Strona główna/Aktualności/Projekty realizowane przez Muzeum Miejskie w Bieruniu

Projekty realizowane przez Muzeum Miejskie w Bieruniu

Aktualności 11 Września 2019

W Muzeum Miejskim w Bieruniu (w organizacji) bardzo wiele się dzieje, mimo, iż nie ma ono jeszcze swojej siedziby. Od kilku miesięcy korzystać można z bogatej oferty historyczno - kulturalnej, która zainteresuje z pewnością nie tylko mieszkańców Bierunia, ale również wszystkich entuzjastów historii ziemi pszczyńskiej.

Więcej na temat realizowanych przez Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji) projektów przeczytać można KLIKAJĄC TUTAJ. 

 

CYKL FILMOWY "ZWIEDZAMY BIERUŃ"

W pierwszym sezonie (od lipca do sierpnia) udostępniono osiem odcinków serii filmowej ZWIEDZAMY BIERUŃ. Przypomnijmy, że bohaterem pierwszych czterech odcinków jest artysta - plastyk Roman Nyga, a bohaterką czterech ostatnich odcinków jest etnograf dr Maria Lipok-Bierwiaczonek. 

 

KLIKNIJ TUTAJ

 

Wszystkie odcinki dostępne są:

 

Zobacz kolejne odcinki:

Odcinek 1 - Bieruński Utopiec

Odcinek 2 - Sanktuarium Św. Walentego

Odcinek 3 - Bieruń - kraina podań

Odcinek 4 - Rynek w Bieruniu

Odcinek 5 - Krzyż przy Walencinku

Odcinek 6 - Krzyż przy ul. Krakowskiej

Odcinek 7 - Krzyż w Bijasowicach

 Odcinek 8 - Krzyż w Ścierniach

 

 

WYSTAWA FOTOGRAFII KS. MATEUSZA BIELOKA

18 sierpnia, przy okazji obchodów 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy "Mieszkańcy Bierunia na początku XX w. w fotografii ks. Mateusza Bieloka". 

Na wystawie zobaczyć można zdjęcia wykonane na szklanych negatywach w Bieruniu w latach 1914-1915. Ich autorem jest ks. Mateusz Bielok, proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu w latach 1903-1922. - Nie wiemy, kim byli bohaterowie Jego zdjęć. Liczymy na Państwa pomoc - mówi Agnieszka Szymula, dyrektor Muzeum Miejskiego w Bieruniu (w organizacji) -  Mamy ogromną nadzieję, że uda się zidentyfikować chociaż jedną osobę z fotografii - dodaje.

 

Pierwszą wystawę przygotowaną przez Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji) oglądać można do 20 września w budynku bieruńskiego Kinoteatru "Jutrzenka" przy ul. Spiżowej 4 - od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00. Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

Jakie jeszcze projekty realizuje Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji)? Dowiedz się czytając poniższy tekst - KLIKNIJ TUTAJ.

 

 

Przypomnijmy jednocześnie, że formalnie nasze Muzeum Miejskie istnieje od 1 października 2018 roku. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT - KLIKNIJ. Obecnie gromadzone są eksponaty do zbiorów muzealnych. Zachęcamy Państwa do ofiarowania pamiątek, zdjęć i akcesoriów dokumentujących dzieje Bierunia i jego mieszkańców. Czekamy na: dokumenty, świadectwa, modlitewniki, wydawnictwa religijne, elementy stroju ludowego i ubioru, przedmioty codziennego użytku, narzędzia rzemieślnicze i inne obiekty dokumentujące dzieje Bierunia i jego mieszkańców. Interesują nas nie tylko obiekty materialne. Chętnie usłyszymy również opowieści o dawnym Bieruniu, o historii rodzin tutejszych i przybyłych z innych regionów Polski, o tradycjach, które Państwo kultywujecie.

 

 

 

Więcej na temat istnienia i działalności Muzeum Miejskiego w Bieruniu (w organizacji) przeczytać można KLIKAJĄC TUTAJ.

Podobne wiadomości:

do góry