• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Wystawa „GÓRNY ŚLĄSK NIEMIECKI CZY POLSKI? BIERUŃ W LATACH 1918-1922”

Wystawa „GÓRNY ŚLĄSK NIEMIECKI CZY POLSKI? BIERUŃ W LATACH 1918-1922”

Aktualności 23 Marca 2021

Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji) wychodzi z kolejną bardzo ciekawą inicjatywą. Wystawa „GÓRNY ŚLĄSK NIEMIECKI CZY POLSKI? BIERUŃ W LATACH 1918-1922” została już otwarta i czeka na zwiedzających, którzy zapewnione mają oczywiście pełne bezpieczeństwo sanitarne. Niemniej jednak apel do Mieszkańców jak zawsze jest ten sam - zachowujmy wszystkie zasady bezpieczeństwa: dystans społeczny, maseczka na ustach i nosie oraz wysoki poziom higieny rąk.

wystawa

Można już oglądać wystawę „Górny Śląsk niemiecki czy polski? Bieruń w latach 1918-1922”, która została przygotowana przez Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji) z okazji upływającej setnej rocznicy organizacji plebiscytu na Górnym Śląsk (upłyneła 20 marca).

Jesteście Państwo ciekawi, w jaki sposób mieszkańcy gmin tworzących obecny Bieruń brali udział w powstaniach śląskich i jak wyglądała organizacja plebiscytu? Jakie stacjonowały tutaj oddziały wojsk alianckich? Chcecie zobaczyć Państwo niepublikowane dotąd unikatowe dokumenty plebiscytowe z terenu dzisiejszego Bierunia?

O tym wszystkim dowiecie się na nowej wystawie Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji).

Serdecznie zapraszamy!

PLAKAT

Termin wystawy:

  • 22 marca do 23 kwietnia 2021 r.                                                        

Miejska Biblioteka Publiczna nr 1                                                        

w Bieruniu; ul. Chemików 39a

  • 27 kwietnia do 31 maja 2021 r.

Miejska Biblioteka Publiczna nr 2

w Bieruniu; ul. Jagiełły 1             

 

Wystawa czynna:

  • poniedziałek - środa: 11:00 -18:00
  • czwartek: 12:00 - 16:00
  • piątek: 9:00 - 16:00

 

Wystawa 2

 

Wystawa prezentuje niepublikowane dotąd dokumenty plebiscytowe pochodzące z gmin tworzących obecne Miasto Bieruń, pochodzące ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Bieruniu (w organizacji) oraz z kolekcji państwa Joanny i Jarosława Długoszewskich. Na ekspozycji zaprezentowano m.in. korespondencję z placówek plebiscytowych z Mikołowa i Pszczyny oraz dokumenty związane z pobytem oddziałów sił alianckich w dawnej gminie Nowy Bieruń.

Wydarzenia z lat 1918-1922 były w dziejach Górnego Śląska jednymi z najbardziej przełomowych. Plebiscyt oraz trzy powstania śląskie wpłynęły nie tylko na granice państw, ale również odcisnęły się na mentalności ówczesnych ludzi oraz ukształtowały dzieje wielu górnośląskich rodzin.

Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji) poprzez wystawę ma na celu zaprezentowanie udziału mieszkańców gmin tworzących dzisiejsze Miasto Bieruń w kluczowych wydarzeniach lat 1918-1922, które zadecydowały o losie Górnego Śląska.

 

Wystawa 3

 

 

Z KART HISTORII...

Mija równo 100 lat od dnia, w którym odbyło się głosowanie, mające przesądzić o przynależności państwowej Górnego Śląska. O jego przeprowadzeniu zadecydowano na konferencji paryskiej w 1919 roku. Prawidłowe zrealizowanie plebiscytu oraz bezpieczeństwo na obszarze plebiscytowym powierzono Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej, która do połowy 1922 roku sprawowała władzę wykonawczą i ustawodawczą na Górnym Śląsku.
 
Plebiscyt odbył się 20 marca 1921 roku, w Niedzielę Palmową. Frekwencja wyniosła 97,5%. Za pozostaniem obszaru plebiscytowego w granicach Niemiec (wtedy Republika Weimarska) opowiedziało się niemalże 60% głosujących, a za przyłączeniem do Polski 40% wyborców.
 
Mieszkańcy gmin tworzących dzisiejszy Bieruń, jak i powiatu pszczyńskiego (za wyjątkiem Pszczyny i Mikołowa), zdecydowanie opowiedzieli się, by Górny Śląsk został przyłączony do Polski (poparcie rzędu ok. 80%). Mniej głosów za Polską padło w okręgu wyborczym Nowy Bieruń (ponad 58% mieszkańców).
 
Choć wyniki plebiscytu wskazywały na zwycięzców Niemcy, to strona polska nie poddała się w dążeniach do zjednoczenia Górnego Śląska z Polską. 3 maja 1921 roku wydano rozkaz do wybuchu III powstania, który był wyrazem zdecydowanego sprzeciwu wobec zamiarów ententy co do podziału spornego regionu na korzyść Niemiec.

 

Z okazji 100. rocznicy plebiscytu Muzeum Miejskie w Bieruniu przygotowało wystawę pt. „Górny Śląsk niemiecki czy polski? Bieruń w latach 1918-1922”. Ma ona na celu opowiedzenie o okolicznościach wydarzeń z tamtego okresu z punktu widzenia mieszkańców gmin, które tworzą obecny Bieruń.

 Logo Muzeum

Podobne wiadomości:

do góry