• język migowy
 • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Zakładka internetowa - BIERUŃ DLA UKRAINY

Zakładka internetowa - BIERUŃ DLA UKRAINY

Aktualności 9 Marca 2022

Trwa wojna w Ukrainie! Polską granicę codziennie przekraczają setki ukraińskich uchodźców uciekających przez zagrożeniem. Jak pomóc uchodźcom? Na co mogą oni liczyć? Jakie działania podejmuje miasto, powiat, województwo i państwo, by im pomóc?

W sieci panuje swoisty natłok informacji, który może być dla mieszkańców i uchodźców deprymujący i dezorientujący. Dlatego też stworzyliśmy specjalną zakładkę na naszej stronie internetowej, której celem jest gromadzenie w jednym miejscu wszystkich komunikatów dotyczących bieżącej sytuacji oraz informacji dotyczących możliwości zaangażowania się w pomoc, a także jej uzyskania.

 

KLIKNIJ TUTAJ I PRZEJDŹ DO ZAKŁADKI

 

zakładka

 

Poniżej znajduje się kompendium wiedzy na temat tego, z czego i na jakich zasadach korzystać mogą ukraińscy uchodźcy oraz gdzie i jak szukać pomocy. Zapraszamy do zapoznania się z następującymi informacjami:

Dla wszystkich potrzebujących pomocy, a także tych, którzy są gotowi tej pomocy udzielić, w Bieruniu działa specjalny numer telefonu i adres mailowy. Można się tu zgłaszać z pytaniami, potrzebami i ofertami pomocy. 

Potrzebujesz pomocy? Chcesz pomóc? Prosimy o kontakt
Тобі потрібна допомога? Ви хочете допомогти?! Будь ласка, зв'яжіться з нами

tel: 32 708 09 08
e-mail:

 

pomoc Ukraina

 

Pomoc w regionie

Pomoc dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną na szczeblu państwowym koordynują urzędy wojewódzkie. Ukraińcy przybywający na teren województwa śląskiego mogą korzystać z pomocy Punktu Recepcyjnego w Katowicach. Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce, mogą udać się do punktu recepcyjnego. Otrzymają tam informacje na temat pobytu w Polsce, posiłek, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie. Wszyscy mają dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i polskiej służby zdrowia.

 

 

Punkt Recepcyjny w Katowicach
Dworzec PKP (hol główny przy kasach biletowych), plac Kaczyńskich 2

Infolinia centrum recepcyjnego: +48 32 606 32 32
(poniedziałki, środy, czwartki i piątki - od 7.30 do 15.30, wtorki - od 7.30 do 18.00)
Informacje dotyczące legalizacji pobytu cudzoziemcy mogą również uzyskać mailowo, pisząc na adres: cudzoziemcy@katowice.uw.gov.pl.

 

Podstawowe informacje dla uchodźców znajdują się na rządowej stronie gov.pl.

Szukasz ratunku przed wojną? Chcesz wesprzeć uchodźców? https://pomagamukrainie.gov.pl/

 

Ważne informacje na temat pobytu w Polsce

Osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić się o formalności, nie muszą też obawiać się o legalność swojego pobytu. W najbliższym czasie nie trzeba składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców, urzędach wojewódzkich czy placówkach Straży Granicznej. To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność.

Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce nie muszą wyjeżdżać z kraju w przypadku utraty ważności dokumentów pobytowych. Oni także nie muszą obawiać się o legalność swojego dalszego pobytu.

Aby usprawnić załatwianie na terenie Polski podstawowych spraw - jak założenie konta bankowego, podpisanie umowy z operatorem sieci komórkowej czy korzystanie z opieki zdrowotnej - obywatelowi Ukrainy potrzebny jest numer PESEL. Aby uzyskać numer PESEL należy zgłosić sie do Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Bieruniu. 

Urząd Miejski w Bieruniu
ul. Rynek 14 
Wydział Spraw Obywatelskich
tel. 32 708 09 55


Aktualne informacje dla obywateli Ukrainy są dostępne na stronie ua.gov.pl.

 

ulotka pomoc Ukraina

 

Praca

Aktualnie obywatele Ukrainy mogą pracować w Polsce na podstawie zezwolenia na pracę bądź zarejestrowanego w urzędzie pracy oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Specustawa, która całkowicie uwolni rynek pracy dla obywateli Ukrainy jest aktualnie przygotowywana. 

Powiatowy Urząd Pracy w Tychach zachęca pracodawców deklarujących gotowość zatrudnienia obywateli Ukrainy do składania ofert pracy dedykowanych obywatelom tego kraju (w szczególności kobietom). Informacja: pok. 301, tel. 781 58 67, e-mail: oferty@pup.tychy.pl.    

