Bieruńska walentynka” w kategorii nagroda publiczności.

 

„Ło ponbócku kochaniynki,

Dyć som dzisiej Walyntynki!

Cza lubymu gibko pedziec,

I do Walyncinka lecieć.

Niych Walynty nom uprosi

Hołdy zdrowio i miłości.

Bo my tukej nasz ślub brali

W walyncinku przisiyngali.”

 

płytyOdbierz płytę z piesniami do Świętego Walentego na stoisku miejskim lub w Kancelarii Urzedu Miejskiego w Bieruniu

 

Jeszcze jedna niespodzianka od Miasto Bieruń dla Mieszkańców i Gości świętujących Odpust ku czci Św. Walentego - Patrona naszego Miasta! Pamiętacie płyty z "Pieśniami do Świętego Walentego" współwydane przez nasze miasto, które równo rok temu miały swoją premierę.
 
  • Mowa tu o muzyce organowej mistrzowsko zagranej przez Profesora Wacława Golonkę i o zbiorze pieśni ludowych do patrona naszego Miasta zaśpiewanych pięknym basem przez Profesora Marcina Wolaka.

 

  • W tym roku znów będzie możliwość zdobycia płyty! Przez cały walentynkowy tydzień - od 13-17 lutego w Kancelarii Urzędu Miejskiego, a także w dniu odpustu na straganie miejskim #BieruńCiPrzaje, dostępne będą płyty.  Wystarczy wypowiedzieć sławetne hasło - ŚWIĘTY WALENTY JEST PATRONEM MIASTA BIERUNIA i płyta trafi w Wasze ręce.

 

 serce

 

serca

 

Randka z książką w Bibliotece?

W obu bieruńskich Bibliotekach - MBP nr 1 i MBP nr 2 (ul. Chemików i ul. Jagiełły) odbędą się Randki z Książką. szczegóły na facebookowym fanpage'u bibliotek.

 

Zobaczcie jak to wyglądało w zeszłym roku!

Fotorelacja z obchodów odpustu ku czci Św. Walentego - 14 lutego 2022

Fotorelacja z wigilii odpustu ku czci Św. Walentego - 2022

Kategoria: powiązane pliki [1]
Format Nazwa pliku Rozmiar Pobierz
jpg Plakat ODPUST WALENTY_2023.jpg 3.44MB Plik: Plakat ODPUST WALENTY_2023.jpg

Podobne wiadomości:

do góry