Strona główna/Aktualności/Odrestaurowany ołtarz wrócił już do Walencinka

Odrestaurowany ołtarz wrócił już do Walencinka

Aktualności 23 Grudnia 2018

Przeprowadzono konserwację techniczną i estetyczną ołtarza głównego w Sanktuarium Św. Walentego. Prace te obejmowały również rekonstrukcję brakujących elementów. Odrestaurowany ołtarz został już ponownie zamontowany.
Przypomnijmy, że od wiosny tego roku trwa gruntowna renowacja Sanktuarium Św. Walentego w Bieruniu Starym. Obszernie pisaliśmy o tym w kwietniu i maju tego roku. Zachęcamy do przeczytania artykułów na ten temat - KLIKNIJ TUTAJ oraz KLIKNIJ TUTAJ.

Na początku grudnia zakończono ostatni etap prac przy rekonstrukcji mensy ołtarza głównego. W ubiegły piątek zakończono prace związane z ponownym montażem ołtarza. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ - KLIKNIJ.

Uzupełnieniem wykonanych prac konserwatorskich przy ołtarzu jest tabernakulum oraz nowa ambona w prezbiterium. Oba elementy zostały zafundowane przez parafian.

Przypomnijmy, że w Walencinku prowadzone są szeroko zakrojone prace konserwatorsko - restauratorskie o łącznej wartości około 1,2 miliona złotych. Parafia pozyskała na ten projekt dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości blisko miliona złotych - DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Ołtarz Ołtarz Ołtarz

Całkowity koszt prac związanych z renowacją i rekonstrukcją ołtarza głównego to ponad 256 tysięcy złotych. Miasto Bieruń wspomogło parafię dotacją w wysokości 150 tysięcy złotych (DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ - KLIKNIJ), a Powiat Bieruńsko-Lędziński kwotą 55 tysięcy złotych. Wkład własny parafii to ponad 51 tysięcy złotych.

Aktualnie trwają prace przy renowacji obrazów: Śmierć św. Józefa oraz Matka Boża Bolesna. W przyszłym roku kalendarzowym zaplanowano renowację obrazu św. Antoniego z bocznego ołtarza oraz renowację jednego z bocznych ołtarzy.

Przypomnijmy, że w trakcie prac restauratorskich przy ołtarzu, parafia wpadła na nietypowy pomysł! Pod płytą ołtarza, oprócz relikwiarza, umieszczone zostały "pamiątki dla przyszłych pokoleń", a więc kilka symbolicznych drobiazgów, które odkryte zostaną najpewniej dopiero za kilkadziesiąt lat, przy kolejnej renowacji ołtarza. Co konkretnie ukryte zostało pod mensą ołtarza? To tajemnica, którą Ksiądz Proboszcz Janusz Kwapiszewski ujawni już w Święta Bożego Narodzenia. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ - KLIKNIJ.

Podkreślmy, że realizowany projekt pn.: „Wzrost atrakcyjności kulturalnej dzięki pracom renowacyjnym w zabytkowym Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu” obejmuje m.in.:

 • konserwację drewna
 • renowację ścian wewnętrznych w zakresie polichromii
 • rekonstrukcję chóru oraz wieży
 • renowację łuku tęczowego (konstrukcja)
 • renowację wszystkich drzwi
 • montaż systemu alarmowego (również przeciwpożarowego)
 • instalację przyłączy wodociągowych i kurtyny wodnej (dla bezpieczeństwa)
 • wykonanie otoczenia terenu - ścieżki wokół kościoła oraz elementów ogrodzenia
 • instalację monitoringu
 • wymianę instalacji elektrycznych wewnętrznych i odgrom
 • wymianę instalacji elektrycznych zewnętrznych
do góry