• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Walentynkowy podcast z udziałem gości specjalnych!

Walentynkowy podcast z udziałem gości specjalnych!

Aktualności 9 Lutego 2023

Co nas czeka podczas bieruńskich walentynek?

Podcast z udziałem gości specjalnych!

Zbliżają się walentynki po bieruńsku, czyli odpust ku czci świętego Walentego, który w Bieruniu połączony jest z obchodami święta patrona miasta. To dwa dni niezwykłych wydarzeń zarówno duchowych, ale nie tylko. Będzie też sporo zabawy, będą smakołyki i wiele innych atrakcji, jakie przygotowało miasto. Śmiało można powiedzieć, że ten odpust ma już rangę metropolitalną.

 

                                                                                

 

 

Dlaczego warto zaznaczyć te wydarzenie w kalendarzu? O tym opowiedzą wyjątkowi goście: Krystian Grzesica - burmistrz Bierunia oraz proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja i jednocześnie kustosz zabytkowego Sanktuarium pw. św. Walentego w Bieruniu, Michał Anderko.

 

foto

Trzeci odcinek podcastu miejskiego - KLIKNIJ

 

- Odpust ku czci św. Walentego to wydarzenie, które zdecydowanie wykracza poza granice Bierunia. Co roku, 14 lutego do Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu pielgrzymują tysiące wiernych z całej Polski, a także z zagranicy. Ta tradycja kultywowana jest od kilku wieków. Śmiało mogę powiedzieć, że nasze walentynki po bieruńsku przechodzą do kanonu metropolitalnych wydarzeń - zapewnia burmistrz Bierunia, Krystian Grzesica.

Jak wyjaśnia ks. Michał Anderko, kult św. Walentego jest w Bieruniu bardzo silny i rozwijał się co najmniej od XVII wieku.

- W Bieruniu ta wielowiekowa tradycja jest wciąż żywa. Na przestrzeni lat zmienił się jednak jej charakter. Kiedyś do Bierunia przybywali pielgrzymi prosząc o dar uzdrowienia, lub Ci, którzy za uzdrowienie chcieli podziękować;  współcześnie św. Walenty znany jest zwłaszcza jako patron zakochanych  - mówi proboszcz Anderko - W Bieruniu łączymy te dwie tradycje, czego najlepszym wyrazem jest  odpust ku czci św. Walentego.

Akcenty walentynkowe doskonale wpisują się w budowanie wizerunku Bierunia, jako miasta ciepłego i przyjaznego, w którym dosłownie można się zakochać, czyli zarówno pokochać samo miejsce, jak i znaleźć tu miłość.

 

foto

 Goście trzeciego odcinka podcastu - Burmistrz i Ksiądz Proboszcz

 

- Nie bez powodu nasz miejski podcast nosi nazwę „Zakochaj się w Bieruniu”. Odcinek 3. jest już dostępny na kanale, a jego tytuł to: „Walentynki po bieruńsku” - mówi Agnieszka Kijas, rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Bieruniu.

 

Przypomnijmy, że podcasty, czyli ogólnodostępne internetowe audycje, które wydaje Bieruń, dostępne są obecnie na wielu kanałach streamingowych w tym na najpopularniejszej platformie, jaką jest spotify. Można ich też słuchać na aplikacjach anchor, radio public, czy google podcast. 

 

 

Podobne wiadomości:

do góry