Obywatele Ukrainy posiadający paszport biometryczny gotowi do podjęcia zatrudnienia proszeni są o zgłaszanie się do Powiatowego Urzędu Pracy w Tychach, pok. 419, tel. 781 58 69.

Akcję wsparcia dla zatrudniania Ukraińców prowadzi Izba Adwokacka w Katowicach. Przedsiębiorcy mający możliwość zatrudnienia cudzoziemców mogą wpisywać się do bazy poprzez formularz: https://forms.office.com/r/bcRMbQUHkeBaza zostanie udostępniona przez Izbę Adwokacką w Katowicach na stronie internetowej www.adwokatura.katowice.pl

 

Oświata

Każdy przybywający do Polski cudzoziemiec z dzieckiem w wieku 7-18 lat jest zobowiązany do zapisania dziecka do szkoły odpowiedniego typu. Nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna. Brak znajomości języka polskiego przez dziecko nie jest przeszkodą w przyjęciu do szkoły.

Obywatele Ukrainy pragnący zapisać dziecko do szkoły w Bieruniu proszeni są o kontakt z Wydziałem Nadzoru i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Bieruniu: tel:. 32 708 09 40, 32 708 09 41, e-mail:

Opieka zdrowotna

Wszystkie osoby, które uciekły przed wojną z terenu Ukrainy i posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub też w dokumencie podróży mają odcisk stempla Straży Granicznej RP z datą od 24.02.2022, mogą bezpłatnie korzystać z polskiej opieki medycznej.

Podmioty lecznicze na terenie Bierunia:

 • NOZ Familia Med, ul. Chemików 37, tel.: 32 216 16 18
 • NZOZ Medicor, ul. Chemików 37, tel.: 32 216 16 23
 • NZOZ Medyk, ul. Wawelska 35, tel.: 32 216 22 05
 • NZOZ  Multimed, ul. Granitowa 22, tel.: 32 216 25 51
 • NOZ Przychodnia Lecznictwa Ambulatoryjnego "ESCULAP", ul. Warszawska 177, tel.: 32 326 94 98

W nagłych przypadkach pomocy udziela Szpital Megrez w Tychach: 

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez Sp. z o.o.,
ul. Edukacji 102
43-100 Tychy
tel.: 32 32 55 171, 32 32 55 280
www.szpitalmegrez.pl

 

Pomoc prawna

Obywatele Ukrainy uciekający przed konfliktem zbrojnym mogą nieodpłatnie skorzystać z pomocy prawnej. W całej Polsce jest ponad 1500 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. Jeśli cudzoziemiec nie zna języka polskiego, może przyjść do punktu z tłumaczem albo wybrać punkt specjalistyczny, w którym pomoc udzielana jest po ukraińsku, rosyjsku lub angielsku.

Lista punktów oraz bieżące informacje Ministerstwa Sprawiedliwości są dostępne na stronie np.ms.gov.pl

Pomocy prawne udzielają uchodźcom także stowarzyszenia adwokackie, w tym Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach:

 • Karolina Kubista (tel.508 155 717, e-mail: kkubista@jkp.legal) - Ośrodek Pomocy Prawnej Cudzoziemcom przy ORA Katowice
 • Oleg Marcinowski, tel. 504 025 962

 

Bezpłatna komunikacja

Obywatele Ukrainy, podobnie jak wszyscy mieszkańcy Bierunia, mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów liniami gminnymi, kursującymi w granicach administracyjnych gminy Bieruń:

 • Linia A: Bijasowice - Szkoła Podstawowa nr 3 - Ściernie
 • Linia A-1: Czarnuchowice - Szkoła Podstawowa nr 3
 • Linia B: Jajosty - Plac Autobusowy - Domy Polne
 • Linia D: Ściernie - Plac Autobusowy - Wylotowa

Ponadto od 28 lutego wszyscy obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZTM). Autobusy, tramwaje i trolejbusy jeżdżą pomiędzy 41 miastami Górnośląsko-Zagłębiowskiej, które otaczają Katowice, Sosnowiec, Bytom, Tychy oraz Gliwice.

Podczas kontroli biletów, należy okazać ukraiński paszport lub inny dokument potwierdzający narodowość ukraińską lub dokument potwierdzający status uchodźcy wojennego.

Bezpłatne przejazdy dla uchodźców wojennych z Ukrainy obowiązują również w pociągach Kolei Śląskich.

Rozkłady jazdy można znaleźć tutaj: https://www.bierun.pl/mieszkancy/komunikacja-miejska

 

 

Podobne wiadomości:

do góry