• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Postępy w pracach na terenie Hamrowizny

Postępy w pracach na terenie Hamrowizny

Aktualności 26 Czerwca 2019

Postępują prace budowlane i nasadzeniowe na terenie historycznej Hamrowizny. Do września powstanie tam estetycznie zagospodarowany skwer. Pierwsze efekty "metamorfozy" są już bardzo widnoczne!

 

Przywrócenie Hamrowiźnie estetycznych walorów ma odbudować pozytywny wizerunek tego miejsca oraz zachować pamięć o jego historycznym charakterze. Teren ten stanie się miejscem przyjaznym, ciekawym, przyjemnym dla oka oraz-  mamy nadzieję - lubianym przez mieszkańców. 

 

 

Na jakim etapie realizacji jest ta inwestycja?

  • Trwają prace brukarskie. Nawierzchnia centralnego placu i dochodzących do niego ścieżek wykonywana jest z materiałów szlachetnych (m.in. koski brukowej i mozaiki kamiennej). 
  • Obniżono już istniejące studnie kanalizacyjne.
  • Powstał fundament pod pomnik Powstańsów Śląskich.
  • Wykonano nasadzenia. Na terenie Hamrowizny posadzono następujące krzewy: 128 sztuk Berberys Thunberga, 80 sztuk Tawuły Japońskiej, 408 sztuk Bodziszka, 60 sztuk Irgi, 60 sztuk Jałowca Pfitzera. Dosadzono tam również kilkanaście drzew - dwa gatunki wiśni oraz klony.

 

Aktualny stan prac nad rewitalizacją Hamrowizny porównać można ze stanem prac sprzed ponad dwóch miesięcy KLIKAJĄC TUTAJ.

 

Przypominamy, że rewitalizacja terenu Hamrowizny odbywa się w ramach realizacji zadania Budżetu Obywatelskiego Miasta Bierunia 2018. Projekt zakłada również odtworzenie pomnika Powstańców Śląskich w jego historycznej formie. Montaż pomnika nastąpi w ostatnim etapie prac. Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na jego wykonanie.

 

Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie pomnika Powstańców Śląskich. Fundament pod pomnik jest już gotowy. Pomnik przywrócony zostanie w historycznej formie. Wykonany zostanie na podstawie historycznych fotografii, a wraz z nim powstanie stanowiąca jego integralną część tablica upamiętniająca poległych powstańców.

 

Przypomnijmy, że cały teren Hamrowizny zostanie oświetlony lampami parkowymi z wykorzystaniem technologii LED, wpiętymi do miejskiego systemu sterowania i zarządzania oświetleniem. 

 

 

Wykonawcą zadania jest firma Marciniak Roman „MAT-BUD” Zakład Robót Drogowych i Budowlanych z Pszczyny. Inwestycja zrealizowana ma zostać do września 2019 roku. Jej koszt to 468 456,39 zł.

 

 

Czytaj także:

 

 

Wśród licznych nasadzeń zieleni (drzewa, krzewy, kwiaty) pojawi się imitacja zejścia do dawnego lochu oraz nawiązanie do funkcjonującej tu kiedyś studni. Obie te rekonstrukcje będą nawiązywać do historycznych elementów tego miejsca. Powstaną tam także tablice opisujące jego historię. Pojawi się oczywiście kilka elementów małej architektury: ławki, kosze na śmieci.

 

 

Podobne wiadomości:

do góry