• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Bieruń uruchomił własny podcast

Bieruń uruchomił własny podcast

Aktualności 26 Stycznia 2023

Zakochaj się w Bieruniu

Bieruń uruchomił własny podcast

 

Bieruń ma własny podcast! Chodzi o cykl internetowych audycji pod nazwą „Zakochaj się w Bieruniu”. Premierowy odcinek opowiada o Walencinku, bo tak pieszczotliwie mieszkańcy Bierunia określają zabytkowy drewniany kościółek z XVII wieku. Gdzie można odsłuchać podcastu? Kto będzie jego gościem? I jakie tematy zostaną w nim poruszone?

 

grafika

 Miasto Bieruń ma swój podcast

 

Bieruńskie audycje

 „Zakochaj się w Bieruniu - rozmowy, reportaże i wydarzenia, które dzieją się blisko Ciebie”. Tym hasłem Bieruń promuje cykl swoich podcastów, czyli internetowych audycji o mieście.

 

- Jesteśmy jednym z pierwszych miast, jakie zdecydowało się na tak nowoczesne rozwiązanie, jakim jest uruchomienie podcastu - mówi burmistrz Bierunia, Krystian Grzesica. - Z jednej strony mogłoby się wydawać, że to pomysł skierowany do młodych ludzi, ale z drugiej pamiętajmy, że podcasty nawiązują do klimatu dawnych audycji radiowych.  Zatem miłośnicy radia w starym dobrym stylu, także znajdą tu coś dla siebie.

 

 

foto

 

Pytanie brzmi - czym są podcasty?

- Podcasty to internetowe audycje, których można słuchać zawsze i wszędzie - wyjaśnia Agnieszka Kijas, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Bieruniu. - W ostatnim czasie cieszą się rosnącą popularnością, ponieważ nie są  aż tak angażujące jak książka czy film. Odcinki można włączyć przy okazji wykonywania innych czynności, na przykład podczas jazdy samochodem, ćwiczeń‍, a nawet w trakcie gotowania czy sprzątania.

Obsługa podcastu nie jest skomplikowana. Wystarczy zalogować się na jednej z dwóch aplikacji.

- Aktualnie podcast „Zakochaj się w Bieruniu” dostępny jest na dwóch platformach streamingowych: najpopularniejszej, jaką jest Spotify, oraz na platformie Anchor - wyjaśnia Kijas - Wkrótce ten wachlarz ma się rozszerzyć.

 

 

                                                                       

 

 

Pierwszy odcinek jest już dostępny w sieci i opowiada o… Walencinku.

 

Foto

 

Złote płatki

Każdy bierunianin, a może raczej bieruniok, wie, co oznacza nazwa Walencinek. Tak pieszczotliwie określane jest Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu.

- Walencinek to jeden z najstarszych drewnianych kościółków na Śląsku, do którego każdego roku przybywają rzesze pielgrzymów i turystów. Trawiły go dwa pożary, ale kościół ocalał. Głównie dzięki pomocy strażaków i mieszkańców - mówi Kijas.

W pierwszym odcinku podcastu „Zakochaj się w Bieruniu” tajemnice Walencinka zdradzą: Jerzy Barcik - znawca dziejów Bierunia -  oraz Łukasz Odelga, który choć pełni wiele funkcji w mieście i powiecie, tym razem wypowie się, jako koordynator prac renowacyjnych, jakie od kilku lat toczą się wokół Walencinka.  

 

Barcik                                                                                                          Jerzy Barcik

W premierowym odcinku „Zakochaj się w Bieruniu” usłyszymy o  tajemniczych malowidłach za ołtarzem, o uzdrowionej dziewczynce, skradzionym obrazie i o tym, jak na przestrzeni ostatnich lat zmienił się Walencinek.

 

OdelgaŁukasz Odelga

 

 

Jedną z ciekawostek będzie archiwalny list ze zbiorów rodziny Łukasza Odelgi. Napisał go świętej pamięci proboszcz - Jan Trocha - do przebywającego w Niemczech mieszkańca Bierunia - Helmuta Pogandera.

 

 

Tematem korespondencji było malarskie złoto, czyli  płatki, które miały zostać użyte do renowacji ołtarza. Fragment tego listu został odczytany na antenie.

 

list

 

 

 

Kategoria: powiązane pliki [1]
Format Nazwa pliku Rozmiar Pobierz
m4a Zakochaj się w Bieruniu - ZWIASTUN 1.06MB Plik: Zakochaj się w Bieruniu - ZWIASTUN

Podobne wiadomości:

do góry