Strona główna/Aktualności/Kolejny etap prac renowacyjnych w Walencinku

Kolejny etap prac renowacyjnych w Walencinku

Aktualności 18 Lutego 2019

Trwają prace restauratorsko-konserwatorskie w Sanktuarium Św. Walentego w Bieruniu. Odrestaurowano już ołtarz główny. Prace te objęły również rekonstrukcję brakujących elementów.

Ponadto w ostatnich dniach Sanktuarium zyskało nową ambonę, a w najbliższych tygodniach zyska również nowe tabernakulum. Więcej na temat renowacji ołtarza głównego przeczytać można TUTAJ.

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

 

Przypomnijmy, że od wiosny zeszłego roku w Sanktuarium Św. Walentego prowadzone są szeroko zakrojone prace konserwatorsko - restauratorskie o łącznej wartości około 1,2 miliona złotych. Parafia pozyskała na ten projekt dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości blisko miliona złotych.

Do tej pory zakończono konserwację techniczną i estetyczną ołtarza głównego. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia ołtarz wrócił na swoje miejsce. Ponadto w prezbiterium pojawiła się nowa ambona. W najbliższych tygodniach spodziewać można się również nowego tabernakulum. Oba te elementy zafundowane zostały przez parafian.

 

Całkowity koszt prac związanych z renowacją i rekonstrukcją ołtarza głównego to ponad 256 tysięcy złotych. Miasto Bieruń wspomogło parafię dotacją w wysokości 150 tysięcy złotych, a Powiat Bieruńsko-Lędziński kwotą 55 tysięcy złotych. Wkład własny parafii to ponad 51 tysięcy złotych.

 

 

 

Zakończono renowację obrazu Matki Bożej Bolesnej. Obecnie trwają prace nad rekonstrukcją ołtarza bocznego oraz obrazu Śmierć Świętego Józefa. W następnej kolejności renowacji poddany będzie obraz z lewego ołtarza - Święty Antoni.

 

Na jesień tego roku planowane są prace restauratorskie przy figurkach znajdujących się na ścianach prezbiterium - Św. Jana Nepomucena oraz Św. Jana Kantego.

 

 

Przypomnijmy, że tegoroczne obchody Odpustu ku czci Świętego Walentego odbyły się w częściowo odnowionym  Sanktuarium. Msze Święte odpustowe odprawiane były przy odrestaurowanym ołtarzu głównym. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć.

 

 

Podkreślmy, że realizowany projekt pn.: „Wzrost atrakcyjności kulturalnej dzięki pracom renowacyjnym w zabytkowym Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu”,  na który parafia pozyskała środki europejskie obejmuje m.in.:
 
 • konserwację drewna
 • renowację ścian wewnętrznych w zakresie polichromii
 • rekonstrukcję chóru oraz wieży
 • renowację łuku tęczowego (konstrukcja)
 • renowację wszystkich drzwi
 • montaż systemu alarmowego (również przeciwpożarowego)
 • instalację przyłączy wodociągowych i kurtyny wodnej (dla bezpieczeństwa)
 • wykonanie otoczenia terenu - ścieżki wokół kościoła oraz elementów ogrodzenia
 • instalację monitoringu
 • wymianę instalacji elektrycznych wewnętrznych i odgrom
 • wymianę instalacji elektrycznych zewnętrznych

 

 

 

29 maja 2018 roku w Urzędzie Miejskim w Bieruniu podpisana została historyczna umowa, na mocy której Parafia Św. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu otrzyma dotację w wysokości miliona złotych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 na przeprowadzenie prac konserwatorsko-restauratorskich w Sanktuarium Św. Walentego. Umowę podpisali Ksiądz Kanonik Janusz Kwapiszewski- proboszcz Parafii Św. Bartłomieja Apostoła oraz Michał Gramatyka - ówczesny Wicemarszałek Województwa Śląskiego. Stało się to w obecności Burmistrza Miasta Bierunia Krystiana Grzesicy, Radnego Sejmiku Śląskiego Piotra Czarnynogi oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Bieruniu Marcina Nygi. Całkowity koszt projektu wynosi 1 198 161,20 zł. Wkład własny Parafii to 179 724,18 zł.

 

Przypomnijmy, że gmina Bieruń przeznaczyła kwotę 150 tys. zł na dotację dla Parafii pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu na wykonanie prac konserwatorsko-restauratorskich wraz z rekonstrukcją brakujących elementów ołtarza głównego w kościele Św. Walentego. Dotacja ta pomogła parafii uzbierać wkład własny, niezbędny do starania się o dofinansowanie ze środków unijnych (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego dla osi priorytetowej: V. Ochrona środowiska i efektywne wykorzystywanie zasobów  dla działania: 5.3. Dziedzictwo kulturowe).

 

 
 
 
Sanktuarium św. Walentego, zwane przez mieszkańców Bierunia „Walencinkiem” jest kościołem drewnianym o konstrukcji wieńcowej i należy do parafii św. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu. Posiada wszystkie cechy charakterystyczne dla górnośląskiej drewnianej architektury kościelnej. Położony na wschodnim przedmieściu Bierunia, poza historycznymi granicami miasta, znajduje się dzisiaj na cmentarzu, który do końca XVIII w. służył za miejsce pochówku dla ludzi niegodnych pogrzebania na cmentarzu parafialnym.Data powstania kościoła nie jest pewna. Pierwsza historyczna wzmianka o jego istnieniu pochodzi dopiero z 1628 r. i mówi, że kościół powstał w latach 1623-1626. W 1929 r. kościół został uznany za zabytek.
 
Gruntowną renowację wnętrza przeprowadzono w 1942 r. z inicjatywy ks. Jana Trochy. Po II wojnie światowej bieruński „Walencinek” formalnie został otoczony prawną opieką państwa. W niedzielę, dnia 2 maja 1971 r. miejsce miał pożar kościoła. Wybuchł on z powodu wadliwej instalacji elektrycznej. Pożar ugaszono, a odbudowę rozpoczęto natychmiast. Kościół jednak po raz drugi stanął w płomieniach 14 marca 1972 r. z powodu umyślnego podpalenia. Szkody były poważniejsze. Spłonął cały dach i sufit, belki stropowe nadawały się do wymiany, a ogień zajął także górne partie ścian bocznych. Kościół posiada relikwie św. Walentego, których autentyczność potwierdzona jest dokumentem z 28 lutego 1961 r.

Podobne wiadomości:

do góry